piątek, 20 września, 2024

Gwałtowny spadek kursu funta po wprowadzeniu trzeciego lockdownu

Po ogłoszeniu przez Borisa Johnsona trzeciego lockdownu w Anglii kurs funta zaczął tracić na wartości. Obecnie szterling plasuje się na poziomie 1,11 EUR, 1,36 USD i 5 PLN. Ekonomiści są jednak optymistami i przewidują umocnienie się brytyjskiej waluty.

Rozpoczęcie 2021 roku było dla funta brytyjskiego bardzo pomyślne, głównie za sprawą uniknięcia twardego Brexitu. Od 1 do 3 stycznia wartość szterlinga wobec złotówki utrzymywała się na poziomie 5,10 PLN. W poniedziałek, 4 stycznia po ogłoszeniu przez Borisa Johnsona wprowadzenia trzeciego lockdownu, kurs funta zaczął gwałtownie spadać.

 

Gwałtowny spadek kursu funta

Wartość funta wobec złotówki spadła z 5,10 PLN – 3 stycznia, do 5,05 PLN – 4 stycznia, następnie 5 stycznia wyniosła 5,02 PLN, a 6 stycznia już tylko 5,00 PLN. Tak rynek walutowy zareagował na informację o wprowadzeniu trzeciego lockdownu przez Borisa Johnsona.

Zaostrzenie restrykcji jest kolejnym ciosem dla brytyjskiej gospodarki, która i tak już znajduje się w kryzysie i dodatkowo przechodzi trudną próbę związaną z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących Brexitu.

Jest nadzieja dla funta

Ekonomiści twierdzą, że funt może się umocnić za sprawą masowych szczepień, które w założeniu mają umożliwić przede wszystkim gospodarczy powrót do normalności. Na efekty będziemy musieli jednak poczekać.

Finansiści zakładają, że – jeśli trzeci lockdown doprowadzi do spadku poziomu zachorowań oraz gdy szczepienia będą przebiegały wystarczająco szybko w UK – ten rok paradoksalnie może być pomyślny dla funta, chociaż strat brytyjska waluta może nie odrobić jeszcze w pierwszym kwartale.     

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?