Ile kosztuje pogrzeb w UK? Pobierz formularz wniosku o zasiłek

Ile kosztuje pogrzeb w UK? Przebieg pożegnania zależy od wielu czynników, w tym od zasobności rodziny oraz ostatniej woli zmarłego.  Jak duże to wydatki? Średnie koszty pogrzebu to 3600 funtów, a 5000 to nie rzadkość. Wzięliśmy pod uwagę dane The Money Advice, Sun Life Direct i ceny zebrane przez The Guardian.

Koszty pogrzebu w UK rosną w zastraszającym tempie. Od 2004 roku zwiększyły się o 80 procent. Jeśli nasze dochody są zbyt niskie aby dopełnić choćby podstawowych obowiązków wobec najbliższych zmarłych, możemy starać się o zasiłek pogrzebowy (do £700) z Social Fund.  Warto ubiegać się też o refundację kosztów pochówku, opłat kremacyjnych, w tym kosztów zaświadczenia lekarskiego oraz transportu ciała na terenie Wielkiej Brytanii (na odcinku ponad 50 mil).

- Advertisement -

Formularz wniosku o zasiłek (PDF).

Gdy zmarły nie zostawił szczegółowych instrukcji, warto uwzględnić tańsze rozwiązania: pogrzeb tradycyjny, czy kremacja, rodzaj trumny, czy miejsce pochówku. Istotne są również wszelkiego typu koszty dodatkowe.

Wiele osób przy organizacji pogrzebu korzysta z pomocy przedsiębiorcy pogrzebowego. On najsprawniej zorganizuje pogrzeb, począwszy od miejsca pochówku przez kwiaty, pogrzeb i stypę, wyręczając w tym pogrążoną w bólu rodzinę. Możemy z jego strony liczyć na kilka scenariuszy, różniących się finalnym kosztem. Lista autoryzowanych firm pogrzebowych:

 Zrzeszenie doradców pogrzebowych w UK

Stowarzyszenie niezależnych doradców pogrzebowych

Zrzeszenia doradców mają ustalony kodeks postępowania, jak i procedurę rozpatrywania skarg. Warto z niej skorzystać, zwłaszcza gdy rodzina uważa, że została zmuszona lub podstępnie skłoniona do nadmiernych lub nieuzasadnionych wydatków.

Koszty zorganizowania pogrzebu

Usługi pogrzebowe świadczone przez doradcę kosztują około £ 1800. Powinny obejmować co najmniej przechowywanie ciała, dostarczenie trumny i karawanu wraz z personelem w dniu pogrzebu. Zazwyczaj doradca nie pokrywa opłat za pochówek, kremację i wynagrodzeń lekarzy. Przykładowo:

  • Opłaty dla lekarza za wystawienie świadectwa śmierci:  £ 165.  (Tylko wprzypadku kremacji. Świadectwo nie jest potrzebne również wtedy, gdy ciało jest w dyspozycji koronera lub Prokuratury Generalnej w Szkocji).
  • Opłaty kremacyjne:  £300 – 750 (najtańsze są poranne kremacje)
  • Opłaty za pochówek: od £200 w małej wiosce po £2500 – 4000 w Londynie. (Warto sprawdzić czy opłaty obejmują dodatkowo płatne świadczenia, np. organistę). Trzeba też zdawać sobie sprawę, że zgodnie z angielskim prawem zmarłego można samodzielnie pochować choćby w przydomowym ogrodzie, jeśli spełni się wszystkie, niezbyt restrykcyjne warunki.
  • Opłaty za prowadzenie uroczystości pogrzebowych: £ 140 plus £ 164 na Kościół anglikański (uroczystość może prowadzić każdy, choćby członek rodziny).

Przykładowe ceny dodatkowych elementów uroczystości pogrzebowych:

  • Kwiaty:  £ 150
  • Nekrologi: £ 77
  • Informacja o czas i miejscu pogrzebu w lokalnej gazecie: £ 66
  • Limuzyna: £ 230
  • Catering na pogrzebie: ok £ 370
  • Tablica pamiątkowa lub nagrobek: £ 770

Wysokie koszty pogrzebu w Wielkiej Brytanii sprawiają, ze wiele osób zadłuża się by im sprostać lub tez szuka tańszej alternatywy. Stąd zapewne popularność firm takich jak Simplicita czy Click Funerals, które oferują zorganizowanie pogrzebu za kwotę ledwie £1000. (kt)

Teksty tygodnia

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie