Ile żyją wysocy ludzie? Naukowcy są zgodni

Ile żyją wysocy ludzie? Czy wzrost ma wpływ na długość życia? Co na ten temat sądzą naukowcy?

Większość z nas chciałaby być nieco wyższa, a wzrost jest często utożsamiany w władzą. Jednak niesie on też ze sobą ryzyko zdrowotne. Wysocy ludzie mają mniejsze szanse na długie życie, częściej też chorują – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Glasgow w Szkocji i norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Co ma wzrost do długości życia?

Wszystko wiąże się ponoć z DNA. Łańcuchy tego kwasu zawierają najważniejsze informacje determinujące wygląd i funkcjonowanie naszych organizmów, w tym także postępy procesu starzenia.

Zmiany w DNA wpływające na większy wzrost wpływają też na parametry starzenia w sposób nie tylko zauważalny, ale powtarzalny do tego stopnia, że wyniki swych badań naukowcy ogłosili w prestiżowym biuletynie Królewskiego Towarzystwa Nauk Biologicznych.

W przyrodzie daje się zauważyć zjawisko, które mogłoby przeczyć obserwacjom naukowców – duże gatunki zwierząt żyją przecież dłużej niż małe. Choćby taki słoń cieszy się dłuższym życiem niż mysz. Jednak ta zasada nie dotyczy osobników wewnątrz jednego gatunku – dowiedli naukowcy prowadzący badania pod kierunkiem profesora Pata Monaghana.

Ile żyją wysocy ludzie?

Badania wskazują, że wysocy ludzie statystycznie mogą żyć nieco krócej niż osoby o niższym wzroście. Różnice te są jednak niewielkie—średnio osoby bardzo wysokie (np. powyżej 190 cm) mogą mieć o około 2–5 lat krótszą oczekiwaną długość życia w porównaniu do osób średniego wzrostu.

Dlaczego wysocy ludzie mają żyć krócej?

  • Wyższe ciało wiąże się często z większym obciążeniem serca i układu krążenia.
  • Wysoki wzrost może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów (np. jelita grubego, piersi czy prostaty).
  • Większa masa ciała, charakterystyczna dla osób wysokich, czasem prowadzi do obciążenia stawów i układu kostnego.

Należy jednak pamiętać, że różnice te są uśrednione i wiele zależy od stylu życia, genów oraz środowiska, a nie jedynie wzrostu. Zdrowy tryb życia może znacząco zminimalizować te statystyczne różnice.

To nie koniec złych wiadomości dla wysokich ludzi. Nie dość, ze żyją krócej, to – ponoć – częściej także chorują. Są bardziej podatni m.in. na występowanie raka.

 

Teksty tygodnia

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie