Ilu Holendrów popiera Nexit? Będziecie zaskoczeni

Wyniki badania przeprowadzonego przez think tank SCP zaskakują… Zdecydowana większość Holendrów chce, aby rząd skupił się na problemach krajowych a nie międzynarodowych. Ale wcale nie chcą Nexitu.

Mimo tego, że Holendrzy podzielają opinię dotyczącą ograniczających działań Unii Europejskiej w wielu kwestiach, to nie opowiadają się za jej opuszczeniem, czyli Nexitem.

Nexit zdaniem Holendrów nie jest dobrą opcją

Z badania przeprowadzonego przez think tank SCP wynika, że tylko 10 proc. Holendrów popiera Nexit. Natomiast 63 proc. z nich chce, aby rząd więcej uwagi poświęcił na rozwiązanie problemów krajowych niż międzynarodowych.

Jak czytamy w raporcie SCP, wśród Holendrów „istnieje szerokie zrozumienie, że Holandia ze swoją otwartą gospodarką i niewielkim potencjałem obronnym powinna współpracować z innymi krajami”.

Większość badanych stwierdziła jednak, że chciałaby lepszej równowagi między przepisami europejskimi a potrzebami w kraju. Przykładem są przepisy UE dotyczące redukcji azotu… Przez Holendrów postrzegane są negatywnie, gdyż ograniczają rolników i uniemożliwiają budowę nowych domów. Większość Holendrów nie jest w stanie spojrzeć na tę kwestię globalnie i pod kątem ochrony środowiska.

Co ciekawe, wcześniejsze badania przeprowadzone w 2011 i 2018 roku dały bardzo podobne wyniki.

Rozczarowanie działaniami rządu

Główna badaczka z SCP, Josje den Ridder, tłumaczy spojrzenie badanych na niespójne działania holenderskiego rządu w kwestiach krajowych i międzynarodowych:

–  Ogólne odczucie jest takie, że kolejne gabinety nie były w stanie poradzić sobie ze skandalem związanym z zasiłkami na dzieci ani niedoborem mieszkań. Jednak decyzję o wysłaniu milionów euro na Ukrainę podjęto w ciągu jednego dnia, że tak powiem.

Okazuje się, że obecny rząd, w skład którego wchodzą eurosceptyczna partia PVV i prorolnicza BBB, ma problem z dostosowaniem swoich działań do oczekiwań wyborców.

– Wystarczy spojrzeć na liderkę BBB, Caroline van der Plas. Powiedziała, że Holandia musi być bardziej otwarta w Brukseli w kwestii rolnictwa. Niestety musiała odwołać to, co powiedziała. Podobnie jak wielu polityków, chciałaby mieć więcej swobody w podejmowaniu decyzji. Ale realistycznie rzecz biorąc nie jest to możliwe. Wiele osób rozumie ten problem – dodała den Ridder.

Dużą zmianą od 2011 roku jest podejście do bezpieczeństwa narodowego. Obecnie prawie siedem na dziesięć osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że Holandia musi mieć swój wkład w zwiększenie europejskiego budżetu obronnego. Wcześniej natomiast Holendrzy w większości opowiadali się za cięciami na obronę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polski imigrant zadźgał swojego rodaka przed kościołem

Polski imigrant mieszkający w Holandii padł ofiarą nożownika. Jak się okazało, domniemanym sprawcą tego przestępstwa jest... inny Polak

Holandia obniża podatki od 2025 roku. Zobacz ile zaoszczędzisz

Rząd holenderski wprowadził trzy, zamiast dwóch progów podatkowych i obniżył pierwszą, najmniejszą stawkę podatkową.

Polak sprawcą wypadku w Zaandam?

W wyniku zderzenia czołowego zginął 21-letni mężczyzna. Polski kierowca został zatrzymany jako potencjalny sprawca wypadku. Co wydarzyło się na holenderskiej drodze?

Polski sklep w Holandii zamknięty – efekt protestów okolicznych mieszkańców

2 stycznia swoje działanie zakończył Polski sklep w Roosendaal. Ostatni dzień otwarcia nie minął bez echa, szczególnie w związku z problemami i kontrowersjami, jakie przez lata wzbudzał sklep.

Płace w Holandii zanotowały największy wzrost od 40 lat

Według oficjalnych danych Centraal Bureau voor de Statistiek płace w Holandii wzrosły w 2024 roku średnio o 6,6%. Stanowi największy wzrost w skali ostatnich czterech dekad.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport