Intel otrzyma 6 mld złotych od polskiego rządu na budowę fabryki pod Wrocławiem

To już pewne — pod Wrocławiem powstanie polska „Dolina Krzemowa”. Rząd RP dofinansuje powstanie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, w której Intel będzie produkował mikroczipy.

W ramach rządowego programu „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” polskie władze dofinansują inwestycję w fabrykę mikroczipów w Miękinie pod Wrocławiem. Polska w latach 2024-2026 wyłoży 1,5 mld dolarów (nieco ponad 6 miliardów złotych) na ten cel. Tym samym będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii naszego kraju. Dla porównania firma Intel wyda na ten cel 4,6 mld dol. (ok. 19 mld zł). Dzięki tym środkom powstanie około 2 tysiące miejsc pracy. W polskiej „Dolinie Krzemowej” odbywał się będzie ostatni etap produkcji mikroczipów. Prace w zakładzie ruszą w 2027 roku.

- Advertisement -

Sumarycznie największy na świecie producent układów scalonych planuje stworzyć w Europie kompletny łańcuch produkcyjny. Inwestycja Intela na starym kontynencie będzie kosztować 80 miliardów dolarów. Dzięki niej możliwe będzie uniezależnienie się od produkcji mikroczipów w Azji, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów:

Ile wyniesie wsparcie ze strony Polski?

„Przyjęty program przyczyni się do wzmocnienia europejskiego ekosystemu półprzewodników, zwiększenia bezpieczeństwa ich dostaw w Unii Europejskiej oraz rozwijania nowych rynków dla najnowocześniejszych europejskich technologii”.

„Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią podstawę urządzeń elektronicznych. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów”.

Co wiemy o inwestycji Intela w Polsce?

Dodajmy, iż decyzja Intela o zlokalizowaniu zakładu w Polsce była podyktowana możliwością uzyskania wsparcia ze strony budżetu państwa. W czerwcu 2023 strona polska za pośrednictwem ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego przedstawiła swoją propozycję, która została przyjęta przez Intela.

– Lokalizacja inwestycji Intela w Polsce będzie miała oczywiście dalszy wpływ na rozwój branży zaawansowanych technologii nad Wisłą, ale przede wszystkim trzeba spojrzeć na nią jak na konsekwencję wprowadzanych w Polsce reform w obszarze gospodarki, edukacji, przedsiębiorczości i wykorzystania potencjału polskich inżynierów, przedsiębiorców i innowatorów – komentuje doktor Szymon Wierciński, ekspert w obszarze nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego, jak cytujemy za serwisem „Forsal”.

Teksty tygodnia

Met Office ostrzega: powodzie w Wielkiej Brytanii niemal pewne. Ludzie powinni przygotować zestawy awaryjne

Met Office wydało ostrzeżenie, apelując do mieszkańców o przygotowanie się na intensywne opady deszczu i możliwe powodzie. Upały, które jeszcze niedawno dawały się we znaki, mają już odejść w zapomnienie.

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie