Intel otrzyma 6 mld złotych od polskiego rządu na budowę fabryki pod Wrocławiem

To już pewne — pod Wrocławiem powstanie polska „Dolina Krzemowa”. Rząd RP dofinansuje powstanie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, w której Intel będzie produkował mikroczipy.

W ramach rządowego programu „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” polskie władze dofinansują inwestycję w fabrykę mikroczipów w Miękinie pod Wrocławiem. Polska w latach 2024-2026 wyłoży 1,5 mld dolarów (nieco ponad 6 miliardów złotych) na ten cel. Tym samym będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii naszego kraju. Dla porównania firma Intel wyda na ten cel 4,6 mld dol. (ok. 19 mld zł). Dzięki tym środkom powstanie około 2 tysiące miejsc pracy. W polskiej „Dolinie Krzemowej” odbywał się będzie ostatni etap produkcji mikroczipów. Prace w zakładzie ruszą w 2027 roku.

Sumarycznie największy na świecie producent układów scalonych planuje stworzyć w Europie kompletny łańcuch produkcyjny. Inwestycja Intela na starym kontynencie będzie kosztować 80 miliardów dolarów. Dzięki niej możliwe będzie uniezależnienie się od produkcji mikroczipów w Azji, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów:

Ile wyniesie wsparcie ze strony Polski?

„Przyjęty program przyczyni się do wzmocnienia europejskiego ekosystemu półprzewodników, zwiększenia bezpieczeństwa ich dostaw w Unii Europejskiej oraz rozwijania nowych rynków dla najnowocześniejszych europejskich technologii”.

„Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią podstawę urządzeń elektronicznych. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów”.

Co wiemy o inwestycji Intela w Polsce?

Dodajmy, iż decyzja Intela o zlokalizowaniu zakładu w Polsce była podyktowana możliwością uzyskania wsparcia ze strony budżetu państwa. W czerwcu 2023 strona polska za pośrednictwem ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego przedstawiła swoją propozycję, która została przyjęta przez Intela.

– Lokalizacja inwestycji Intela w Polsce będzie miała oczywiście dalszy wpływ na rozwój branży zaawansowanych technologii nad Wisłą, ale przede wszystkim trzeba spojrzeć na nią jak na konsekwencję wprowadzanych w Polsce reform w obszarze gospodarki, edukacji, przedsiębiorczości i wykorzystania potencjału polskich inżynierów, przedsiębiorców i innowatorów – komentuje doktor Szymon Wierciński, ekspert w obszarze nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego, jak cytujemy za serwisem „Forsal”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Podwyżka rachunków za energię od października. O ile wzrosną?

Od 1 października nastąpi podwyżka rachunków za energię ze względu na decyzję Ofgemu o wzroście pułapu cenowego.

Fries czy chips? Które z nich to frytki?

Dla wielu Polaków, słowa takie jak fries i chips mogą wydawać się synonimami. Jednakże, w kulturze anglosaskiej mają one różne znaczenia.

Policja i DWP ostrzegają przed aplikacją Universal Credit

Ministerstwo Pracy i Emerytur wraz z policją ostrzegają mieszkańców Wysp przed fałszywą aplikacją Universal Credit.

Czy po powrocie do Polski jest łatwiej schudnąć? Polscy imigranci porównują jakość żywności w UK i PL

Na jednej z popularnych powrotowych grup na FB pojawił się bardzo ciekawy wątek z porównywaniem Wielkiej Brytanii z Polską w tle. Czego dotyczył?

Huragan Kirk może przynieść śnieg, deszcz i silne wiatry do UK

Met Office ostrzega przed niestabilną pogodą w związku z nadejściem końcówki huraganu Kirk, który zakwalifikowano jako huragan kategorii IV.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie