Jak najlepiej zabezpieczyć swoje oszczędności przed Brexitem?

Brexit zbliża się wielkimi krokami, jednak nadal nie wiadomo, czy Wielkiej Brytanii uda się wyjść z Unii Europejskiej z umową czy też bez niej. Ten drugi wariant bez wątpienia wpłynie negatywnie na kurs funta. Wielu Polaków na Wyspach zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć swoje oszczędności na wypadek twardego Brexitu. 

O radę w tej sprawie postanowiliśmy zapytać Jakuba Kościana z firmy Smooth Financial Solutions, która działa na brytyjskim rynku nieruchomości.

- Advertisement -

Wiele osób w Wielkiej Brytanii kupuje nieruchomości, aby w ten sposób zabezpieczyć swoje oszczędności. Czy w obliczu zbliżającego się Brexitu jest to rozsądne posunięcie?

Jako niezależny doradca kredytów hipotecznych nie mogę wypowiadać się z perspektywy inwestora. Mogę jednak dodać, że kredyty BTL pomimo sytuacji związanej z brexitem ciągle cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Osobiście zauważyłem, że w różnych częściach Wielkiej Brytanii wciąż góruje popyt nad podażą na rynku najmu. Sądzę, iż jest to rozsądne posunięcie, biorąc pod uwagę, że rynek Brytyjski jest jednym z najsilniejszych na świecie i zawsze przyciąga inwestorów z całego globu.

Przy niepewnej wartości brytyjskiego funta zakup nieruchomości pod wynajem na Wyspach jest dobrym pomysłem?

Uważam, że tak. Dla osób mieszkających i inwestujących w Wielkiej Brytanii wahania funta nie będą miały większego znaczenia, ponieważ profit z inwestycji wciąż pozostanie taki sam. Natomiast dla Polaków inwestujących w UK, którzy myślą o powrocie do kraju wahania funta mogą mieć znaczenie, aczkolwiek zysk z wynajmowanej nieruchomości dalej będzie opłacalny.

Co radziliby Państwo przyszłym landlordom, w jaki sposób mogą się zabezpieczyć przed nieuczciwymi najemcami?

Chcąc zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami, należy wykonać kilka czynności:

Upewnić się, czy potencjalny najemca ma prace, sprawdzając jego payslipy. Warto również sprawdzić w internetowym systemie czy najemca nie posiada CCJ (Country Court Judgements). Następnym krokiem zabezpieczenia się jest umowa najmu (tzw. Tenancy Agreement) z uwzględnionym depozytem, która da nam bezpieczeństwo i umożliwi eksmisje najemcy w przypadku niepłacenia czynszu. Warto również pamiętać o specjalistycznej polisie ubezpieczeniowej dla landlorda.

Jakie formalności należy załatwić decydując się na wynajem zakupionej nieruchomości w Wielkiej Brytanii?

Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii nie jest skomplikowany i nie wiąże się z wieloma formalnościami, większość nieruchomości wynajmowana jest przez agencje, jednak to nie reguła. Co istotne zmieniają się regulacje dotyczące HMO, z którymi warto się zapoznać i być na bieżąco, np. minimalny rozmiar pokoi czy ilość osób w danej nieruchomości. Więcej informacji możemy zasięgnąć na stronach bądź w oddziale councilu.

Czy jako specjaliści w dziedzinie radziliby Państwo Polakom mieszkającym na Wyspach kupno domu lub mieszkania w celu wynajmu?

W biznesie, tak jak w każdej dziedzinie, precyzyjny plan oraz odpowiednie przygotowanie są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Jeżeli inwestycja jest przemyślana, a cena nieruchomości gwarantuje nam nie tylko zwrot, ale i zysk, to jestem przekonany, że warto! Należy się jednak do tego skrupulatnie przygotować: wyliczając zwrot z inwestycji, znajdując odpowiednią lokalizację, sprawdzając potencjalnych najemców.

 

Jakub Kościan

Mortgage & Protection Advisor
Mob: +44 7376 136706

Email: [email protected]

Web: www.smoothfs.co.uk  

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

W tych terminach brytyjskie lotniska odnotują rekordowy ruch

Lato 2025 ma być rekordowe na brytyjskich lotniskach. W lipcu i sierpniu porty lotnicze na Wyspach obsłużą więcej pasażerów niż kiedykolwiek wcześniej. Podano najgorsze terminy.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie