1 lutego Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, że na świecie pojawił się nowy wirus – Zika, który może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wirus przenoszony jest przez komary, dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia jest zapobieganie ukąszeniom.
Oto kilka wskazówek, które powinny Ci pomóc ochronić się przed ukąszeniem komara:
1 . Noś długie spodnie i bluzki/koszule z długim rękawem
Zakrycie całego ciała zdecydowanie utrudnia komarom robotę, ponieważ nie mają one swobodnego dostępu do skóry. Noszenie długich spodni oraz bluz/koszul z długim rękawem na terenach zagrożonych malarią albo innymi chorobami przenoszonymi [przez komary, zaleca oficjalnie rządowa agencja Stanów Zjednoczonych zajmująca się zwalczaniem chorób zakaźnych – Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC). W pełni ubrane powinny być przede wszystkim dzieci, a dziecięce łóżeczka, wózki lub nosidełka powinny być dodatkowe zakryte moskitierą.
2. Używaj środków odstraszających komary posiadających atest Ministerstwa Zdrowia
W przypadku używania środków przeciw insektom powinno się zawsze postępować zgodnie z instrukcją. Chodzi tu na przykład o unikanie rozpylania takiego środka na uszkodzoną skórę albo o nakładanie takiego środka już po użyciu kremu na słońce zaopatrzonego w filtr. Specjalne środki ostrożności należy także zachować w przypadku spryskiwania dzieci, tak żeby preparat nie dostał się na ręce, a także do ust i oczu dziecka.
Groźny wirus Zika już na Wyspach
3. Impregnuj odzież permetryną albo kupuj rzeczy już zaimpregnowane tą substancją
Preparaty zawierające permetrynę działają silnie owadobójczo, natomiast są one stosunkowo nieszkodliwe dla ludzi. Odzież zaimpregnowana permetryną skutecznie chroni przed ukąszeniami komarów, a często spryskane tym preparatem są już też moskitiery. Permetryna nie nadaje się jednak do stosowania na skórę, bo może zostać użyta jedynie dla zabezpieczenia ubrań.
4. Jeśli jesteś w ciąży, to unikaj regionów, w których rozprzestrzenia się obecnie wirus Zika
Ciężarne kobiety, które nie żyją na stałe w państwach zagrożonych rozprzestrzenianiem się wirusa Zika [jak na razie takich państw doliczono się 22 – głównie w Ameryce Środkowej i Południowej – przyp.red.], powinny zarzucić decyzję o podróży. Przede wszystkim chodzi tu o kobiety w pierwszym trymestrze, który jest najważniejszy z punktu widzenia rozwoju płodu.
Wirus Zika może powodować groźne konsekwencje dla zdrowia dorosłego człowieka i dla rozwoju płodu. U dorosłego, zarażonego wirusem człowieka, może dojść do powikłania i wykształcenia się niebezpiecznego dla życia zespołu Guillaina-Barrégo (w zespole tym układ odpornościowy atakuje system nerwowy, wskutek czego pojawiają się m.in. nerwobóle, niedowład mięśni i niewydolność oddechowa). Z kolei dotknięte wirusem w pierwszym trymestrze dzieci rodzą się często z małogłowiem lub mikrocefalią.