Jakie są etapy osiągania niezależności finansowej? Sprawdź, jak blisko wolności jesteś

Fot. Getty

Chyba każdy marzy o finansowej niezależności. Być może szczególnie dotyczy to osób, które wyjechały na emigrację zarobkową, chcą żyć na całkowicie własną rękę. Jak osiągnąć finansową niezależność? Oto ścieżka prowadząca do wolności.

- Advertisement -

Wyjeżdżając na emigrację chyba większość osób marzy o zdobyciu finansowej niezależności – spłaceniu długów, wyjściu na prostą i odłożeniu oszczędności na spokojną przyszłość. Jak to wszystko osiągnąć?

 

Jak osiągnąć niezależność finansową?

Osiąganie niezależności finansowej jest wieloletnim procesem, w którym można wskazać kilka konkretnych etapów. Jedną z propozycji takiego ujęcia przedstawiono na blogu „Inwestomat”, którego autor pisze o siedmiu etapach osiągania niezależności finansowej. Jakie to etapy?

Pierwszy etap, to czas który, miejmy na dzieję, wszyscy mamy już za sobą – jest to tak zwany etap zadłużenia, pojawiający się zwykle na początku samodzielnego życia prawie każdego człowieka. Etap ten charakteryzuje się niskimi zarobkami, nie pokrywającymi bieżących potrzeb oraz brakiem jakichkolwiek oszczędności. W skrócie – z końcem miesiąca jesteśmy na minusie. Będąc na tym etapie, w przypadku utraty pracy, nie będziemy w stanie przeżyć na własny rachunek ani jednego roku bez zatrudnienia – ponieważ niczego nie odłożyliśmy na "czarną godzinę".

Drugi etap, to czas, w którym uwolniliśmy się już z długów – jednak wciąż nie stać nas na więcej niż absolutne minimum. Nie mamy pieniędzy na wakacje czy meble, gdyż nasze przychody pozostają na niskim poziomie i wystarczają jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jest to etap braku oszczędności. Na tym etapie, podobnie jak na etapie pierwszy, nie bylibyśmy w stanie przeżyć na własny rachunek ani jednego roku bez pracy – ponieważ niczego nie odłożyliśmy na "czarną godzinę".

Dopiero trzeci etap jest zalążkiem finansowej niezależności, ponieważ na nim jesteśmy w stanie cokolwiek odłożyć, ponieważ nasze dochody są powyżej absolutnego minimum. Jest etap niewielkich oszczędności, które jednak nie wystarczą na większe wydatki, takie jak nowy samochód czy mieszkanie – bez zaciągania kredytu. W przypadku utraty pracy, własnych pieniędzy wystarczyłoby nam na rok szukania nowego zatrudnienia.

Dalsze etapy przedstawione są w poniższej tabeli. Widzimy, że każdy z nich odznacza się zarobkami wysokimi lub bardzo wysokimi – czyli znacznie większymi niż średnia krajowa. Wszystkie cztery ostatnie etapy charakteryzują się jednak inną formą oszczędzania – nie tylko biernym odkładaniem pieniędzy (tzw. "do skarpety"), ale powiększaniem oszczędności poprzez inwestycje (najprostszym przykładem byłoby założenie konta oszczędnościowego, na którym do naszych pieniędzy doliczany jest określony procent zysku w określonym czasie).

Etapy zdobywania niezależności finansowej. Źródło: inwestomat.eu. Grafika: Polish Express
 

Oszczędzając w aktywny sposób na etapie czwartym bylibyśmy w stanie wypracować oszczędności pozwalające na przeżycie 3-5 lat bez pracy. Na etapie piątym byłoby to już 12-20 lat, na etapie szóstym 24-40 lat, a na etapie ostatnim nasze oszczędności byłyby na tyle dobrze ulokowane, że przynosiłyby nam zyski pozwalające na zaprzestanie typowej pracy zarobkowej. Kto nie marzyłby o takiej wolności finansowej?

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie