Kiedy Polska otworzy granice i wznowi loty?

Fot. Getty

W kraju nad Wisłą wciąż obowiązują kontrole graniczne oraz kwarantanna dla Polaków wjeżdżających na terytorium RP w celach innych niż zawodowe lub edukacyjne. Kiedy Polska otworzy granice i wznowi loty?

- Advertisement -

Obecnie do Polski nie można dostać się samolotem – czyli środkiem komunikacji najbardziej popularnym wśród emigrantów z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Mimo niejasnych komunikatów ze strony rządu co do powrotu do normalności, linie lotnicze, jak choćby Ryanair, rozpoczęły sprzedaż biletów na loty wakacyjne do Polski. Czy jednak podróż do Polski samolotem już w lipcu rzeczywiście będzie możliwa?

Ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego niestety wciąż są w tej kwestii mocno podzieleni. Według informacji „Wirtualnej Polski”, co najmniej jeden z kluczowych ministrów chce znacznego wydłużenia obowiązujących restrykcji. Ministrem tym jest szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

 

Kiedy w Polsce nastąpi otwarcie granic i wznowienie lotów?

Zarówno przedstawiciele ministerstwa aktywów państwowych, jak i ministerstwa rozwoju, stoją na stanowisku, że polskie granice powinny zostać otwarte tak szybko, jak jest to możliwe. Termin, który jest przy tym wskazywany to 15 czerwca – wtedy właśnie miałby zostać wznowiony ruch lotniczy.

Wiceminister MAP, Artur Soboń, mówił pod koniec maja w Polskim Radiu: "Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak się stało, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby odżyć". Podobnie wyrażała się minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, 21 maja, sugerując, że zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych UE mogłoby nastąpić właśnie w połowie czerwca: „W połowie czerwca większość granic w Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie otwarta” – mówiła minister w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl.

WARTO WIEDZIEĆ:

 

Jednak z informacji „Wirtualnej Polski” wynika, że szef polskiego MSWiA jest przeciwny tak szybkiemu otwarciu granic. Co więcej, jest on zwolennikiem dalszego utrzymania kwarantanny dla osób wjeżdżających na terytorium RP.

Do kiedy kwarantanna w Polsce dla osób wjeżdżających do kraju?

Na razie jednak wciąż obowiązują zasady ogłoszone przez rząd 13 marca i zmienione od 16 maja – dotyczące przekraczania granicy, kontroli granicznych, a także konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny po wjeździe do kraju (z kwarantanny zwolnione są poszczególne grupy, m.in. osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii w celach zawodowych oraz polscy studenci i uczniowie). W kwestii kontroli granicznych obowiązuje nadal termin 12 czerwca. W sprawie kwarantanny, otwarcia granic oraz wznowienia lotów decyzję w najbliższych dniach będzie musiał podjąć polski premier, Mateusz Morawiecki.

Teksty tygodnia

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie