Kindergeld w 2025 – czy także dla dzieci w Polsce?

Kindergeld to świadczenie znane wszystkim rodzicom pracującym w Niemczech. Czy jest wypłacane również polskim dzieciom? Czy rok 2025 przyniesie jakieś zmiany w tym dofinansowaniu?

Kindergeld zostało wprowadzone w 1954 roku jako wsparcie dla osób wychowujących dzieci. Choć początkowo było to świadczenie skierowane głównie do niemieckich rodzin, z czasem rozszerzono je na również na emigrantów pracujących w Niemczech, niezależnie od narodowości. Obejmuje także na dzieci mieszkające poza granicami Republiki, jeśli rodzice płacą podatki w Niemczech.

System przyznawania Kindergeld jest stosunkowo prosty. Wystarczy udokumentować legalne zatrudnienie i nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Świadczenie przyznawane jest na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia (lub dłużej, jeśli dziecko kontynuuje naukę).

Kindergeld jest jednym z głównych narzędzi w walce z ubóstwem dzieci w Niemczech, a także stanowi wsparcie dla osób pracujących za granicą, które wciąż pozostają związane z niemieckim systemem podatkowym. Choć nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z kosztami wychowania dzieci, jest uważane za skuteczne w zmniejszaniu obciążeń finansowych rodzin i zapewnieniu lepszych warunków życia dla dzieci.

Kindergeld w 2025 roku – czy także dla dzieci w Polsce

Zasiłek rodzinny, jest wypłacany nie tylko na dzieci mieszkające w Niemczech. Należy się również tym, które przebywają poza granicami Republiki Federalnej, w tym w Polsce. Aby otrzymać to świadczenie, rodzic musi legalnie pracować w Niemczech i podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że jest zatrudniony na terenie Niemiec przez co najmniej 183 dni w roku.

Niemcy przeznaczają corocznie ogromne sumy na wypłatę zasiłku rodzinnego Kindergeld, także dla dzieci mieszkających poza granicami kraju. W 2023 roku aż 525,7 miliona euro trafiło na zagraniczne konta bankowe. 40% tej kwoty, czyli około 211 milionów euro, trafiło  do dzieci mieszkających w Polsce. Polska jest jednym z krajów, który otrzymuje największą część tych środków. Na całym świecie, w tym w krajach Unii Europejskiej oraz EOG, świadczenie to trafiło do około 300 tysięcy dzieci.

Zasady i zmiany w Kindergeld w 2025 roku

W 2025 roku wejdą zmiany w wysokości niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld. Świadczenie na każde dziecko wzrośnie o 5 euro, co oznacza, że rodziny otrzymają 255 euro miesięcznie na każde dziecko. Zwiększy się również kwota ulgi podatkowej na dzieci (Kinderfreibetrag), która wyniesie o 60 euro więcej rocznie. Zmiany te mają wspierać rodziny i walkę z ubóstwem dzieci. Kindergeld w 2025 roku jest nadal przyznawane dzieciom do 18. roku życia, a w przypadku nauki, do ukończenia 25. roku życia.

Przeczytaj także

Dwóch Polaków przyłapanych na przemycie… zwierząt

Dwóch Polaków przyłapano na nielegalnym przemycie egzotycznych zwierząt. Nasi rodacy próbowali wwieźć do Niemiec między innymi dwie zebry i antylopę.

Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

Polka usłyszała dożywotni wyrok więzienia za zamordowanie dwójki dzieci w wyniku swojej niebezpiecznej jazdy samochodem.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Sklepy otwarte w niedziele. To coraz bardziej możliwe w Niemczech

Bardzo możliwe, że w Niemczech będzie możliwy handel w niedziele. Apeluje o to Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport