Kindergeld w 2025 – czy także dla dzieci w Polsce?

Kindergeld to świadczenie znane wszystkim rodzicom pracującym w Niemczech. Czy jest wypłacane również polskim dzieciom? Czy rok 2025 przyniesie jakieś zmiany w tym dofinansowaniu?

Kindergeld zostało wprowadzone w 1954 roku jako wsparcie dla osób wychowujących dzieci. Choć początkowo było to świadczenie skierowane głównie do niemieckich rodzin, z czasem rozszerzono je na również na emigrantów pracujących w Niemczech, niezależnie od narodowości. Obejmuje także na dzieci mieszkające poza granicami Republiki, jeśli rodzice płacą podatki w Niemczech.

System przyznawania Kindergeld jest stosunkowo prosty. Wystarczy udokumentować legalne zatrudnienie i nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Świadczenie przyznawane jest na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia (lub dłużej, jeśli dziecko kontynuuje naukę).

Kindergeld jest jednym z głównych narzędzi w walce z ubóstwem dzieci w Niemczech, a także stanowi wsparcie dla osób pracujących za granicą, które wciąż pozostają związane z niemieckim systemem podatkowym. Choć nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z kosztami wychowania dzieci, jest uważane za skuteczne w zmniejszaniu obciążeń finansowych rodzin i zapewnieniu lepszych warunków życia dla dzieci.

Kindergeld w 2025 roku – czy także dla dzieci w Polsce

Zasiłek rodzinny, jest wypłacany nie tylko na dzieci mieszkające w Niemczech. Należy się również tym, które przebywają poza granicami Republiki Federalnej, w tym w Polsce. Aby otrzymać to świadczenie, rodzic musi legalnie pracować w Niemczech i podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że jest zatrudniony na terenie Niemiec przez co najmniej 183 dni w roku.

Niemcy przeznaczają corocznie ogromne sumy na wypłatę zasiłku rodzinnego Kindergeld, także dla dzieci mieszkających poza granicami kraju. W 2023 roku aż 525,7 miliona euro trafiło na zagraniczne konta bankowe. 40% tej kwoty, czyli około 211 milionów euro, trafiło  do dzieci mieszkających w Polsce. Polska jest jednym z krajów, który otrzymuje największą część tych środków. Na całym świecie, w tym w krajach Unii Europejskiej oraz EOG, świadczenie to trafiło do około 300 tysięcy dzieci.

Zasady i zmiany w Kindergeld w 2025 roku

W 2025 roku wejdą zmiany w wysokości niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld. Świadczenie na każde dziecko wzrośnie o 5 euro, co oznacza, że rodziny otrzymają 255 euro miesięcznie na każde dziecko. Zwiększy się również kwota ulgi podatkowej na dzieci (Kinderfreibetrag), która wyniesie o 60 euro więcej rocznie. Zmiany te mają wspierać rodziny i walkę z ubóstwem dzieci. Kindergeld w 2025 roku jest nadal przyznawane dzieciom do 18. roku życia, a w przypadku nauki, do ukończenia 25. roku życia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Daruj sobie w tym roku „Kevina samego w domu!” – 6 filmów polecanych na Święta

Szukasz filmów na święta? Poznaj 6 wyjątkowych tytułów, które umilą Boże Narodzenie 2023! Od klasyków po nowe hity – idealne na rodzinne wieczory pełne magii

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Wkrótce wzrost minimalnej stawki godzinowej w Niemczech

Czy praca w Niemczech za stawki godzinowe się opłaca? Jak wygląda obecnie oraz ile wyniesie w 2025 roku? Czy ta podwyżka wyrówna inflację?

Co się zmieni w niemieckich bankach w 2025 roku?

Nadchodzący rok to znaczące zmiany dla użytkowników bankowości. Jeśli pracujesz w Niemczech, musisz przygotować się na nowości. Na czym one polegają?

Wohngeld w 2025 roku – czy przysługuje Polakom mieszkającym w Niemczech?

Od 2025 roku wchodzą zmiany w zasiłku mieszkaniowym. Jak obliczyć wysokość dofinansowania? Sprawdź, czy przysługuje również Tobie!

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport