Kolejna petycja w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku

Wielka Brytania nie podniosła Personal Allowance od 2021 roku. Jednocześnie w tym czasie bardzo zmieniły się warunki i zarobki. W wyniku kwoty wolnej od podatku w wysokości 12 570 funtów wielu emerytów płaci podwójny podatek od emerytury. Skoro rząd milczy, inicjatywę przejmują mieszkańcy UK. Pojawiła się kolejna petycja w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Czy Personal Allowance w Wielkiej Brytanii wzrośnie? Z jednej strony rząd zapowiada cięcia świadczeń socjalnych i zasiłków, oszczędności i uproszczenia w biurokracji. Z drugiej kwota wolna od podatku utrzymywana na tak niskim poziomie od lat hamuje rozwój gospodarczy i prowadzi do obniżenia jakości życia wielu osób. Które w miejsce kwoty przeznaczonej na podatki pobierają zasiłki. Błędne koło się zamyka.

Kwota wolna od podatku w UK jest zamrożona od wielu lat. Czy w końcu wzrośnie Personall Allowence? Petycja obywatelska
Kwota wolna od podatku w UK jest zamrożona od wielu lat. Czy w końcu wzrośnie Personall Allowence?, fot. gettyimages.com

Dlatego obywatele “biorą sprawy w swoje ręce”. Pojawiła się kolejna petycja w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Kogo dotyka problem niskiego Personal Allowance?

Problem niskiej kwoty wolnej od podatku, wynoszącej obecnie £12,570, dotyka szczególnie osób o niższych dochodach, w tym wielu emerytów, osób z niepełnosprawnościami i rodzin o skromniejszych zarobkach. Dla wielu z nich, każde dodatkowe obciążenie podatkowe staje się znaczną barierą finansową, zmniejszając ich zdolność do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Jak zauważa Susan, jedna z osób podpisujących petycję w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku, „podatki pobierane z mojej emerytury znacząco wpływają na moje codzienne życie, a byłyby one znacznie mniej odczuwalne, gdyby kwota wolna od podatku była wyższa.”

Dlaczego mieszkańcy UK chcą zmian?

Tego typu sytuacje prowadzą do utrzymywania wielu osób w ubóstwie, mimo że już wcześniej zapłaciły swoje składki na rzecz systemu. Niska kwota Personal Allowance wpływa na rynek pracy. Co oczywiste utrudnia osobom z najniższymi dochodami wydostanie się z zależności od zasiłków. Jednocześnie obniża siłę nabywczą obywateli, co ostatecznie może spowolnić gospodarkę. Czy naprawdę jest sprawiedliwe, by osoby, które pracowały przez całe życie, teraz musiały zmagać się z wyższymi podatkami w momencie, gdy najbardziej ich potrzebują?

Kolejna petycja w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku

Kolejna petycja w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku zyskała szerokie poparcie obywateli, zbierając już tysiące podpisów. Inicjatywa dotyczy podniesienia kwoty Personal Allowance z obecnych £12,570 do £20,000. Celem jest zmniejszenie obciążeń podatkowych dla osób o niskich dochodach, w tym emerytów, osób z niepełnosprawnościami oraz wszystkich tych, którzy borykają się z trudnościami finansowymi. Petycja jest szeroko komentowana i odbierana pozytywnie, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia, inflacji i wysokich rachunków. W chwili obecnej ma już ponad 92000 podpisów.

W opinii wielu obywateli, podniesienie kwoty wolnej od podatku mogłoby znacząco poprawić sytuację finansową osób najmniej zarabiających. Dlatego, że pozwoli im to na większą niezależność ekonomiczną i wyjście z ubóstwa. Tego typu zmiany miałyby również potencjalnie pozytywny wpływ na gospodarkę. Zwiększenie siły nabywczej obywateli mogłoby przyczynić się do wzrostu konsumpcji, a tym samym pobudzić rynek. Jak zauważają eksperci, podniesienie kwoty wolnej od podatku mogłoby wejść w życie już w 2025 roku. Jednocześnie efekt w postaci poprawy sytuacji finansowej najuboższych mógłby być odczuwalny niemal natychmiast. Przyniesie to korzyści zarówno obywatelom, jak i gospodarce kraju. Pytanie, czy obywatelom uda się przebić biurokratyczny mur i rząd dostrzeże korzyści ze zmiany Personal Allowence Tax w UK.

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie