Kryzys mieszkaniowy w Irlandii – Dublin będzie drogi, jak Londyn?

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do chorych cen wynajmu mieszkania w Londynie. Wszystko wskazuje na to, że do podobnej sytuacji będą musieli przywyknąć także mieszkańcy Irlandii.

W ciągu minionego roku średni koszt wynajęcia domu na terenie Republiki Irlandii wzrósł o 134 euro w skali miesiąca. Przeciętnie ceny wzrosły o 13,4% w porównaniu z rokiem 2016. Według specjalistów z Draft.ie to drugi najwyższy wzrost od czasów, gdy prowadzi się podobne badania dotyczące rynku nieruchomości.

- Advertisement -

Rząd Irlandii bierze na celownik nieuczciwych beneficiarzy

Najmocniej po kieszeni dostali mieszkańcy Dublina. Z badania przeprowadzonego wśród 4 tysięcy lokatorów wynika, że na dzień dzisiejszy przeciętny czynsz wynosi 1131 euro. W Dublinie stawka ta sięga nawet 1784! W stolicy ceny poszły w górę o 15,4%, a jeśli porównać je z cenami w 2011 to okaże się, że wzrost liczy sobie aż 66%! Te cyfry muszą robić wrażenie…

Co spowodowało tą tragiczną wręcz sytuację na rynku nieruchomości? Specjaliści wskazują na program ministra mieszkalnictwa Simona Conveney'a Rent Pressure Zones. RPZ ustawowo ograniczył podwyżki czynszów w określonych sektorach do 4%, przez co rynek musiał szukać zysków gdzie indziej. I znalazł je w kieszeniach szukających mieszkania lokatorów.

Ukraińcy masowo wykupują polskie mieszkania! Częściej niż Niemcy i Brytyjczycy

"Już od pięciu lat rynek wynajmu przeżywa ciężki okres" – komentuje Ronan Lyons autor raportu, ekonomista Trinity College. "W znaczącym stopniu popyt przerasta podaż i jest to tendencja, która będzie się utrzymywać z roku na rok. Nasza analiza wykazała różnice pomiędzy czynszach płaconych przez lokatorów mieszkających w tym samym domu od lat, a tymi, którzy się przeprowadzają lub debiutują na rynku".

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się tylko pogarszać.

 

Teksty tygodnia

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Siemens Mobility testuje ultraszybki pociąg nowej generacji

Velaro Novo to nowoczesny pociąg dużych prędkości zaprojektowany przez Siemens Mobility. Chociaż został skonstruowany z myślą o osiąganiu maksymalnej prędkości 360 km/h, w trakcie testów udało mu się pobić ten limit i zbliżyć do 405 km/h. Tym wynikiem ustanowił rekord na linii VDE 8, łączącej północ i południe kraju.

Nieproszeni goście z Ameryki. Szopy opanowały niemieckie ulice

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na ulicach miast. Niemcy coś o tym wiedzą, ponieważ właśnie mierzą się z pewnym futrzastym problemem. Jest nim szop pracz.

Przeczytaj także