Które linie lotnicze są lepsze – Ryanair czy easyJet?

W badaniu Which? tysiące pasażerów zabrało głos w kwestii komfortu, kosztów i obsługi w liniach lotniczych Ryanair i easyJet. Według nich jeden przewoźnik jest znacznie lepszy od drugiego jeśli chodzi o odwołania lotów.

Jak się okazuje, wybór między Ryanairem i easyJet był dość łatwym wyborem przez ostatnich 20 lat. Ryanair niezmiennie plasuje się na dole tabeli najlepszych i najgorszych linii lotniczych, a easyJet najczęściej zajmował miejsce gdzieś w środku.

Ryanair czy easyJet?

Jednak w roku 2023 linie lotnicze easyJet zniechęciły do siebie wielu pasażerów odwołaniami tysięcy lotów. W badaniu przeprowadzonym przez Which? uwzględniono wiele czynników. Przeanalizowano także dane Civil Aviation Authority (CAA) dotyczące punktualności i odwołań lotów, co jest najważniejszą kwestią dla większości pasażerów.

W badaniu wzięto także pod uwagę koszt zabrania bagażu na pokład samolotu, oraz to, ile każda z linii „przydziela” swoim pasażerom miejsca na nogi podczas podróży.

Która linia lotnicza najczęściej odwołuje loty w ostatniej chwili?

W ubiegłym roku easyJet odniósł porażkę pod względem odwołań lotów. W ciągu 12 miesięcy do września 2023 roku linie te odwołały ponad dwukrotnie więcej lotów niż Ryanair w czasie 24 godzin przed planowanym odlotem. Tak wynika z danych CAA.

Irlandzkie linie anulowały 0,80 proc. lotów i utrzymały się na poziomie średniej. EasyJet z kolei anulował 2 proc. lotów. Jest to zaledwie część odwołań, bo dotyczy tylko 24 godzin przed planowaną godziną odlotu. Wiele innych lotów odwołano z kilkudniowym lub tygodniowym wyprzedzeniem. Pod tym względem zatem Ryanair okazał się lepszy.

Które linie są bardziej punktualne?

Zgodnie z danymi CAA, w tym samym okresie, Ryanair wykonał 62 proc. swoich połączeń punktualnie (czyli zmieścił się w 15 minutach od czasu planowanego przylotu). W easyJet liczba ta była podobna. 60 proc. lotów tej linii dotarło na czas.

Z kolei w przypadku obu linii lotniczych około 1 proc. lotów było opóźnionych o ponad trzy godziny.

Kto ma lepszy limit bagażu?

Niestety easyJet skopiował politykę Ryanaira dotyczącą pobierania opłat za bagaż podręczny, który umieszczany jest pod siedzeniem w samolocie. Jak twierdzi easyJet – opłata za umieszczenie walizki w schowku nad głową wynosi „od 5,99 funta” za lot. Z kolei Ryanair podaje opłatę w wysokości od 6 do 36 funtów.

W irlandzkich liniach możemy również zapłacić za bagaż rejestrowany o wadze 10 kg lub 20 kg. Natomiast easyJet ma różne opłaty za bagaż rejestrowany o wadze 15 kg, 23 kg i 32 kg. Ceny te różnią się także w zależności od trasy.

Na trzech sprawdzanych przez Which? trasach easyJet miał wyższe opłaty w przypadku bagażu podręcznego i wynosiły one około 50 funtów za lot w obie strony. Chociaż bagaż był nieco większy, co może być pewną oszczędnością. W Ryanairze było to średnio około 40 funtów.

Wymiary bagażu podręcznego easyJet, łącznie z uchwytami i kółkami, wynoszą 56 x 45 x 25 cm, a w irlandzkich liniach wymiary wynoszą 55 x 40 x 20 cm.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają określone prawa w przypadku opóźnień...

Świąteczna reklama John Lewis – w 2024 roku postawiono na coś… nietypowego

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… W Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowa reklama sieci handlowej John Lewis, która zwykle ma premierę w połowie listopada, to pierwsza zapowiedź zbliżającego się christmas season.

Włamanie do Zamku w Windsorze – co okazało się celem włamywaczy?

Zamaskowani przestępcy wdarli się na teren królewskiego Zamku w Windsorze i jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, złodzieje ukradli pojazdy rolnicze. W tym czasie król i królowa nie przebywali w rezydencji, ale w pobliskim domu spali William i Kate ze swoimi dziećmi.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r. W „Kraju tulipanów” żyje około 2,9 miliona kotów domowych, z czego każdego roku około 90 tysięcy zostaje uznanych za zaginione.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.