Kurs funta – pomimo brexitowych zawirowań brytyjska waluta idzie w górę

Ani Brexit, ani nudne przemowy Theresy May, ani cięcia ratingowe agencji Moody`s funtowi nie straszne – niejako wbrew wszystkiemu brytyjska waluta coraz bardziej się umacnia.

Od czasu, gdy Brytyjczycy podjęli referendalną decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej wszelkie polityczne zawirowania mocno uderzały w oficjalny środek płatniczy na Wyspach. Polityczne przepychanki w rządzie z przedterminowymi wyborami na czele, pesymistyczne raporty think-tanków i minorowe nastroje w City sprawiły, że notowania funta szterlinga szły w dół. I to rekordowo nisko. Wygląda jednak, że to już przeszłość.

- Advertisement -

Szokujące video: Z polskiej ciężarówki wysypują się imigranci. Polak odpowie teraz za przemyt ludzi?

Ostatnie wydarzenia na brexitowym froncie – patetyczne wystąpienie premier Theresy May we Florencji i twarde deklaracje Borisa Johnsona odnośnie niesławnego "divorce bill" – osłabiły funta, ale tylko chwilowo. W stosunku do złotego stracił dwa grosze, potaniał także względem euro i amerykańskiego dolara, ale później odrobiał straty. I to z nawiązką. Jego kursowi nie przeszkodziła również obniżka ratingu dokonana przez prestiżową amerykańską agencję Moody`s.

Warto również dodać, że przetasowania na politycznej scenie w Niemczech także miały wpływ na notowania GBP. Dobry wynik AfD i zbliżające się problemy z kleceniem koalicji przez kanclerz Angelę Merkel uderzyły w euro i wzmocniły funta. Obecnie relacja GBP do EUR wynosi 1.14092, do amerykańskiego dolara 1.34820, a do polskiej złotówki – 4,8840.

Grafika: InternetowyKantor.pl

 

Prokurator o porwaniu brytyjskiej modelki przez Polaka: „Cała ta sprawa może być fikcją”

Wniosek wydaje się oczywisty – rynek walutowy o wiele bardziej ceni "jastrzębie" stanowisko Bank of England w kwestii stóp procentowych, niż obawia się kolejnych politycznych fluktuacji wokół Brexitu. Przynajmniej na krótką metę, bo według Rafała Sadocha, analityka mBanku, w dłuższej perspektywie kwestie negocjowane z Brukselą będą miały kluczowe znaczenie dla brytyjskiej waluty.

"Funt będzie zdecydowanie słabszy do amerykańskiego dolara i euro. Złoty również będzie do tych walut stosunkowo słaby, ale mimo wszystko cena funta spadnie poniżej 4,80 zł" – wtóruje mu Bartosz Sawicki z DM TMS Brokers dla "Parkietu".

Cieszmy się więc tą tymczasową stabilizacją GBP.

 

Teksty tygodnia

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie