Kurs funta spadł w stosunku do dolara, ale stoi wyjątkowo wysoko w stosunku do polskiego złotego!

Po tym, jak Theresa May poniosła porażkę w Izbie Lordów, gdzie przegłosowano rządowy projekt „EU Withdrawl Bill” i poparto poprawkę dającą parlamentowi decydujący głos w sprawie Brexitu, brytyjska waluta zareagowała na tę decyzję gwałtownym spadkiem.

Dzisiaj, gdy Izba Lordów przegłosowała rządowy projekt ustawy „EU Withdrawl Bill” stosunkiem głosów 354 do 235, brytyjski funt spadł do swojego najniższego poziomu w stosunku do dolara w roku 2018. Za brytyjską walutę trzeba było we wtorek zapłacić 1,3183 dolara.

 

WAŻNE! Porażka premier May w Izbie Lordów – przegłosowano KLUCZOWE poprawki do EU Withdrawal Bill

Wyższa izba brytyjskiego parlamentu opowiedziała się za tzw. „drugą poprawką Grieve’a”, czyli zbuntowanych członków Partii Konserwatywnej pod przywództwem Dominica Grieve’a, którzy chcą, aby decydujący głos w sprawie ewentualnego braku porozumienia z Unią Europejską do lutego 2019 roku miał parlament.

 

 

Głosowanie to znacznie osłabiło pozycję negocjacyjną Theresy May i wzmocniło pozycję Brukseli, gdyż premier nie będzie już mogła grozić Unii „twardym Brexitem”. Ponadto sytuacja brytyjskiego funta osłabła między innymi z powodu spadku cen na rynku nieruchomości.

Warte odnotowania jest natomiast to, że wartość funta wzrosła w stosunku do polskiego złotego, obecnie za brytyjską walutę musimy zapłacić 4.92 złotego. Jest to związane przede wszystkim z osłabieniem polskiej waluty, która w ostatnim tygodniu odnotowała spadki w stosunku do głównych walut. W czwartek także możemy spodziewać się wahań walut, gdy dojdzie do spotkania Banku Anglii i zostaną opublikowane wskaźniki aktywności finansowej dla strefy euro, które powinny dać nam pojęcie, jak sobie radzą europejskie gospodarki po ostatnim osłabieniu.

Kurs funta wysoko przez osłabienie euro! Dzisiaj za brytyjską walutę zapłacimy 1.15 euro i 4.95 złotego

Teksty tygodnia

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie