Wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu w UK

Po przeprowadzce na Wyspy z pewnością nie unikniemy kontaktu z tamtejszą służbą zdrowia. Dlatego podpowiadamy, jak zarejestrować się w przychodni, czym kierować się przy wyborze lekarza rodzinnego oraz jak leczyć zęby lub skorzystać z pomocy w sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji medycznej.

Krajowa Służba Zdrowia, czyli brytyjski NHS (National Health Service) zapewnia bezpłatne leczenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Po brexicie obowiązkowa jest opłata zdrowotna dla osób przybywających tutaj na wizie, z wyjątkiem pracowników służby zdrowia oraz wyszczególnionych przez stronę rządową przypadków https://www.gov.uk/healthcare-immigration-application/who-needs-pay .

GP, czyli lekarz pierwszego kontaktu

Jednym z priorytetów po przybyciu do Wielkiej Brytanii jest rejestracja w przychodni.

Przede wszystkim musimy zapisać się do GP. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć lekarza rodzinnego, ale tym samym znajdziemy się już w systemie, więc otrzymamy m.in. przypomnienia odnośnie programu badań przesiewowych, do których się kwalifikujemy – radzi w rozmowie z „Polish Express” Kasia, pracująca w jednym z angielskich szpitali (@polkawnhs instagram).

Dobra relacja z naszym lekarzem pierwszego kontaktu jest bardzo istotna, ponieważ jest on gwarancją regularnej pomocy, zwłaszcza gdy mamy przewlekłe schorzenia lub jesteśmy w tzw. grupie ryzyka.

Lekarze pierwszego kontaktu NHS mogą także zwrócić się do służb opieki specjalistycznej, w zależności od potrzeb danego pacjenta. Może to obejmować wszystko, od terapii w leczeniu depresji, po specjalistyczną pomoc psychiatryczną w ciężkich przypadkach – przypomina dr S. Sadhra. – NHS jest finansowana przez rząd, dlatego jej zasoby są ograniczone i czasami może to oznaczać długi czas oczekiwania – zastrzega.

Jak dodaje Kasia, pracowniczka NHS: – Rodzice małych dzieci, zapisując się do przychodni i lekarza rodzinnego powinni zapytać o dostęp do health visitors, tzw. pielęgniarek środowiskowych. Niestety jest ich w NHS coraz mniej (cięcia budżetowe), jednak w wielu miejscach nadal doradzają i wspierają rodziców małych dzieci w kwestiach zdrowotnych maluchów – podkreśla.

Czym się kierować przy wyborze lekarza?

Przy wyborze lekarza kierujmy się lokalizacją i opiniami. Niestety, niektóre przychodnie oferują bardzo niski poziom obsługi, z czym też musimy się liczyć, ale pamiętajmy, że mamy prawo do zmiany placówki.

Sama rejestracja w przychodni jest bardzo prosta i nie zajmie dużo czasu. Podczas wypełnienia formularza będziemy poproszeni o swoje dane, adres, numer NHS, jeśli go znamy, czy datę urodzenia.

Wykaz lokalnych GP możemy sprawdzić tu:

https://www.nhs.uk/service-search/find-a-gp (Anglia)
https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/gp-practices (Szkocja)
https://app.nhs.wales/gpsearch (Walia)

Jak zadbać o zdrowie po przeprowadzce?

Dr Sim Sadhra, lekarz GP NHS w West Midlands w rozmowie z „Polish Express” wymienia pięć ważnych rzeczy, które należy zrobić w związku ze swoim zdrowiem, przeprowadzając się do Wielkiej Brytanii.

  • Rejestracja w przychodni lekarskiej NHS.
  • Zapisanie się na „przegląd nowego pacjenta” – może to obejmować podstawowe badania krwi, pomiary BP/BMI itp.
  • Przygotowanie listy i opisu swoich schorzeń.
  • Sporządzenie listy przyjmowanych leków (nazwa leku, dawka, częstotliwość i wskazanie). W aptece można zapytać, czy kwalifikujesz się do bezpłatnych recept (nie zawsze konieczna będzie wizyta u lekarza, aby poprosić o regularne leki).⁠
  • Jeśli masz problemy z językiem angielskim, upewnij się, czy podczas wizyt u lekarza rodzinnego masz zapewnionego tłumacza – o szczegóły pytaj w recepcji.

Dentysta w Wielkiej Brytanii

Leczenie stomatologiczne w Wielkiej Brytanii jest dość kosztowne, nawet w publicznych sektorze służby zdrowia. Dlatego Polacy często decydują się na wizytę u dentysty podczas wyjazdów do naszego kraju.

Warto jednak zarejestrować się w lokalnej klinice dentystycznej NHS i regularnie dbać o uzębienie i jamę ustną, by później nie mieć bardziej kosztownych problemów.

Na darmowe leczenie i profilaktykę mogą liczyć między innymi osoby poniżej 18. roku życia, kobiety w ciąży, czy też osoby o niskich dochodach. W innych przypadkach koszty podzielone są na 3 grupy, tzw. bands:

    1. 26.80 funtów – diagnostyka, prześwietlanie, higiena jamy ustnej, polerowanie, usuwanie kamienia nazębnego
    2. 73.50 funtów – zakres usług grupy 1 oraz wypełnienia zębów, leczenie kanałowe oraz wyrywanie
    3. 319.10 funtów – zakres grupy 1 i 2 oraz koronki, mosty i protezy.

Wykaz lokalnych dentystów możemy sprawdzić tu:

https://www.nhs.uk/service-search/find-a-dentist (Anglia)
https://111.wales.nhs.uk/localservices/?s=Dentist&pc=n&sort=default (Walia)
https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/dental-services (Szkocja)

Kliniki zdrowia seksualnego

Sexual Health Clinics funkcjonują w całej Wielkiej Brytanii i są darmowe. Większość z nich zapewnia dość szybki dostęp do swoich usług, często niewymagający wcześniejszej rejestracji. Kliniki te zajmują się problemami związanymi ze zdrowiem seksualnym w wielu aspektach.

Możemy w nich między innymi:

  • zrobić testy na choroby weneryczne,
  • podjąć leczenie chorób wenerycznych,
  • uzyskać darmową antykoncepcję, w tym tzw. awaryjną,
  • wykonać test na HIV,
  • dostać darmowy test ciążowy,
  • otrzymać poradę w zakresie zdrowia seksualnego,
  • uzyskać informacje o aborcji,
  • zostać skierowani do specjalistów.

Najbliższą klinikę w naszej lokalizacji znajdziemy tu:

https://www.nhs.uk/service-search/sexual-health/find-a-sexual-health-clinic (Anglia)
https://111.wales.nhs.uk/localservices/?s=SexualHealth&pc=n&sort=default (Walia)
https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/sexual-health-clinics (Szkocja)

Co robić, gdy potrzebujemy nagłej pomocy?

W sytuacji wymagającej natychmiastowej pomocy medycznej, zadzwońmy pod numer 999, pod którym zostaniemy połączeni z dyspozytorem. Wezwanie karetki będzie też niezwykle przydatne, jeśli mamy małe dziecko, któremu „coś niepokojącego dolega”, a nasza przychodnia jest zamknięta. Inną opcją jest też osobiste udanie się do najbliższego szpitala.

Warto również zapoznać się z najbliższą lokalizacją SOR, gdzie będziemy mogli się zgłosić w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Przy okazji warto sprawdzić najbliższą nam placówkę Minor Injury Unit (czasami nazywana Urgent Care Centre). Taka placówka to najlepsze miejsce w przypadku potencjalnych złamań, urazów i stanów, które nie zagrażają zdrowiu lub życiu, ale wymagają pilnej interwencji medycznej – dodaje Kasia, pracownik NHS.

Nastaw się na długie kolejki

Jeśli naszemu życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, musimy przygotować się na kilkugodzinne kolejki w poczekalni szpitala. Nie spodziewajmy się, że wezwanie karetki sprawi, że lekarz szybciej nas przyjmie. W sytuacji, gdy jednym z naszych objawów jest silny ból, z pewnością dostaniemy doustne środki znieczulające, abyśmy mogli wytrwać w oczekiwaniu na pomoc, zostaniemy też zaopatrzeni np. w miskę w razie nudności. Dlatego musimy się nastawić na cierpliwość, zwłaszcza wieczorami oraz w weekendy lub dni wolne od pracy i święta.

Jeśli potrzebujemy pomocy medycznej, która nie jest pilna, możemy zadzwonić pod numer 111 lub wejść na stronę NHS:
https://111.nhs.uk/?utm_source=nhsuk&utm_campaign=nhs_services&utm_content=nhs_111

Nie będziemy automatycznie zdiagnozowani, ale zostaniemy skierowani do odpowiedniego miejsca, aby otrzymać pomoc zgodnie z naszymi symptomami.

Dzwoniąc pod numer 111 możemy umówić się na rozmowę telefoniczną lub wideo konsultację z lekarzem, na wizytę na pogotowiu ratunkowym albo na oddziale drobnych urazów (minor injury unit) – uzupełnia Kasia, pracownik NHS.

 

Prywatne leczenie w Wielkiej Brytanii

Opinie na temat jakości NHS są podzielone. O brytyjskiej państwowej służbie zdrowia mówi się różnie, z pewnością problemem są w niej długie kolejki, braki kadrowe oraz niekiedy niska jakość usług. Legendarne już leczenie wszystkiego paracetamolem, czy brak wiedzy lekarzy pierwszego kontaktu, korzystających z diagnoz wziętych z wyszukiwarki internetowej – to temat żartów wielu Polaków mieszkających na Wyspach.

Jednak zauważmy, że niektórzy mieli po prostu pecha i trafili na niekompetentnego pracownika tutejszej służby zdrowia, natomiast w przeważającej większości w NHS są specjaliści zaskakujący podejściem do pacjenta oraz dbałością o proces leczenia.

Bardziej zasobni mieszkańcy Wysp, którzy chcą zagwarantować sobie usługi medyczne najwyższej jakość i nie mają czasu na czekanie w kolejkach, mogą zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W zależności od dostępnych wariantów i naszego nakładu finansowego, może ono obejmować podstawowe wizyty w prywatnej przychodni, zabiegi dentystyczne, korzystanie ze specjalistów w danej dziedzinie, opłacenie recept na leki, wizyty domowe, a nawet leczenie szpitalne.

Osoby zatrudnione w Wielkiej Brytanii często w ramach bonusów do kontraktów otrzymują możliwość skorzystania z pakietu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego lub dostępu do niektórych, darmowych usług medycznych.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii często korzystają także z usług prywatnych klinik stomatologicznych, ponieważ publiczna służba zdrowia, nawet za dodatkową opłatą, nie oferuje wszystkich możliwości leczenia zębów, szczególnie w zakresie estetyki dentystycznej.

Większość prywatnych klinik stomatologicznych oferuje jednak dogodne raty na swoje usługi, więc w wyjątkowych sytuacjach nawet osoby o niskich dochodach mogą pozwolić sobie na prywatnego dentystę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak skutecznie walczyć o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają określone prawa w przypadku opóźnień...

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Rośnie płaca minimalna w UK – ile wyniosą stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025?

Brytyjski rząd potwierdził wysokość podwyżek płacy minimalnej w UK. Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają "najniższą krajową" na Wyspach? O ile wzrosną stawki National Living Wage oraz National Minimum Wage od 1 kwietnia 2025 roku?

Rezygnacja z powrotu do Polski z UK w ostatniej chwili

Ale co jeśli w ostatniej chwili ktoś w perspektywie powrotu do Polski, który już dopiął, lub jest w trakcie dopinania wszystkiego na ostatni guzik... rozmyśli się i zmieni zdanie. Co jeśli jakiś czynnik tak zrazi osobę sposobiącą się do powrotu do Polski, że ta zmieni zdanie?

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.

Wynajem mieszkania w Holandii – jak uniknąć problemów?

Podpowiadamy, jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Holandii. Sprawdź, jakie są koszty i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson