Wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu w UK

Po przeprowadzce na Wyspy z pewnością nie unikniemy kontaktu z tamtejszą służbą zdrowia. Dlatego podpowiadamy, jak zarejestrować się w przychodni, czym kierować się przy wyborze lekarza rodzinnego oraz jak leczyć zęby lub skorzystać z pomocy w sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji medycznej.

Krajowa Służba Zdrowia, czyli brytyjski NHS (National Health Service) zapewnia bezpłatne leczenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Po brexicie obowiązkowa jest opłata zdrowotna dla osób przybywających tutaj na wizie, z wyjątkiem pracowników służby zdrowia oraz wyszczególnionych przez stronę rządową przypadków https://www.gov.uk/healthcare-immigration-application/who-needs-pay .

GP, czyli lekarz pierwszego kontaktu

Jednym z priorytetów po przybyciu do Wielkiej Brytanii jest rejestracja w przychodni.

Przede wszystkim musimy zapisać się do GP. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć lekarza rodzinnego, ale tym samym znajdziemy się już w systemie, więc otrzymamy m.in. przypomnienia odnośnie programu badań przesiewowych, do których się kwalifikujemy – radzi w rozmowie z „Polish Express” Kasia, pracująca w jednym z angielskich szpitali (@polkawnhs instagram).

Dobra relacja z naszym lekarzem pierwszego kontaktu jest bardzo istotna, ponieważ jest on gwarancją regularnej pomocy, zwłaszcza gdy mamy przewlekłe schorzenia lub jesteśmy w tzw. grupie ryzyka.

Lekarze pierwszego kontaktu NHS mogą także zwrócić się do służb opieki specjalistycznej, w zależności od potrzeb danego pacjenta. Może to obejmować wszystko, od terapii w leczeniu depresji, po specjalistyczną pomoc psychiatryczną w ciężkich przypadkach – przypomina dr S. Sadhra. – NHS jest finansowana przez rząd, dlatego jej zasoby są ograniczone i czasami może to oznaczać długi czas oczekiwania – zastrzega.

Jak dodaje Kasia, pracowniczka NHS: – Rodzice małych dzieci, zapisując się do przychodni i lekarza rodzinnego powinni zapytać o dostęp do health visitors, tzw. pielęgniarek środowiskowych. Niestety jest ich w NHS coraz mniej (cięcia budżetowe), jednak w wielu miejscach nadal doradzają i wspierają rodziców małych dzieci w kwestiach zdrowotnych maluchów – podkreśla.

Czym się kierować przy wyborze lekarza?

Przy wyborze lekarza kierujmy się lokalizacją i opiniami. Niestety, niektóre przychodnie oferują bardzo niski poziom obsługi, z czym też musimy się liczyć, ale pamiętajmy, że mamy prawo do zmiany placówki.

Sama rejestracja w przychodni jest bardzo prosta i nie zajmie dużo czasu. Podczas wypełnienia formularza będziemy poproszeni o swoje dane, adres, numer NHS, jeśli go znamy, czy datę urodzenia.

Wykaz lokalnych GP możemy sprawdzić tu:

https://www.nhs.uk/service-search/find-a-gp (Anglia)
https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/gp-practices (Szkocja)
https://app.nhs.wales/gpsearch (Walia)

Jak zadbać o zdrowie po przeprowadzce?

Dr Sim Sadhra, lekarz GP NHS w West Midlands w rozmowie z „Polish Express” wymienia pięć ważnych rzeczy, które należy zrobić w związku ze swoim zdrowiem, przeprowadzając się do Wielkiej Brytanii.

  • Rejestracja w przychodni lekarskiej NHS.
  • Zapisanie się na „przegląd nowego pacjenta” – może to obejmować podstawowe badania krwi, pomiary BP/BMI itp.
  • Przygotowanie listy i opisu swoich schorzeń.
  • Sporządzenie listy przyjmowanych leków (nazwa leku, dawka, częstotliwość i wskazanie). W aptece można zapytać, czy kwalifikujesz się do bezpłatnych recept (nie zawsze konieczna będzie wizyta u lekarza, aby poprosić o regularne leki).⁠
  • Jeśli masz problemy z językiem angielskim, upewnij się, czy podczas wizyt u lekarza rodzinnego masz zapewnionego tłumacza – o szczegóły pytaj w recepcji.

Dentysta w Wielkiej Brytanii

Leczenie stomatologiczne w Wielkiej Brytanii jest dość kosztowne, nawet w publicznych sektorze służby zdrowia. Dlatego Polacy często decydują się na wizytę u dentysty podczas wyjazdów do naszego kraju.

Warto jednak zarejestrować się w lokalnej klinice dentystycznej NHS i regularnie dbać o uzębienie i jamę ustną, by później nie mieć bardziej kosztownych problemów.

Na darmowe leczenie i profilaktykę mogą liczyć między innymi osoby poniżej 18. roku życia, kobiety w ciąży, czy też osoby o niskich dochodach. W innych przypadkach koszty podzielone są na 3 grupy, tzw. bands:

    1. 26.80 funtów – diagnostyka, prześwietlanie, higiena jamy ustnej, polerowanie, usuwanie kamienia nazębnego
    2. 73.50 funtów – zakres usług grupy 1 oraz wypełnienia zębów, leczenie kanałowe oraz wyrywanie
    3. 319.10 funtów – zakres grupy 1 i 2 oraz koronki, mosty i protezy.

Wykaz lokalnych dentystów możemy sprawdzić tu:

https://www.nhs.uk/service-search/find-a-dentist (Anglia)
https://111.wales.nhs.uk/localservices/?s=Dentist&pc=n&sort=default (Walia)
https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/dental-services (Szkocja)

Kliniki zdrowia seksualnego

Sexual Health Clinics funkcjonują w całej Wielkiej Brytanii i są darmowe. Większość z nich zapewnia dość szybki dostęp do swoich usług, często niewymagający wcześniejszej rejestracji. Kliniki te zajmują się problemami związanymi ze zdrowiem seksualnym w wielu aspektach.

Możemy w nich między innymi:

  • zrobić testy na choroby weneryczne,
  • podjąć leczenie chorób wenerycznych,
  • uzyskać darmową antykoncepcję, w tym tzw. awaryjną,
  • wykonać test na HIV,
  • dostać darmowy test ciążowy,
  • otrzymać poradę w zakresie zdrowia seksualnego,
  • uzyskać informacje o aborcji,
  • zostać skierowani do specjalistów.

Najbliższą klinikę w naszej lokalizacji znajdziemy tu:

https://www.nhs.uk/service-search/sexual-health/find-a-sexual-health-clinic (Anglia)
https://111.wales.nhs.uk/localservices/?s=SexualHealth&pc=n&sort=default (Walia)
https://www.nhsinform.scot/scotlands-service-directory/sexual-health-clinics (Szkocja)

Co robić, gdy potrzebujemy nagłej pomocy?

W sytuacji wymagającej natychmiastowej pomocy medycznej, zadzwońmy pod numer 999, pod którym zostaniemy połączeni z dyspozytorem. Wezwanie karetki będzie też niezwykle przydatne, jeśli mamy małe dziecko, któremu „coś niepokojącego dolega”, a nasza przychodnia jest zamknięta. Inną opcją jest też osobiste udanie się do najbliższego szpitala.

Warto również zapoznać się z najbliższą lokalizacją SOR, gdzie będziemy mogli się zgłosić w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Przy okazji warto sprawdzić najbliższą nam placówkę Minor Injury Unit (czasami nazywana Urgent Care Centre). Taka placówka to najlepsze miejsce w przypadku potencjalnych złamań, urazów i stanów, które nie zagrażają zdrowiu lub życiu, ale wymagają pilnej interwencji medycznej – dodaje Kasia, pracownik NHS.

Nastaw się na długie kolejki

Jeśli naszemu życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, musimy przygotować się na kilkugodzinne kolejki w poczekalni szpitala. Nie spodziewajmy się, że wezwanie karetki sprawi, że lekarz szybciej nas przyjmie. W sytuacji, gdy jednym z naszych objawów jest silny ból, z pewnością dostaniemy doustne środki znieczulające, abyśmy mogli wytrwać w oczekiwaniu na pomoc, zostaniemy też zaopatrzeni np. w miskę w razie nudności. Dlatego musimy się nastawić na cierpliwość, zwłaszcza wieczorami oraz w weekendy lub dni wolne od pracy i święta.

Jeśli potrzebujemy pomocy medycznej, która nie jest pilna, możemy zadzwonić pod numer 111 lub wejść na stronę NHS:
https://111.nhs.uk/?utm_source=nhsuk&utm_campaign=nhs_services&utm_content=nhs_111

Nie będziemy automatycznie zdiagnozowani, ale zostaniemy skierowani do odpowiedniego miejsca, aby otrzymać pomoc zgodnie z naszymi symptomami.

Dzwoniąc pod numer 111 możemy umówić się na rozmowę telefoniczną lub wideo konsultację z lekarzem, na wizytę na pogotowiu ratunkowym albo na oddziale drobnych urazów (minor injury unit) – uzupełnia Kasia, pracownik NHS.

 

Prywatne leczenie w Wielkiej Brytanii

Opinie na temat jakości NHS są podzielone. O brytyjskiej państwowej służbie zdrowia mówi się różnie, z pewnością problemem są w niej długie kolejki, braki kadrowe oraz niekiedy niska jakość usług. Legendarne już leczenie wszystkiego paracetamolem, czy brak wiedzy lekarzy pierwszego kontaktu, korzystających z diagnoz wziętych z wyszukiwarki internetowej – to temat żartów wielu Polaków mieszkających na Wyspach.

Jednak zauważmy, że niektórzy mieli po prostu pecha i trafili na niekompetentnego pracownika tutejszej służby zdrowia, natomiast w przeważającej większości w NHS są specjaliści zaskakujący podejściem do pacjenta oraz dbałością o proces leczenia.

Bardziej zasobni mieszkańcy Wysp, którzy chcą zagwarantować sobie usługi medyczne najwyższej jakość i nie mają czasu na czekanie w kolejkach, mogą zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W zależności od dostępnych wariantów i naszego nakładu finansowego, może ono obejmować podstawowe wizyty w prywatnej przychodni, zabiegi dentystyczne, korzystanie ze specjalistów w danej dziedzinie, opłacenie recept na leki, wizyty domowe, a nawet leczenie szpitalne.

Osoby zatrudnione w Wielkiej Brytanii często w ramach bonusów do kontraktów otrzymują możliwość skorzystania z pakietu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego lub dostępu do niektórych, darmowych usług medycznych.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii często korzystają także z usług prywatnych klinik stomatologicznych, ponieważ publiczna służba zdrowia, nawet za dodatkową opłatą, nie oferuje wszystkich możliwości leczenia zębów, szczególnie w zakresie estetyki dentystycznej.

Większość prywatnych klinik stomatologicznych oferuje jednak dogodne raty na swoje usługi, więc w wyjątkowych sytuacjach nawet osoby o niskich dochodach mogą pozwolić sobie na prywatnego dentystę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

160 tysięcy rodzin w UK zostało uprawnionych do otrzymania Cold Weather Payment

DWP uruchomiło nową transzę płatności z tytułu Cold Weather...

Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE.

Inflacja w UK notuje niespodziewany spadek w grudniu 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii w grudniu 2024 niespodziewanie spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Ryanair ogranicza loty do Hiszpanii i rozszerza działalność w Polsce

Ryanair ogłosił znaczne ograniczenie lotów na lato 2025 do Hiszpanii. Jednocześnie przewoźnik rozszerza swoją działalność w Polsce.

Wielka Brytania i Polska wzmacniają współpracę wojskową

Premier Wielkiej Brytanii udał się w piątek do Polski, aby porozmawiać z Donaldem Tuskiem o nowym traktacie między krajami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość? 

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.