Masowe aresztowania nielegalnych pracowników w UK

Brytyjski rząd poinformował, że od początku tego roku dokonano setek aresztowań nielegalnych pracowników w ramach ogólnokrajowej akcji.

W ramach akcji rozpoczętej w 2025 roku służby przeprowadziły naloty na 828 lokali. W tym na salony kosmetyczne, myjnie samochodowe i restauracje. Dokonano 609 aresztowań nielegalnych pracowników. Jest to wzrost w porównaniu ze styczniem 2024 roku.

Aresztowania nielegalnych pracowników

W poniedziałek ponownie przedmiotem debaty w brytyjskim parlamencie będzie projekt ustawy imigracyjnej. Minister spraw wewnętrznych w Gabinecie Cieni, Chris Philp nazwał go „słabą ustawą, która nie zatrzyma łodzi”.

Urzędnicy z kolei twierdzą, że wielu nielegalnych imigrantów daje się zwieść fałszywym obietnicom dotyczącym możliwości życia i pracy w Wielkiej Brytanii. Przez to „ryzykują życie przekraczając kanał La Manche”.

Home Office poinformowało, że aresztowania nielegalnych pracowników w ubiegłym miesiącu miały miejsce głównie w restauracjach, barach i kawiarniach. Dochodziło do nich również w sklepach z e-papierosami w hrabstwie Cheshire i w hurtowni spożywczej w południowym Londynie.

Służby ustaliły, że aresztowani imigranci dotarli do Wielkiej Brytanii różnymi drogami, w tym przez kanał La Manche. Większość jednak miała przekroczoną ważność legalnie przyznawanych wiz.

Aresztowania nielegalnych imigrantów
Aresztowania nielegalnych imigrantów / fot. Getty Images

Egzekwowanie przepisów imigracyjnych

Yvette Cooper, minister spraw wewnętrznych, powiedziała, że rząd zwiększa egzekwowanie przepisów imigracyjnych do „rekordowych poziomów”.

– Przez długi czas pracodawcy mogli przyjmować i wykorzystywać nielegalnych imigrantów, a zbyt wiele osób mogło przyjechać i pracować nielegalnie w Wielkiej Brytanii. Bez żadnych działań egzekucyjnych – powiedziała.

– To nie tylko stwarza niebezpieczną zachętę dla ludzi, aby ryzykowali życie przepływając kanał La Manche małymi łodziami. Ale także prowadzi do nadużyć wobec bezbronnych osób, systemu imigracyjnego i naszej gospodarki – dodała.

Od początku rządów Partii Pracy, czyli od lipca 2024 do 31 stycznia 2025 dokonano 3930 aresztowań nielegalnych pracowników w trakcie 5424 wizyt funkcjonariuszy służb imigracyjnych.

Łącznie wystawiono 1090 mandatów cywilnych. A pracodawcy musieli zapłacić grzywnę w wysokości do 60 000 funtów za pracownika, jeśli uznano ich za winnych.

Ponadto w tym samym okresie – jak podało Home Office – dokonano także czterech „największych lotów powrotnych w historii Wielkiej Brytanii”. Deportowano wtedy ponad 800 osób.

Słaby bilans

Lider partii Reform UK, Nigel Farage powiedział, że nowe dane opublikowane przez rząd są słabe w porównaniu z ilością nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do kraju.
W ciągu 31 dni stycznia aż 1098 osób przybyło nielegalne do Wielkiej Brytanii na małych łodziach.

Z kolei w grudniu rząd uruchomił kampanię w mediach społecznościowych w Wietnamie, a w styczniu w Albanii, w której zniechęcał ludzi do podróży do UK.

Home Office przedstawiło w kampanii historie nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii „tylko po to, aby wpaść w długi, stać się ofiarami wyzysku i żyć nie tak, jak im obiecano”.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie