Minęło 10 lat odkąd można kupić alkohol przez całą dobę. Co się zmieniło?

Minęło 10 lat odkąd można kupić alkohol przez całą dobę. Co się zmieniło? Zdaniem analityków – niewiele. Wbrew prognozom nie wzrósł poziom przestępczości i liczba uzależnionych od alkoholu.

W tym tygodniu minęło 10 lat od wprowadzenia przez rząd zmian w prawie dotyczących sprzedaży alkoholu. Formalnie już od 10 lat w Anglii i Walii można sprzedawać alkohol przez całą dobę. Kiedy 24 listopada 2005 roku Licensing Act wszedł w życie, wieszczono rozpoczęcie nowej ery. Czy faktycznie nowy przepis pociągnął za sobą duże zmiany?

- Advertisement -

10 lat temu opinia publiczna była podzielona. Sceptycy mówili, że sprzedaż alkoholu w lokalach przez całą dobę spowoduje chaos na ulicach miast. Royal College of Physicians przewidywał znaczne zwiększenie spożycia alkoholu, co miało pociągnąć za sobą dramatyczne skutki takie, jak wzrost przestępczości, konieczność częstszych interwencji policji, a nawet wzrost liczby uzależnionych od alkoholu.

Popierający zmianę w prawie byli odmiennego zdania. Sympatycy sądzili, że możliwość sprzedawania alkoholu przez całą dobę zmniejszy liczbę przestępstw powiązanych z alkoholem, a przynajmniej bójek, które toczyły się przed barem tuż przed 23. Co więcej możliwość kupienia alkoholu przez całą dobę przyczyni się do zaszczepienia w Wielkiej Brytanii „kontynentalnej kultury picia”.

A jakie są faktyczne skutki wprowadzenia Licensing Act? Na pewno nie dramatyczne. Raport wyraźnie pokazuje, że od już od 2004 roku spada liczba przestępstw związanych z nadużywaniem alkoholu. Co więcej zmniejszyło się także ogólne spożycie alkoholu. Jak pokazują dane British Beer and Pubs Association (BBPA), sprzedaż alkoholu od 2004 roku spadła aż 19 proc.

Znacznie zmniejszyła się także liczba dorosłych pijących alkohol. Coraz więcej ludzi w Wielkiej Brytanii decyduje się na całkowitą abstynencję – teraz jest to aż 21 proc. brytyjskiego społeczeństwa. Dla porównania w 2005 roku było ich 19 proc. Natomiast od 2005 do 2013 roku liczba abstynentów wśród młodych dorosłych wzrosła aż o 40 proc.

– Wieszczono wzrost przestępczości, chaos. Wieszczono setki tysięcy uzależnionych. Jak widać, żadna z tych przepowiedni się nie spełniła – podsumowuje  Christopher Snowdon z Institute of Economic Affairs.

Teksty tygodnia

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Przestępczość w Glasgow. Tsunami ataków na ulicy, wojna gangów i skazanie pedofilów

Statystyki potwierdzają tylko to, co dostrzegają i przeżywają ludzie na ulicach miasta. Glasgow jest stolicą przestępczości. Działalność gangów, narkotyki, ataki z użyciem noża to smutna codzienność.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie