„Muszę wyjechać na leczenie do Polski, ale nie chcę stracić settled status”

Jeśli posiadamy settled lub pre-settled status, musimy być świadomi tego, że nasz pobyt poza Wielką Brytanią nie powinien być zbyt długi. W przeciwnym wypadku możemy stracić przysługujące nam prawa na Wyspach.

Posiadając status zasiedlenia musimy pamiętać o tym, że wiąże się to z pewnym wymogiem. Dotyczy on określonego dopuszczalnego czasu przebywania poza granicami Wielkiej Brytanii. Jeśli tego wymogu nie spełnimy, możemy stracić status, a wraz z nim przysługujące nam prawa.

Settled i pre-settled status a wyjazd z UK

Wyrabiając status zasiedlenia w Wielkiej Brytanii wielu Polaków, którzy tu mieszkają, nie miało jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących dalszego pobytu na Wyspach. Wiedzieli jednak, że nie chcą stracić przysługujących im praw, czyli prawa do legalnego mieszkania i pracy, a także dostępu do służby zdrowia i świadczeń.

Życie pisze jednak różne scenariusze. Niektórzy zdecydowali się wrócić do kraju, inni udać na dalszą emigrację, a są też tacy, którzy z różnych powodów potrzebują wyjechać z Wielkiej Brytanii na pewien czas, ale chcą też na Wyspy wrócić.

W tym ostatnim przypadku powstaje pytanie – jak długo ważny jest settled status i pre-settled status, jeśli przebywamy poza granicami UK.

Status zasiedlenia i wyjazd na leczenie do Polski

Jeden z użytkowników tematycznej grupy na Facebooku ma właśnie taką sytuację:

„Muszę wyjechać na leczenie do Polski, ale nie chcę stracić settled status. Na jak długo mogę wyjechać z Wielkiej Brytanii, aby móc zachować status?”

Na brytyjskiej stronie rządowej gov.uk podane są konkretne wytyczne. W przypadku posiadania settled status, poza Wielką Brytanią możemy przebywać przez maksymalny okres 5 lat z rzędu. Po tym czasie jednak nasz status wygasa i, jeśli przyjedziemy na Wyspy ponownie, będziemy musieli ubiegać się o wizę turystyczną (ważną pół roku).

Natomiast w przypadku pre-settled status musimy pamiętać, aby nasz pobyt poza UK nie trwał dłużej 2 lata. Po tym czasie nasz pre-settled status wygaśnie.

Teksty tygodnia

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Świąteczne zakupy w Polsce tańsze niż w Niemczech? Wyniki testu zaskakują!

W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy a sklepu są zamknięte. Co ciekawe, wielu Niemców tego dnia przyjeżdża na zakupy świąteczne do Polski.

Różnice między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Przeczytaj także