piątek, 20 września, 2024

„Muszę wyjechać na leczenie do Polski, ale nie chcę stracić settled status”

Jeśli posiadamy settled lub pre-settled status, musimy być świadomi tego, że nasz pobyt poza Wielką Brytanią nie powinien być zbyt długi. W przeciwnym wypadku możemy stracić przysługujące nam prawa na Wyspach.

Posiadając status zasiedlenia musimy pamiętać o tym, że wiąże się to z pewnym wymogiem. Dotyczy on określonego dopuszczalnego czasu przebywania poza granicami Wielkiej Brytanii. Jeśli tego wymogu nie spełnimy, możemy stracić status, a wraz z nim przysługujące nam prawa.

Settled i pre-settled status a wyjazd z UK

Wyrabiając status zasiedlenia w Wielkiej Brytanii wielu Polaków, którzy tu mieszkają, nie miało jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących dalszego pobytu na Wyspach. Wiedzieli jednak, że nie chcą stracić przysługujących im praw, czyli prawa do legalnego mieszkania i pracy, a także dostępu do służby zdrowia i świadczeń.

Życie pisze jednak różne scenariusze. Niektórzy zdecydowali się wrócić do kraju, inni udać na dalszą emigrację, a są też tacy, którzy z różnych powodów potrzebują wyjechać z Wielkiej Brytanii na pewien czas, ale chcą też na Wyspy wrócić.

W tym ostatnim przypadku powstaje pytanie – jak długo ważny jest settled status i pre-settled status, jeśli przebywamy poza granicami UK.

Status zasiedlenia i wyjazd na leczenie do Polski

Jeden z użytkowników tematycznej grupy na Facebooku ma właśnie taką sytuację:

„Muszę wyjechać na leczenie do Polski, ale nie chcę stracić settled status. Na jak długo mogę wyjechać z Wielkiej Brytanii, aby móc zachować status?”

Na brytyjskiej stronie rządowej gov.uk podane są konkretne wytyczne. W przypadku posiadania settled status, poza Wielką Brytanią możemy przebywać przez maksymalny okres 5 lat z rzędu. Po tym czasie jednak nasz status wygasa i, jeśli przyjedziemy na Wyspy ponownie, będziemy musieli ubiegać się o wizę turystyczną (ważną pół roku).

Natomiast w przypadku pre-settled status musimy pamiętać, aby nasz pobyt poza UK nie trwał dłużej 2 lata. Po tym czasie nasz pre-settled status wygaśnie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?