Najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze miasta na świecie. Gdzie warto, a gdzie nie warto zamieszkać?

Fot. Getty, Wikimedia Commons

Które miasta i w których krajach są obecnie najbezpieczniejszymi miejscami na Ziemi, a które wręcz przeciwni – należą do miejsc najniebezpieczniejszych? Oto najnowszy ranking.

- Advertisement -

W tym roku Economist Intelligence Unit przygotował ranking najbezpieczniejszych miast świata, który zwyczajowo publikowany jest raz na dwa lata. W zestawieniu analitycy przyjrzeli się 60 metropoliom. Jakie czynniki brano pod uwagę i które miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce, a które wylądowały na samym końcu rankingu 2021?

 

Każde miasto miało szansę zdobyć maksymalnie 100 punktów, które przyznawano w takich kategoriach, jak bezpieczeństwo cyfrowe, bezpieczeństwo osobiste, zdrowotne, środowiskowe (ekologiczne) oraz poziom rozwoju infrastruktury. W tegorocznym zestawieniu wzięto także pod uwagę dodatkowy czynnik, czyli sytuację pandemiczną w danym miejscu. Im więcej punktów dane miasto zdobyły, tym wyżej plasowało się w rankingu.

Niestety, jak się okazuje, w pierwsze dziesiątce nie pojawia się ani żadne miasto brytyjskie, ani żadne miasto polskie. Na całe szczęście jednak – ani jedno z miast w Polsce lub w UK nie pojawia się także w niechlubnej końcówce rankingu. Która miasta okazały się zatem najbardziej, a które najmniej bezpieczne?

Najbezpieczniejsze miasta świata

W tym roku na czele rankingu stanęła stolica Danii, Kopenhaga, które zdobyła łącznie 82,5 pkt. Drugie miejsce zajęło Toronto, a trzecie Singapur. Pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych miast świata wygląda następująco:

  1. Kopenhaga (Dania)
  2. Toronto (Kanada)
  3. Singapur
  4. Syndey (Australia)
  5. Tokio (Japonia)
  6. Amsterdam (Holandia)
  7. Wellington (Nowa Zelandia)
  8. Hongkong
  9. Melbourne (Australia)
  10. Sztokholm (Szwecja).

Najbardziej niebezpieczne miasta świata

Z kolei na przeciwnym krańcu rankingu, czyli wśród miast, które okazały się najmniej bezpieczne ze wszystkich przebadanych w zestawieniu, znalazły się następujące metropolie: Lagos (Nigeria), Kair (Egipt), Caracas (Wenezuela), Karachi (Pakistan), Rangun (Birma).

Teksty tygodnia

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie