Fot. Getty, Wikimedia Commons
Które miasta i w których krajach są obecnie najbezpieczniejszymi miejscami na Ziemi, a które wręcz przeciwni – należą do miejsc najniebezpieczniejszych? Oto najnowszy ranking.
W tym roku Economist Intelligence Unit przygotował ranking najbezpieczniejszych miast świata, który zwyczajowo publikowany jest raz na dwa lata. W zestawieniu analitycy przyjrzeli się 60 metropoliom. Jakie czynniki brano pod uwagę i które miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce, a które wylądowały na samym końcu rankingu 2021?
Każde miasto miało szansę zdobyć maksymalnie 100 punktów, które przyznawano w takich kategoriach, jak bezpieczeństwo cyfrowe, bezpieczeństwo osobiste, zdrowotne, środowiskowe (ekologiczne) oraz poziom rozwoju infrastruktury. W tegorocznym zestawieniu wzięto także pod uwagę dodatkowy czynnik, czyli sytuację pandemiczną w danym miejscu. Im więcej punktów dane miasto zdobyły, tym wyżej plasowało się w rankingu.
Niestety, jak się okazuje, w pierwsze dziesiątce nie pojawia się ani żadne miasto brytyjskie, ani żadne miasto polskie. Na całe szczęście jednak – ani jedno z miast w Polsce lub w UK nie pojawia się także w niechlubnej końcówce rankingu. Która miasta okazały się zatem najbardziej, a które najmniej bezpieczne?
Najbezpieczniejsze miasta świata
W tym roku na czele rankingu stanęła stolica Danii, Kopenhaga, które zdobyła łącznie 82,5 pkt. Drugie miejsce zajęło Toronto, a trzecie Singapur. Pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych miast świata wygląda następująco:
- Kopenhaga (Dania)
- Toronto (Kanada)
- Singapur
- Syndey (Australia)
- Tokio (Japonia)
- Amsterdam (Holandia)
- Wellington (Nowa Zelandia)
- Hongkong
- Melbourne (Australia)
- Sztokholm (Szwecja).
Najbardziej niebezpieczne miasta świata
Z kolei na przeciwnym krańcu rankingu, czyli wśród miast, które okazały się najmniej bezpieczne ze wszystkich przebadanych w zestawieniu, znalazły się następujące metropolie: Lagos (Nigeria), Kair (Egipt), Caracas (Wenezuela), Karachi (Pakistan), Rangun (Birma).