Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne i liczbę wydalanych z kraju imigrantów.

Mimo obaw związanych z niedoborem pracowników policji i wyzwań prawnych, Niemcy chcą jeszcze bardziej zwiększyć kontrole graniczne. Nowy minister spraw wewnętrznych, którym jest konserwatysta Alexander Dobrindt z niemieckiej partii CSU, przedstawił już plany zaostrzenia polityki imigracyjnej.

Zwiększone kontrole graniczne w Niemczech

Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne, a także liczbę imigrantów wydalanych z Niemiec w ramach bardziej rygorystycznego stanowiska nowego rządu w sprawie imigracji.

Po objęciu urzędu, minister spraw wewnętrznych podkreślił, że chociaż nie będzie zamykania granic, liczba odrzuconych wniosków o azyl wzrośnie w ramach wysiłków na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

– Liczby dotyczące nielegalnej imigracji muszą spaść, aby spełnić zarówno wymogi związane z człowieczeństwem jak i porządkiem, kontrolą, jasnością i spójnością. Przygotowujemy krajowe i europejskie decyzje w tym zakresie – powiedział Dobrindt.

Zgodnie z planem kontrole na zewnętrznych granicach Niemiec miałyby się nasilić. A także zwiększono by obecność funkcjonariuszy policji federalnej. Jest to wynik porozumienia między CDU i CSU, a także SPD w sprawie bezpieczeństwa granic.

Niemiecka polityka imigracyjna ma zostać zaostrzona
Niemiecka polityka imigracyjna ma zostać zaostrzona / fot. Getty Images

Obawy dotyczące nielegalnej imigracji

W Niemczech coraz bardziej nasilają się obawy dotyczące nielegalnej imigracji. Jednak w kraju nadal nie ma wystarczającej liczby policjantów, aby zarządzać kompleksowymi kontrolami granicznymi.

Plany rządu wzbudziły także niepokój w niemieckich związkach zawodowych policjantów. Niemiecki Związek Policji (GdP) ostrzegł też przed dużymi niedoborami kadrowymi.

Przedstawiciele związków twierdzą, że obecne siły policyjne są niewystarczające, aby zrealizować plany rządu. GdP sugeruje, że potrzebnych byłoby co najmniej 20 000 dodatkowych funkcjonariuszy, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo.

Ponadto duże wątpliwości budzą zamierzenia związane z wydalaniem osób ubiegających się o azyl bez należytego rozpatrzenia ich spraw. Może być to duże wyzwanie pod względem prawnym zarówno na gruncie prawa niemieckiego jak i europejskiego.

Spadek liczby azylantów

Debata na temat polityki kontroli granic pojawia się w momencie, gdy Niemcy stoją w obliczu znacznego spadku liczby wniosków o azyl. W 2023 roku około 229 751 osób złożyło wniosek o azyl w Niemczech. Co stanowi spadek o około 100 000 w porównaniu z rokiem poprzednim. Czynniki mające na to wpływ dotyczą zamknięcia jednego szlaku przez Serbię, który wcześniej umożliwiał dotarcie większej liczbie migrantów na Węgry.

Pomimo tego spadku, w okresie poprzedzającym lutowe wybory w Niemczech, jak i w całej Europie, partie prawicowe i populistyczne zrzucały winę za wiele problemów ekonomicznych i społecznych na kwestie związane z imigracją. Narracja ta – mimo liczb – nadal jest przez nie podtrzymywana.

Przeczytaj także

Czy nielegalni imigranci z centrów dublińskich w Niemczech trafiają do Polski?

Centra Dublińskie budzą wiele kontrowersji i obaw. Niemcy umieścili takie ośrodki na granicy z Polską, co wzbudzało liczne obawy o przerzucanie problemu nielegalnych imigrantów do Polski.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Kokaina zalewa Europę. Rośnie przemyt narkotyków w Niemczech, Belgii, Polsce czy Holandii

W Niemczech, Holandii, Polsce czy Wielkiej Brytanii liczba zatrzymań przemytu narkotyków gwałtownie wzrasta. Kokaina zalewa Europę i nie wiemy, jak się przed tym chronić.

Poszukiwani obywatele Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym z Europy Wschodniej

Naukowcy z DeZIM proszą o zgłoszenie się do nowego projektu obywateli Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport