Rząd brytyjski aktywnie wspiera rodziców wychowujących małe dzieci i oferuje im w tym zakresie różnorodne formy pomocy. Na terenie Anglii rodzice mogą liczyć na darmową opiekę nad dziećmi w wieku przedszkolnym w wymiarze 15 lub 30 godzin tygodniowo.
Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym mogą liczyć w Anglii na następujące formy pomocy od państwa:
- 15 godzin tygodniowo darmowej opieki dla 2-latków
Pomoc ta zarezerwowana jest dla rodzin w Anglii, które pobierają przynajmniej jeden z poniższych zasiłków:
– Income Support;
– Income-based Jobseeker’s Allowance (JSA);
– Income-related Employment and Support Allowance (ESA);
– Universal Credit;
– Tax credits (przy rocznym dochodzie wynoszącym £16 190 na osobę przed opodatkowaniem);
– State Pension Credit – gwarantowany element;
– Zasiłek w ramach Immigration and Asylum Act;
– Working Tax Credit (przez 4 ostatnie tygodnie korzystania z ulgi).
- 15 godzin tygodniowo darmowej opieki dla 3 i 4-latków
Pomoc ta przeznaczona jest dla wszystkich rodzin w Anglii. Z darmowej opieki w wymiarze 570 godzin rocznie (15 godzin tygodniowo przez 38 tygodni) w żłobku lub innej instytucji przedszkolnej mogą skorzystać wszyscy rodzice niezależnie od swojej sytuacji zawodowej. Rodzice mogą swobodnie żonglować darmowymi godzinami, co oznacza, że mogą oni się np. zdecydować na mniej godzin tygodniowo i w zamian za to wybrać więcej tygodni dostępnej opieki.
- 30 godzin tygodniowo darmowej opieki dla 3 i 4-latków
Pomoc ta przeznaczona jest dla wszystkich pracujących rodzin w Anglii. Z rozszerzonej, darmowej opieki nad dzieckiem w wymiarze 1 140 godzin rocznie (30 godzin tygodniowo przez 38 tygodni) w żłobku lub innej instytucji przedszkolnej mogą skorzystać rodzice, którzy spełniają poniższe warunki:
– pracują/przebywają na urlopie rodzicielskim, urlopie zdrowotnym lub urlopie rocznym;
– zarabiają (każdy z osobna) pensję w wysokości przynajmniej National Minimum Wage/Living Wage, przy minimalnym, 16 – godzinnym tygodniu pracy (jest to £120 tygodniowo dla osób powyżej 25 roku życia).
30 godzin darmowej opieki dla 3 i 4-latków przysługuje również rodzinom, w których jeden z małżonków nie pracuje, ale pobiera jeden z poniższych zasiłków:
– Incapacity Benefit;
– Severe Disablement Allowance;
– Carer’s Allowance;
– Employment and Support Allowance.
30 godzin darmowej opieki nie należy się rodzinom, których roczny dochód przekracza £100 000. Jednocześnie jednak rodzice wnioskujący o rozszerzony wymiar darmowych godzin dla swoich pociech w przedszkolu mogą nadal korzystać z zasiłku Universal Credit, z ulg podatkowych Tax Credits i ze specjalnych voucherów oferowanych rodzicom przez pracodawców (należy jednak pamiętać, że vouchery przestaną być emitowane z dniem 6 kwietnia 2018 r., ponieważ w pełni zastąpi je wtedy rządowa pomoc Tax-Free Childcare).
W Wielkiej Brytanii można też liczyć na częściowy zwrot kosztów opieki nad dzieckiem. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem w UK. Na jaką pomoc od państwa możesz liczyć?
Pomoc w pokryciu kosztów opieki nad dzieckiem nie jest bezwarunkowa. Aby ją otrzymać należy korzystać z usług wyłącznie zarejestrowanych opiekunek/niań lub instytucji profesjonalnie zajmujących się opieką nad dziećmi. Pełną listę podmiotów „zatwierdzonych do opieki nad dziećmi”, względem których można otrzymać dofinansowanie od państwa, znajdziesz tutaj.