Orędzie Karola III na Wielki Czwartek – czym jest Royal Maundy?

Król Karol III nagrał orędzie z okazji Wielkiego Czwartku, które zostanie odtworzone podczas nabożeństwa Royal Maundy w katedrze w Worcester. Jego wystąpienie poświęcone zostało przyjaźni, wychwala tych, którzy „wyciągają rękę, zwłaszcza w potrzebie”. Dodajmy, że Karol III oficjalnie po raz pierwszy zabrał głos od czasu, gdy księżna Walii ogłosiła, że zmaga się z rakiem.

W swoim drugim orędziu wielkanocnym jako król, 75-letni Karol opowie o tym, jak Jezus Chrystus dał „przykład tego, jak powinniśmy służyć sobie nawzajem i troszczyć się o siebie nawzajem” oraz jak jako naród „potrzebujemy tych, którzy wyciągają do nas przyjacielską rękę, zwłaszcza w potrzebie”. Orędzie z okazji nabożeństwa Royal Maundy zostało nagrane wcześniej. W dniu dzisiejszym, w Wielki Czwartek zostanie wyemitowane pod nieobecność brytyjskiego monarchy podczas nabożeństwa w katedrze w Worcester. Królewskie obowiązki pod nieobecność Karola będzie pełniła jego małżonka, królowa Camilla.

- Advertisement -

Czym jest Royal Maundy?

Royal Maundy to nabożeństwo odprawiane na trzy dni przed Wielkanocą z udziałem brytyjskiego monarchy. To jedna z najstarszych ceremonii królewskich, której początki sięgają co najmniej XIII wieku i panowania króla Jana. Ceremonia upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus w przeddzień Wielkiego Piątku umył nogi swoim uczniom w akcie pokory. Aż do XVII wieku i panowania Jakuba II monarcha zwykł także myć stopy biednym, na wzór tych biblijnych wydarzeń.

W ramach Royal Maundy władca daje osobom starszym symboliczną jałmużnę. 75 kobiet i 75 mężczyzn – a więc liczba osób równa wiekowi króla – otrzyma dwie sakiewki, jedną czerwoną i jedną białą, wypełnione „Maundy money”.

W jakim stanie znajduje się król Karol III?

Przypomnijmy, w styczniu 2024 podczas zabiegu wykonywanego w związku z powiększoną prostatą u króla wykryto nowotwór. Pałac Buckingham nie ujawnił, o jaki rodzaj nowotworu chodzi i nie przedstawił żadnych szczegółów w tej kwestii. Na czas leczenia nowotworowego król wycofał się ze wszystkich obowiązków publicznych, które zostały częściowo przejęte przez królową Kamili i Williama, księcia Walii.

W oficjalnych komunikatach podkreśla się, iż Karol III jest „całkowicie pozytywnie nastawiony” do leczenia i nie może się doczekać jak najszybszego powrotu do obowiązków publicznych. Królowa zaznaczała, że jej małżonek radzi sobie „bardzo dobrze”. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: Król przerywa milczenie – Karol III wydał pierwsze oświadczenie od diagnozy.

Księżna Kate również walczy z chorobą

Niestety, nie tylko król walczy z chorobą nowotworową. W zeszłym tygodniu księżna Kate poinformowała opinię publiczną, iż przechodzi chemioterapię zapobiegawczą. Pałac Kensington zaznacza, że nie będzie udostępniać żadnych dalszych prywatnych informacji medycznych na temat księżnej. Nie zdradzono również o jaki rodzaj nowotworu chodzi. Wiadomo tylko, że leczenie rozpoczęło się pod koniec lutego.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Księżna Kate ma raka. Wydała oświadczenie o rozpoczęciu leczenia

Teksty tygodnia

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie