Pierwsza praca po powrocie do Polski – ZOBACZ, gdzie najczęściej pracują Polacy po emigracji [grafika]

Fot. Facebook

Pierwsza praca po powrocie do Polski może okazać się niemałym wyzwaniem. Lata spędzone na brytyjskim rynku pracy zmieniły nie tylko naszą perspektywę i sposób myślenia, ale co za tym idzie – również nasze oczekiwania dotyczące zarobków, tego, jak pracodawca będzie nas traktował, jakiej atmosfery możemy spodziewać się w pracy itd. Zobacz, jak ze znalezieniem pierwszej pracy poradzili sobie Polacy, którzy już wrócili do kraju – gdzie zatrudnili się na samym początku.

Pierwsza praca w Polsce, po latach emigracji, może być znaleziona na wiele różnych sposobów. Sporo osób przygotowuje się do tego z dużym wyprzedzeniem – jeszcze przed wyjazdem z UK miesiącami śledząc ogłoszenia i wysyłając CV do polskich pracodawców. Takie osoby często szukają pracy w konkretnym zawodzie, w którym mają już doświadczenie lub wykształcenie i w którym widzą swoją polską przyszłość.

Czytaj też: Depresja i samotność na emigracji: „W pewnym momencie nie było niczego ważniejszego od powrotu”. Teraz Polak żałuje decyzji

Z drugiej strony, jest też wiele osób, które – również z wyprzedzeniem szukając określonych ofert pracy – nie podchodzą do tego zadania aż tak bardzo systematycznie. Owszem, dość wcześnie zaczynają się rozglądać za pracą, jednak pozostają wobec tego problemu nieco bardziej zdystansowani – licząc może na odrobinę szczęścia lub na pomoc bliskich czy też na znajomości.

Są też i tacy, którzy – często z różnych powodów, niekoniecznie z lenistwa czy braku rozsądku – pracy szukają na ostatnią chwilę albo nawet dopiero po powrocie.

>> POBIERZ DARMOWY PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<

Niezależnie od sposobu, w jaki pierwsza praca zostaje znaleziona – każdy coś tam w końcu znajduje, a swoimi mniejszymi i większymi osiągnięciami Polacy chętnie dzielą się na Facebooku. Na jednej z grup pojawił się nawet post, pod którym użytkownicy wypisywali, jaką pierwszą pracę po powrocie do PL udało im się zdobyć. Na podstawie ponad 100 odpowiedzi przygotowaliśmy poniższe zestawienie, dzieląc poszczególne wymieniane stanowiska między określone branże. (Należy pamiętać, że wartość przedstawionych danych jest przede wszystkim poglądowa.)

Najwyżej uplasowały się prace w obsłudze klienta i sprzedaży oraz w usługach specjalistycznych. Do tej pierwszej kategorii zaliczyliśmy doradców klienta zarówno w bankach, jak i w salonach odzieżowych czy sklepach ze słodyczami, a także prace na stanowiskach przedstawicieli handlowych w prywatnych firmach.

Polecane: Do tych krajów warto emigrować za pracą. Płace są jednymi z najwyższych, a warunki zatrudnienia stabilne

Z kolei pod kategorią usług specjalistycznych znajdują się zawody wymagające dodatkowych kwalifikacji (oprócz tych związanych ze służbą zdrowia i edukacją, które objęliśmy osobnymi kategoriami). Kryją się tu więc wszelkie zawody związane nowymi technologiami, z naprawą samochodów i innych maszyn, a także prace w branży fryzjersko-kosmetycznej.

A w jakich branżach i zawodach Wy planujecie pracować, jeśli wrócicie do Polski?

 

>> POBIERZ DARMOWY PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie