Pigułka „dzień po” kosztuje w Wielkiej Brytanii 5 razy więcej, niż w innych krajach Europy

W Polsce trwają przygotowania do ograniczenia dostępu do pigułki „dzień po”. Tymczasem w Wielkiej Brytanii skorzystanie z takiej pigułki jest nie tylko ograniczone wymogiem konsultacji z farmaceutą, ale jest też 5-krotnie droższe, niż w innych częściach Europy.

Antykoncepcja awaryjna stosowana jest przez kobiety w przypadku, gdy nie zabezpieczyły się one w trakcie stosunku albo gdy podczas seksu wybrany środek antykoncepcyjny się nie sprawdził (np. gdy pękła prezerwatywa). Pigułka „dzień po”, którą przyjmuje się do 5 dni po stosunku, powoduje przesunięcie owulacji i nie dopuszcza w ten sposób do zapłodnienia komórki jajowej.

- Advertisement -

Uwaga: telefony komórkowe podgrzewają spermę i zmniejszają liczbę plemników!

W Wielkiej Brytanii pigułka „dzień po” jest bardzo droga, ponieważ kosztuje ona średnio 5 razy więcej, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Według European Consortium for Emergency Contraception pigułka taka we Francji kosztuje £5.50, a na Wyspach aż UK £31.60.

Seks oralny 7-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Anne Furedi z British Pregnancy Advisory Service twierdzi, że stosunek władz do antykoncepcji awaryjnej jest nie do przyjęcia. – Antykoncepcja awaryjna jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zapobieganie nieplanowanej ciąży, ale obecne ramy regulujące tę kwestię w Wielkiej Brytanii są obraźliwe, drogie i nie odpowiadają potrzebom kobiet – powiedziała Furedi.

– Prezerwatywy są na półce. Seks-zabawki są na półce. Wszelkiego rodzaju leków są na półce. Więc dlaczego mamy problem z antykoncepcją awaryjną? Jako społeczeństwo traktujemy seks jako przyjemność, a jednocześnie oczekujemy, że kobiety będą schylać głowy ze wstydu, gdy coś pójdzie nie tak, jak to się czasem po prostu dzieje – dodała.

Zobacz, w których brytyjskich miastach uprawia się najwięcej seksu

Teksty tygodnia

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Płatności odroczone nie dla każdego. Wejdą nowe przepisy

Płatności odroczone, czyli usługa "kup teraz, zapłać później" zostanie obwarowana nowymi przepisami. Klienci będą surowiej weryfikowani, a wobec pożyczkodawców będzie można składać skargi.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie