piątek, 20 września, 2024

Płacisz kartą na wakacjach w Polsce? Na to musisz uważać

Czy na wakacjach w Polsce często używasz karty płatniczej powiązanej z rachunkiem w brytyjskim banku? Na jedną rzecz musisz szczególnie zwrócić uwagę, jeśli nie chcesz niepotrzebnie marnować pieniędzy.

Płatność kartą – wybieraj zawsze tylko jedną opcję

Przyjeżdżając na wakacje do Polski i płacąc tam kartą, a zatem w kraju innym, niż siedziba banku, spotkamy się z komunikatem, czy chcemy zapłacić za transakcję w funtach czy w lokalnej walucie. Pytanie to często spada na nas jak grom z jasnego nieba, a wielu z nas odruchowo wybiera walutę swojego banku. I… robi tym samym błąd. I jednocześnie marnuje przez to sporo pieniędzy.

Eksperci uczulają wszystkie osoby płacące kartą poza granicami kraju, w którym mają otwarty rachunek bankowy, by zawsze, dokonując transakcji, wybierały lokalną walutę. Wszystko to dlatego, że płatność za granicą w funtach szterlingach podlega innemu procesowi wymiany, nazywanemu dynamicznym przeliczaniem walut. Klient nie jest w stanie sprawdzić, jaki wówczas obowiązuje kurs wymiany, ale zawsze jest on wyższy niż standardowy kurs.

Czy warto na wakacjach w Polsce płacić gotówką?

Wybierając się na wakacje do Polski, podobnie jak do każdego innego kraju za granicą, warto jest też mieć przy sobie trochę gotówki. Tradycyjnych banknotów otrzymanych w kantorze wymiany walut. Gotówka wciąż daje nam gwarancję, że nie zostaniemy bez pieniędzy w razie nagłej sytuacji. Albo gdy znajdziemy się w miejscu, gdzie płatność online nie jest w żaden sposób akceptowana. I choć trudno w to czasami uwierzyć, to w Polsce i w innych krajach Europy wciąż wiele podmiotów stawia jedynie na płatności gotówką.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?