piątek, 20 września, 2024

Po roku wapowania kobieta nie mogła jeść. Zrobiły jej się potworne wrzody

Niedawno na łamach „Polish Express” pisaliśmy o tym, że 17-latce, po dwóch latach bardzo intensywnego wapowania, pękło płuco. Ale podobnych historii jest znacznie więcej. U pewnej 22-latki zaciąganie się dymem z e-papierosa doprowadziło do powstania tak dużych i bolesnych wrzodów w jamie ustnej, że nie mogła ona niczego przełknąć.

E-papierosy – skutki ich używania nie są do końca zbadane

Powszechnie mówi się, że e-papierosy pozwalają palaczom ograniczyć palenie papierosów, ale problem polega na tym, że stały się one modne także wśród ludzi, którzy wcześniej z papierosami niewiele mieli do czynienia. A o jeszcze większym problemie możemy mówić w przypadku nastolatków i młodych dorosłych, dla których wapowanie to istotny element pewnego stylu życia. Niestety wciąż zbyt mało mówi się o szkodliwości wciągania dymu z e-papierosów, a także o poważnych skutkach ubocznych wapowania. A przecież, jak informują lekarze, do szpitali trafia coraz więcej ludzi z poważnie uszkodzonymi przez e-papierosy płucami.

Rok używania e-papierosów doprowadził do powstania bolesnych wrzodów

U pewnej 22-letniej kobiety w Indonezji po roku wapowania doszło do powstania licznych i bardzo bolesnych wrzodów w jamie ustnej. Młoda kobieta nie powiązała na początku faktów. Podobnie jak lekarz, do którego się udała i który najpierw zdiagnozował objawy jako dotkliwą opryszczkę. Dopiero po wykonaniu dokładnych testów okazało się, że bolesne, otwierające się wrzody na ustach, dziąsłach i języku kobiety to efekt używania e-papierosów. Ostatecznie lekarz zdiagnozował u 22-latki rumień wielopostaciowy jamy ustnej. Czyli rodzaj choroby skóry, która przypomina rzadką dla jamy ustnej reakcję alergiczną.

Naukowcy zajmujący się tą sprawą wskazali niedawno w czasopiśmie „International Medical Case Reports Journal”, że w rzadkich przypadkach rumień wielopostaciowy rzeczywiście może zostać wywołany przez substancje zawarte w e-papierosach. A zatem m.in. przez glikol propylenowy, glicerynę, czy różnego rodzaju aromaty. Zresztą, co ciekawe, substancją wywołującą schorzenie może też być sama nikotyna.

W leczeniu rumienia wielopostaciowego stosuje się przede wszystkim antybiotyki, sterydy, a także maści i okłady chłodzące i zmniejszające ból.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?