Po roku wapowania kobieta nie mogła jeść. Zrobiły jej się potworne wrzody

Niedawno na łamach „Polish Express” pisaliśmy o tym, że 17-latce, po dwóch latach bardzo intensywnego wapowania, pękło płuco. Ale podobnych historii jest znacznie więcej. U pewnej 22-latki zaciąganie się dymem z e-papierosa doprowadziło do powstania tak dużych i bolesnych wrzodów w jamie ustnej, że nie mogła ona niczego przełknąć.

E-papierosy – skutki ich używania nie są do końca zbadane

Powszechnie mówi się, że e-papierosy pozwalają palaczom ograniczyć palenie papierosów, ale problem polega na tym, że stały się one modne także wśród ludzi, którzy wcześniej z papierosami niewiele mieli do czynienia. A o jeszcze większym problemie możemy mówić w przypadku nastolatków i młodych dorosłych, dla których wapowanie to istotny element pewnego stylu życia. Niestety wciąż zbyt mało mówi się o szkodliwości wciągania dymu z e-papierosów, a także o poważnych skutkach ubocznych wapowania. A przecież, jak informują lekarze, do szpitali trafia coraz więcej ludzi z poważnie uszkodzonymi przez e-papierosy płucami.

Rok używania e-papierosów doprowadził do powstania bolesnych wrzodów

U pewnej 22-letniej kobiety w Indonezji po roku wapowania doszło do powstania licznych i bardzo bolesnych wrzodów w jamie ustnej. Młoda kobieta nie powiązała na początku faktów. Podobnie jak lekarz, do którego się udała i który najpierw zdiagnozował objawy jako dotkliwą opryszczkę. Dopiero po wykonaniu dokładnych testów okazało się, że bolesne, otwierające się wrzody na ustach, dziąsłach i języku kobiety to efekt używania e-papierosów. Ostatecznie lekarz zdiagnozował u 22-latki rumień wielopostaciowy jamy ustnej. Czyli rodzaj choroby skóry, która przypomina rzadką dla jamy ustnej reakcję alergiczną.

Naukowcy zajmujący się tą sprawą wskazali niedawno w czasopiśmie „International Medical Case Reports Journal”, że w rzadkich przypadkach rumień wielopostaciowy rzeczywiście może zostać wywołany przez substancje zawarte w e-papierosach. A zatem m.in. przez glikol propylenowy, glicerynę, czy różnego rodzaju aromaty. Zresztą, co ciekawe, substancją wywołującą schorzenie może też być sama nikotyna.

W leczeniu rumienia wielopostaciowego stosuje się przede wszystkim antybiotyki, sterydy, a także maści i okłady chłodzące i zmniejszające ból.

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie