Podwójne obywatelstwo w Wielkiej Brytanii. Co należy o nim wiedzieć?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, którzy starają się o brytyjskie obywatelstwo, mogą zastanawiać się, czy wraz z jego nabyciem muszą zrzec się obywatelstwa polskiego. Oto najważniejsze informacje o podwójnym obywatelstwie.

Wielka Brytania pozwala obywatelom na posiadanie dwóch obywatelstw, więc nabywając obywatelstwo brytyjskie nie trzeba zrzekać się polskiego. Jednocześnie należy wiedzieć, że także polskie prawo zezwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa, co w tym przypadku jest ważne, ponieważ nie wszystkie państwa na to pozwalają. Posiadając obywatelstwo innego państwa obywatel Polski ma takie sama prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo.

List czytelniczki: Wyjeżdżam z Wielkiej Brytanii z dzieckiem. Czy jego ojciec musi wyrazić na to zgodę?

Oznacza to, że nie można powoływać się na posiadanie obywatelstwa innego kraju w przypadku, gdy zachodzi konflikt interesów w trakcie przebywania w Polsce.

O podwójne obywatelstwo nie należy się specjalnie starać. Należy po prostu aplikować o obywatelstwo brytyjskie. Po jego przyznaniu osoba posiadająca dotychczas wyłącznie polskie obywatelstwo automatycznie staje się posiadaczem obywatelstwa brytyjskiego i polskiego.

Podróże

Wybierając się do Polski (gdzie posiada się obywatelstwo) nie można powoływać się na brytyjskie prawo oraz oczekiwać pomocy brytyjskich służb dyplomatycznych. Zasada ta działa w obie strony, co oznacza, że przebywając w Wielkiej Brytanii nie można szukać pomocy w polskiej ambasadzie lub konsulacie. Od momentu nabycia obywatelstwa brytyjskiego osoba posiadająca je i przebywająca w Wielkiej Brytanii podlega wyłącznie tutejszemu prawu.

 

 

 

Małżeństwo i dzieci

Biorąc ślub z osobą posiadającą brytyjskie obywatelstwo nie otrzymuje się go automatycznie. Aby je nabyć trzeba przejść specjalną procedurę przeznaczoną dla osób wchodzących w związek małżeński z obywatelem bądź obywatelką brytyjską. W niektórych krajach osoba wchodząca w związek małżeński automatycznie otrzymuje obywatelstwo tego kraju, jednak w Polsce trzeba w tym celu spełnić kilka warunków.

Cudzoziemiec po wstąpieniu w związek małżeński z obywatelem Polski może łatwiej uzyskać obywatelstwo polskie. Cudzoziemiec nabywa obywatelstwo polskie, jeśli przebywa nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub prawa stałego pobytu i jeśli pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim.

List czytelniczki: Czy do wyrobienia obywatelstwa dziecku potrzebna jest zgoda jego ojca – Brytyjczyka?

Jeśli Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii otrzyma obywatelstwo brytyjskie i tutaj przyjdą na świat jego dzieci, to one w takim przypadku również otrzymają obywatelstwo brytyjskie. Warto jednak pamiętać, szczególnie w obliczu powrotu do Polski, że dziecko takie przez polskie prawo będzie traktowane jako obcokrajowiec, jeśli rodzice w porę nie postarają się o przyznanie mu polskiego obywatelstwa.

 

Teksty tygodnia

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie