Polacy mieszkający w UK zapłacą DODATKOWO za przelewy emerytur z ZUS

Czy Brexit sprawił, że Polacy w UK otrzymują niższą, niż dotychczas emeryturę z ZUS`u? Na początku roku mieliśmy do czynienia z kilkoma przypadkami, gdy świadczenia z ZUS`u okazywały się niższe, niż zazwyczaj. W tej sprawie polityk KO wystosował odpowiednią interpelację. Oto, jaką odpowiedź wystosowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Wszystko zaczęło się od tego, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii i jednocześnie pobierający świadczenia emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zauważyli, że w ostatnich tygodniach kwoty były niższe, niż zazwyczaj. W tej sprawie odpowiednie polityczne kroki poczynił Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej, który zwrócił się z interpelacją poselską do minister rodziny i polityki społecznej. Poseł na sejm RP zwracał uwagę, że ostatnio "od emerytur wypłacanych osobom przebywającym poza granicami kraju w niektórych przypadkach pobierana jest niewspółmiernie wysoka opłata".

Sterczewski zwracał uwagę, że obecna sytuacja jest pochodną Brexitu i efektem tego, że Wielka Brytania przestała być częścią Unii Europejskiej. Kto na tym cierpi w tym konkretnym przypadku? My, Polacy w UK! "Ponieważ Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, przekazy do niej stanowią przelew zagraniczny, którego cena jest dużo wyższa. W związku z tym Polki i Polacy ponoszą koszty tej skomplikowanej operacji" – klarował.

Co się jednak okazało?

Polacy w UK narzekają na niższe emerytury wypłacane przez ZUS

Jakiej odpowiedzi w tej sprawie udzielono posłowi KO? Przyszła ona z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRiPS zwracał uwagę, że… wina nie leży po polskiej stronie, po stronie ZUS`u.

"Dystrybucja świadczeń dla osób mieszkających poza granicami Polski realizowana jest w oparciu o umowę z bankiem wybranym w ramach przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zgodnie z zawartą umową, koszt przelewu zagranicznego pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych" – cytuje wypowiedź Szweda polski portal informacyjny, TVN24Biznes.

 

"Z technicznego punktu widzenia, realizacja przelewów zagranicznych odbywa się na zupełnie innych zasadach niż realizacja przelewów krajowych. W celu realizacji przelewów za granicę, oprócz banku prowadzącego rachunek nadawcy (Zakładu) oraz banku prowadzącego rachunek odbiorcy (świadczeniobiorcy) w procesie uczestniczy tzw. bank korespondent" – dodawał przedstawiciel ministerstwa.

Ze słów sekretarza Szweda wynika, że Polacy i Polki w UK nie powinni ponosić żadnych dodatkowych kosztów, jednak w styczniu i lutym 2021 pojawiły się "indywidualne przypadki", w których "kwota świadczenia pomniejszona jest o dodatkowe koszty".

Mamy odpowiedź z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej!

"Przeprowadzona analiza indywidualnych przypadków wskazuje jednoznacznie, że dodatkowe obciążenie na rachunku bankowym świadczeniobiorcy jest osobną pozycją na wyciągu bankowym i wynika z taryfy opłat i prowizji banku prowadzącego rachunek świadczeniobiorcy. Należy wyraźnie podkreślić, że Zakład nie ma wpływu na warunki umowy prowadzenia rachunku bankowego zawartej pomiędzy świadczeniobiorcą a jego bankiem" – ze słów Szweda zatem jasno wynika, że dodatkowe opłaty są nakładane przez brytyjskie banki. Są one ponoszone "kosztem z tytułu obsługi przelewu przychodzącego spoza UE w banku prowadzącym rachunek świadczeniobiorcy".

"Konstrukcja tabeli opłat i prowizji jest dowolnie kształtowana przez bank zagraniczny. Również świadczeniobiorca ma dowolność w wyborze banku prowadzącego jego rachunek bankowy. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogło zatem skutkować zmianą tabel opłat i prowizji w bankach na terenie UE" – podsumowywał sekretarz stanu w MRiPS, cytowany przez TVN24Biznes

ZUS poczynił już odpowiednie działania w tej sprawie

Warto również dodać, że ZUS zdecydował się na działanie w tej sprawie. "W celu minimalizacji tego zjawiska niezwłocznie po wystąpieniu tego typu zdarzeń, bank prowadzący rachunki Zakładu podjął działania zmierzające do wyboru dodatkowego banku korespondenta (JPM Frankfurt) uczestniczącego w dystrybucji świadczeń do państw należących do Unii Europejskiej" – informował Szwed.

Teksty tygodnia

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie