Polacy mieszkający w UK zapłacą DODATKOWO za przelewy emerytur z ZUS

Czy Brexit sprawił, że Polacy w UK otrzymują niższą, niż dotychczas emeryturę z ZUS`u? Na początku roku mieliśmy do czynienia z kilkoma przypadkami, gdy świadczenia z ZUS`u okazywały się niższe, niż zazwyczaj. W tej sprawie polityk KO wystosował odpowiednią interpelację. Oto, jaką odpowiedź wystosowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Wszystko zaczęło się od tego, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii i jednocześnie pobierający świadczenia emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zauważyli, że w ostatnich tygodniach kwoty były niższe, niż zazwyczaj. W tej sprawie odpowiednie polityczne kroki poczynił Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej, który zwrócił się z interpelacją poselską do minister rodziny i polityki społecznej. Poseł na sejm RP zwracał uwagę, że ostatnio "od emerytur wypłacanych osobom przebywającym poza granicami kraju w niektórych przypadkach pobierana jest niewspółmiernie wysoka opłata".

- Advertisement -

Sterczewski zwracał uwagę, że obecna sytuacja jest pochodną Brexitu i efektem tego, że Wielka Brytania przestała być częścią Unii Europejskiej. Kto na tym cierpi w tym konkretnym przypadku? My, Polacy w UK! "Ponieważ Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, przekazy do niej stanowią przelew zagraniczny, którego cena jest dużo wyższa. W związku z tym Polki i Polacy ponoszą koszty tej skomplikowanej operacji" – klarował.

Co się jednak okazało?

Polacy w UK narzekają na niższe emerytury wypłacane przez ZUS

Jakiej odpowiedzi w tej sprawie udzielono posłowi KO? Przyszła ona z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRiPS zwracał uwagę, że… wina nie leży po polskiej stronie, po stronie ZUS`u.

"Dystrybucja świadczeń dla osób mieszkających poza granicami Polski realizowana jest w oparciu o umowę z bankiem wybranym w ramach przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zgodnie z zawartą umową, koszt przelewu zagranicznego pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych" – cytuje wypowiedź Szweda polski portal informacyjny, TVN24Biznes.

 

"Z technicznego punktu widzenia, realizacja przelewów zagranicznych odbywa się na zupełnie innych zasadach niż realizacja przelewów krajowych. W celu realizacji przelewów za granicę, oprócz banku prowadzącego rachunek nadawcy (Zakładu) oraz banku prowadzącego rachunek odbiorcy (świadczeniobiorcy) w procesie uczestniczy tzw. bank korespondent" – dodawał przedstawiciel ministerstwa.

Ze słów sekretarza Szweda wynika, że Polacy i Polki w UK nie powinni ponosić żadnych dodatkowych kosztów, jednak w styczniu i lutym 2021 pojawiły się "indywidualne przypadki", w których "kwota świadczenia pomniejszona jest o dodatkowe koszty".

Mamy odpowiedź z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej!

"Przeprowadzona analiza indywidualnych przypadków wskazuje jednoznacznie, że dodatkowe obciążenie na rachunku bankowym świadczeniobiorcy jest osobną pozycją na wyciągu bankowym i wynika z taryfy opłat i prowizji banku prowadzącego rachunek świadczeniobiorcy. Należy wyraźnie podkreślić, że Zakład nie ma wpływu na warunki umowy prowadzenia rachunku bankowego zawartej pomiędzy świadczeniobiorcą a jego bankiem" – ze słów Szweda zatem jasno wynika, że dodatkowe opłaty są nakładane przez brytyjskie banki. Są one ponoszone "kosztem z tytułu obsługi przelewu przychodzącego spoza UE w banku prowadzącym rachunek świadczeniobiorcy".

"Konstrukcja tabeli opłat i prowizji jest dowolnie kształtowana przez bank zagraniczny. Również świadczeniobiorca ma dowolność w wyborze banku prowadzącego jego rachunek bankowy. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogło zatem skutkować zmianą tabel opłat i prowizji w bankach na terenie UE" – podsumowywał sekretarz stanu w MRiPS, cytowany przez TVN24Biznes

ZUS poczynił już odpowiednie działania w tej sprawie

Warto również dodać, że ZUS zdecydował się na działanie w tej sprawie. "W celu minimalizacji tego zjawiska niezwłocznie po wystąpieniu tego typu zdarzeń, bank prowadzący rachunki Zakładu podjął działania zmierzające do wyboru dodatkowego banku korespondenta (JPM Frankfurt) uczestniczącego w dystrybucji świadczeń do państw należących do Unii Europejskiej" – informował Szwed.

Teksty tygodnia

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie