Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

W fabryce Oscar Mayer we Wrexham, która przygotowuje gotowe posiłki dla brytyjskich supermarketów trwa strajk. Wśród strajkujących wielu to Polacy. Pracownicy domagają się lepszych warunków płacy i pracy. W sprawie akcji protestacyjnej napisał do nas jeden z Polaków, który pracuje w zakładzie od 16 lat.

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów w całym kraju. Zagrożona jest też jakość produktów, bowiem, przy tak licznych nieobecnościach, fabryka nie jest w stanie utrzymać prawidłowych warunków sanitarnych. Akcja protestacyjna ma potrwać do 10 października.

Polacy zaangażowani w strajk w fabryce we Wrexham

Pracownicy fabryki Oscar Mayer postanowili zorganizować akcję protestacyjną w ramach sprzeciwu wobec płac i warunków pracy. Szefowie związków zawodowych twierdzą, że propozycja dotycząca wynagrodzeń jest nie do przyjęcia. Pracownicy, którzy i tak są nisko opłacani, będą stratni 2000 funtów rocznie, jeśli przyjmą nowe warunki pracodawcy.

Okazuje się, że za akcją strajkową zagłosowało ponad 550 pracowników, przy frekwencji 76 proc.

Pracownicy zakładu są oburzeni planami firmy dotyczącymi likwidacji części płatnych przerw i wyeliminowania jakichkolwiek dodatków finansowych oraz dni wolnych w zamian za pracę w Bank Holidays.

Szokujące jest także to, że pracownikom, którzy odmawiają obniżki dochodu netto o około 10 proc. grozi podobno groźba „zwolnienia i ponownego zatrudnienia” (fire and rehire). Oznacza to utratę pracy bez odprawy lub pakietu oferowanego przy zwolnieniach.

Firma Oscar Mayer twierdzi jednak, że jest rozczarowana akcją strajkową i informacjami, które trafiają do prasy, a które jej zdaniem nie są zgodne z faktami.

– Zachowanie Oscar Mayer wobec tych i tak już nisko opłacanych pracowników jest godne pogardy – stwierdziła Sharon Graham, sekretarz generalna związku zawodowego Unite.

Jono Davies, dyrektor regionalny Unite powiedział natomiast:

– Akcja strajkowa jest ostatecznością, a drzwi Unite w dalszym ciągu pozostają otwarte do rozmów z Oscar Mayer.

Związek zawodowy Unite podkreślił także, że wielokrotnie próbował dojść do porozumienia z firmą, aby uniknąć akcji protestacyjnych, ale spotkał się z odmową.

Apel od Polaka zatrudnionego w fabryce

W sprawie strajku w fabryce we Wrexham napisał do nas jeden z zatrudnionych tam od 16 lat Polaków. Zaapelował o nagłośnienie akcji protestacyjnej:

We Wrexham trwa strajk w Fabryce zatrudniającej 1500 osób, w tym około 600 Polaków. Zakład zaproponował umowy śmieciowe. Większość strajkujących to Polacy, potrzebne wsparcie. Firma Rowan Foods jest jednym z największych producentów gotowych posiłków w UK dla supermarketów takich jak Lidl, Asda.

Strajk w fabryce
Strajk w fabryce / zdjęcia przesłane przez Czytelnika

Zabraknie gotowych posiłków w supermarketach

Nie ma wątpliwości, że strajk w fabryce we Wrexham odbije się na klientach supermarketów w całym kraju, bowiem Oscar Mayer jest jednym z największych dostawców „ready-meals” do Sainsbury’s, Tesco, Aldi czy Asda.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Pielęgniarka zwolniona za kontrowersyjne prezenty

Pozwała szpital i wygrała. Pielęgniarka zwolniona ze szpitala za kontrowersyjne prezenty pożegnalne wygrała w sądzie. W ramach rekompensaty dostała odprawę i odszkodowanie od szpitala. Czy “fuck off spray” powinien być powodem do zwolnienia?

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

Ryanair uruchamia program subskrypcyjny Prime

Ile kosztuje i co można zyskać w ramach tej oferty? Czy ryanairowski „Prime” w ogóle się opłaca?

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Premier UK uważa, że system zasiłków jest niesprawiedliwy

Premier Wielkiej Brytanii chce zreformować system zasiłków twierdząc, że obecny jest niesprawiedliwy. Istnieją jednak przed tym obawy w jego własnej partii.

Groźny pasażer na pokładzie samolotu Ryanair

8 marca samolot Linii Ryanair lądował w Lizbonie. Gwałtowny incydent na pokładzie zmusił załogę samolotu Ryanair do podjęcia decyzji o międzylądowaniu. Groźny pasażer został natychmiast usunięty z pokładu. 

Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie.

Pogrzeb Polaka zamordowanego w Hanwell

W miniony weekend odbył się pogrzeb Dariusza Serfina, Polaka zamordowanego w Hanwell. Mężczyzna zmarł w połowie lutego. Wcześniej był ofiarą ulicznego ataku. Sprawca wielokrotnie pchnął go nożem.

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Niepewna przyszłość sieci Poundland w UK

Poundland to popularna sieć dyskontów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, środkami czystości i nie tylko.