Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

W fabryce Oscar Mayer we Wrexham, która przygotowuje gotowe posiłki dla brytyjskich supermarketów trwa strajk. Wśród strajkujących wielu to Polacy. Pracownicy domagają się lepszych warunków płacy i pracy. W sprawie akcji protestacyjnej napisał do nas jeden z Polaków, który pracuje w zakładzie od 16 lat.

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów w całym kraju. Zagrożona jest też jakość produktów, bowiem, przy tak licznych nieobecnościach, fabryka nie jest w stanie utrzymać prawidłowych warunków sanitarnych. Akcja protestacyjna ma potrwać do 10 października.

- Advertisement -

Polacy zaangażowani w strajk w fabryce we Wrexham

Pracownicy fabryki Oscar Mayer postanowili zorganizować akcję protestacyjną w ramach sprzeciwu wobec płac i warunków pracy. Szefowie związków zawodowych twierdzą, że propozycja dotycząca wynagrodzeń jest nie do przyjęcia. Pracownicy, którzy i tak są nisko opłacani, będą stratni 2000 funtów rocznie, jeśli przyjmą nowe warunki pracodawcy.

Okazuje się, że za akcją strajkową zagłosowało ponad 550 pracowników, przy frekwencji 76 proc.

Pracownicy zakładu są oburzeni planami firmy dotyczącymi likwidacji części płatnych przerw i wyeliminowania jakichkolwiek dodatków finansowych oraz dni wolnych w zamian za pracę w Bank Holidays.

Szokujące jest także to, że pracownikom, którzy odmawiają obniżki dochodu netto o około 10 proc. grozi podobno groźba „zwolnienia i ponownego zatrudnienia” (fire and rehire). Oznacza to utratę pracy bez odprawy lub pakietu oferowanego przy zwolnieniach.

Firma Oscar Mayer twierdzi jednak, że jest rozczarowana akcją strajkową i informacjami, które trafiają do prasy, a które jej zdaniem nie są zgodne z faktami.

– Zachowanie Oscar Mayer wobec tych i tak już nisko opłacanych pracowników jest godne pogardy – stwierdziła Sharon Graham, sekretarz generalna związku zawodowego Unite.

Jono Davies, dyrektor regionalny Unite powiedział natomiast:

– Akcja strajkowa jest ostatecznością, a drzwi Unite w dalszym ciągu pozostają otwarte do rozmów z Oscar Mayer.

Związek zawodowy Unite podkreślił także, że wielokrotnie próbował dojść do porozumienia z firmą, aby uniknąć akcji protestacyjnych, ale spotkał się z odmową.

Apel od Polaka zatrudnionego w fabryce

W sprawie strajku w fabryce we Wrexham napisał do nas jeden z zatrudnionych tam od 16 lat Polaków. Zaapelował o nagłośnienie akcji protestacyjnej:

We Wrexham trwa strajk w Fabryce zatrudniającej 1500 osób, w tym około 600 Polaków. Zakład zaproponował umowy śmieciowe. Większość strajkujących to Polacy, potrzebne wsparcie. Firma Rowan Foods jest jednym z największych producentów gotowych posiłków w UK dla supermarketów takich jak Lidl, Asda.

Strajk w fabryce
Strajk w fabryce / zdjęcia przesłane przez Czytelnika

Zabraknie gotowych posiłków w supermarketach

Nie ma wątpliwości, że strajk w fabryce we Wrexham odbije się na klientach supermarketów w całym kraju, bowiem Oscar Mayer jest jednym z największych dostawców „ready-meals” do Sainsbury’s, Tesco, Aldi czy Asda.

Teksty tygodnia

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Holenderskie dzieci są najszczęśliwsze na świecie. Wiemy dlaczego

Raport UNICEF z br. wskazuje, że holenderskie dzieci są...

Narkotyki w jajkach Kinder. Tak działają gangi w UK

Przemytnicy narkotyków miewają wyjątkowe sposoby na ukrycie nielegalnych substancji. I choć czasami pomysły mogą rozbawić, nie można zapominać, że gra toczy się o ludzkie zdrowie i życie.

Migracja wysoko wykwalifikowanych pracowników do Holandii spada

Według nowych danych statystycznych CBS – w ubiegłym roku spadła liczba wykwalifikowanych pracowników przeprowadzających się do Holandii w celu zamieszkania i pracy.

Uważaj na to oszustwo na lotnisku. Większość ludzi nawet nie wie, że została okradziona

Jeśli w tym roku planujesz wyjazd za granicę, zachowaj ostrożność wobec nowego oszustwa na lotnisku. Złodzieje polują na turystów, którzy właśnie przylecieli na wakacje, a ich celem są wartościowe przedmioty należące do podróżnych.

Przeczytaj także