Polka pomagająca emigrantom w Southampton nagrodzona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP

Pomagająca polskim emigrantom w Southampton Barbara Storey została nagrodzona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Prowadząca SOS Polonia otrzymała to wyróżnienie „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego, za promowanie polskiej kultury i tradycji”.

W 2005 roku Barbara uruchomiła projekt pod szyldem SOS Polonia. Jest to organizacja charytatywna, która pomaga polskim migrantom w osiedleniu się w społecznościach miasta Southampton. Lokalny portal „Southern Daily Echo” pisze o niej, iż poświęciła całe swoje życia na wspieraniu polskich migrantów i teraz została doceniona za swój wysiłek. Swoje wyróżnienie za pracę i poświęcenie dla społeczności Southampton otrzymała na mocy decyzji samego Prezydenta RP.

- Advertisement -

Nasza rodaczka przeniosła się do Wielkiej Brytanii w 1992 roku, po śmierci męża, aby zapewnić dzieciom edukację w Anglii. Tutaj poznała Petera, którego poślubiła niedługo później, bo w 1995 roku w kościele w Warszawie. 

Polka, która zakochała się w Anglii i Angliku

„Znowu znalazłam miłość, znalazłam angielską rodzinę. Chciałam wrócić z dziećmi na Majorkę, ale zakochałam się w tym miejscu i kraju. To Peter pomógł mi zakochać się w Anglii. Jest bardzo kompetentnym człowiekiem, nauczył mnie całej angielskiej historii, dziedzictwa i po prostu zakochałem się” – komentowała Polka na łamach brytyjskich mediów.

„Pochodzę z kraju komunistycznego, gdzie kłamali o zachodzie. Dzięki Piotrowi poznałem właściwą historię. Moje serce bije wspólne dla Polski i Anglii” – podsumowuje.

Kim jest Barbara Storey?

Jak czytamy na stronach SOS Polonia w krótkim biogramie bohaterki tego artykułu:

„Polska patriotka, promotorka polskiej kultury, tradycji, wielka i niezawodna przyjaciółka Polaków żyjących na emigracji w Wielkiej Brytanii. O język polski dbała zawsze, jako matka, reporterka Radia Wolna Europa, później jako tłumaczka i w swojej pracy społecznej. Zawsze i wszędzie promuje polską kulturę – muzykę, literaturę, artystów. Była fundatorką polskich klubów sportowych, dla dorosłych i dla dzieci i zespołu artystycznego. 

W 2004 roku założyła organizację SOS POLONIA, której misją było wspieranie polskich imigrantów w procesie osiedlania się w nowym kraju i ich integracji z lokalną społecznością. W ubiegłym roku obchodziliśmy 18-lecie istnienia SOS POLONIA.

Czym zajmuje się w ramach działań SOS Polonia?

Osobiście poświęcała swój czas, angażując się w interwencje w sprawach, których stawką niejednokrotnie było ludzkie życie. Nadal występuje w obronie osób wykorzystywanych i krzywdzonych. Dzięki fundowanym przez nią lekcjom języka angielskiego wielu naszych rodaków mogło znaleźć lepszą pracę i usamodzielnić się życiowo na obczyźnie”.

„Przez lata swojej działalności Pani Basia – jak ją wszyscy znamy – zgromadziła wokół siebie zespół współpracowników, w tym wielu wolontariuszy, którzy dzięki zdobytym  w SOS POLONIA doświadczeniom i wiedzy służą pomocą innym, wnosząc swój wkład w życie lokalnej społeczności. Ten wkład to tysiące pism, rozmów, telefonów, współpraca z wieloma brytyjskimi  i polskimi instytucjami” – jak czytamy. 

Nowe wyzwania dla SOS Polonia

Obecnie Barbara Storey i SOS Polonia stawiają czoła zupełnie nowym wyzwaniom. „Historia się powtarza i nadchodzą nowi ludzie” – komentowała cytowana przez „Southern Daily Echo”. „Stykają się z tymi samymi problemami, [co Polacy kiedyś]. Ukraińcy, Afgańczycy, wszyscy uchodźcy przybywający tu z [powodu] wojny. To właśnie planujemy zrobić, [okazać] solidarność w kryzysie”.

Mówiąc o swojej nagrodzie, Barbara powiedziała, że „zaniemówiła”, gdy dowiedziała się, że została, w taki sposób wyróżniona. Jak podają brytyjskie media, kobieta podziękowała swojej rodzinie, wolontariuszom i społeczności Southampton za ich wsparcie i cierpliwość. Nagrodę wręczyli jej ambasador RP Piotr Wilczek oraz burmistrz Southampton Jacqui Rayment.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (OZ) – cywilne odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak wypadają Bank Holidays w 2023 roku? Dni wolnych od pracy będzie więcej

Dzielenie konta Netflix jest od teraz oficjalnie traktowane jak przestępstwo

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

Popularność księcia Harry’ego drastycznie spada po jego książce „Spare”

Teksty tygodnia

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie