Porażające statystyki: Bezrobocie wśród Szwedów bliskie zeru, a wśród imigrantów rośnie!

Trudno jest obronić tezę, że imigranci przyjeżdżają do Szwecji po lepsze życie, a nie tylko po zasiłki. Najnowsze statystyki pokazują, że wśród rodowitych Szwedów bezrobocie prawie nie występuje, a wśród imigrantów jest ono nie tylko wysokie, ale też stale rośnie.

 

Średnia stopa bezrobocia wśród Szwedów wynosi 4,2 proc. To bardzo mało, gdy na przykład porównamy średnią stopę bezrobocia w Polsce (9-10 proc.) i w Niemczech (10 proc.). A trzeba powiedzieć, że w niektórych regionach Szwecji (np. w położonym na południu Jönköping) stopa bezrobocia oscyluje nawet w okolicach 3 proc., czyli liczby, którą ekonomiści traktują jako pełne zatrudnienie.

Szwecja: w szokującym wideo 15-letnia muzułmanka znieważa zachodni styl życia!

Optymizm pryska jednak w momencie, gdy świetne statystyki dotyczące bezrobocia wśród rodowitych Szwedów zestawimy ze stopą bezrobocia notowaną wśród imigrantów. Okazuje się bowiem, że wśród tych ostatnich status bezrobotnego ma 21,6 proc. osób. A liczba ta stale się powiększa – eksperci przewidują, że w 2017 r. imigranci będą stanowić 60 proc. wszystkich bezrobotnych w Szwecji. A jest ich przecież, w stosunku do całej populacji, znacznie mniej.

Szwecja: Polak bohaterem eksperymentu społecznego?

Niestety eksperci zgodnie przyznają, że bezrobocie wśród imigrantów nie ma jak na razie szansy znacząco zmaleć. Wszystkiemu winna jest ich zbyt mała integracja ze Szwedami – imigranci słabo znają język i nie chcą się dokształcać, żeby zdobyć jaką solidną pracę. Pracodawcy alarmują, że brakuje rąk do pracy, ale że imigranci nie są w stanie wypełnić luk na rynku pracy.

Miłość w Calais: Poznaj historię brytyjskiej wolontariuszki i imigranta z Syrii!

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Mroźna pogoda wraca na Wyspy

Mapy pogodowe pokazują, że mroźna pogoda po raz kolejny w tym miesiącu da się we znaki mieszkańcom Wielkiej Brytanii.

33. finał WOŚP w Londynie. Największą radość daje widok jedności Polonii

26 stycznia odbędzie się 33. finał WOŚP w Londynie. Organizator przedsięwzięcia, Dariusz Faryna opowiedział, jak wyglądają przygotowania.

Czy zapanują ciemności? Blackout w UK

W czasie śnieżycy, mrozów czy okresów pochmurnych wzrasta zapotrzebowanie na prąd. Odnawialne źródła energii nie działają. Czy UK grozi blackout?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie