Powrót do Polski: 4 patenty na przeprowadzkę z zagranicy

Fot. Canva

Przymierzasz się do przeprowadzki z UK do Polski? Zastanawiasz się, jaki system pakowania będzie najlepszy? Oto cztery sprawdzone „patenty” na przeprowadzkę z zagranicy.

- Advertisement -

Pakowanie całego dobytku przed życiową przeprowadzką może być dość przerażającą wizją. Trudno wyobrazić sobie nie tylko to, jak przewieźć całe mnóstwo nagromadzonych przez lata rzeczy, ale także – jak to wszystko spakować, żeby później nie pogubić się w chaosie.

 

Na jednej z grup powrotowych na Facebooku internautka zadała pytanie, dotyczące właśnie przeprowadzki z zagranicy. Chciała się dowiedzieć, czy Polacy, którzy mają już za sobą powrót z emigracji do Polski, pakowali dobytek według jakichś konkretnych systemów i czy mogą podzielić się sprawdzonymi przez siebie metodami efektywnego pakowania rzeczy. Autorka wpisu napisała:

„Witam, mam pytanie natury technicznej, w jaki sposób pakowaliście swój cały dobytek do transportu? Po 14 latach w Holandii, prawdopodobnie jeszcze przed świętami, będziemy wracać do Polski, chciałabym już powoli zacząć pakować rzeczy mniej używane, typu książki, akcesoria kuchenne, zabawki dzieci, letnie ubrania.. Ale nie do końca wiem, jak się za to zabrać, do kartonów? Do większych worków? Do walizek? Podzielcie się swoimi sposobami”.

Co prawda, autorka posta planowała powrót do Polski z Holandii, ale wiele osób komentujących pisało o swoich doświadczeniach dotyczących wyprowadzki z UK lub dawało praktyczne porady, które mogą być przydatne przy każdej przeprowadzce. Poniżej zamieszczamy więc cztery subiektywnie przez nas wybrane przeprowadzkowe „patenty” rekomendowane przez facebookowiczków z grupy powrotowej. Nie są to oczywiście wszystkie możliwe sposoby ułatwiające pakowanie dobytku i przeprowadzkę, ale od czegoś przecież trzeba zacząć.

Przeprowadzka do Polski z zagranicy. Sposoby na pakowanie rzeczy

1. Selekcja rzeczy przed pakowaniem

Jedna z internautek doradziła bardzo praktyczną rzecz. Mianowicie – aby jeszcze przed rozpoczęciem pakowania, zrobić w domu generalną selekcję dobytku. Tego typu zabieg może zaoszczędzić sporo miejsca, ponieważ pomoże zabrać ze sobą do nowego miejsca tylko naprawdę przydatne rzeczy. Przedmioty nieprzydatne – o ile są jeszcze zdatne do użytku – można następnie sprzedać lub oddać komuś. Jak napisała internautka: „przy przeprowadzce najpierw zrób ogromną selekcję. Pokój po pokoju i to co nie jest super przydatne czy potrzebne na sprzedaż albo oddaj. Zrobi się połowa z twojego dobytku”. Oczywiście pomysł ten zakłada, że nie będziemy pakować się na ostatnią chwilę, ale ze sporym wyprzedzeniem, pozwalającym na pozbycie się nieprzydatnych rzeczy jeszcze przed generalnym pakowaniem.

2. Numerowane kartony z listą zawartości

Ciekawym sposobem na pakowanie się przed dużą przeprowadzką, jest metoda podpowiedziana przez jedną z internautek właśnie z Wielkiej Brytanii. Polka podpowiada, by cały dobytek popakować w kartony, a kartony ponumerować. Dla każdego z ponumerowanych kartonów należy też przygotować listę ze spisem rzeczy znajdujących się w środku. Przy okazji okazało się, że sporo osób sprawdziło i poleca tę metodę, a jedna z internautek, również z niej korzystających, napisała: „Miałam 100 kartonów po 15 latach w Irlandii. Każdy opisany numerkiem i w Word dokumencie, spisałam listę co pod każdym numerem się kryło. Bardzo łatwo było znaleźć i rozpakować”.

Do tego "patentu" inna internautka dorzuciła pomysł, by ponumerowane kartony podzielić na sekcje takie jak na przykład: ubrania zimowe, ubrania letnie, buty dzici, buty mamy i taty, zastawa, garnki itd. – według własnego uznania. W ten sposób po przewiezieniu dobytku bardzo łatwo będzie się odnaleźć w gąszczu przeprowadzkowego chaosu.

3. Ubrania w worki próżniowe

Oprócz kartonów, wiele osób poleca także korzystanie z worków próżniowych do pakowania i zabezpieczania ubrań. Worki próżniowe mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca, dzięki maksymalnemu zmniejszeniu objętości zajmowanej przez ubrania (z worków odsysa się powietrze odkurzaczem przez specjalny otwór). Po drugie natomiast, jeśli są to worki dobrej jakości, zapewnią ubraniom ochronę na czas transportu, tworząc barierę przed wilgocią czy brzydkimi zapachami. Worki próżniowe – podobnie jak wspomniane wyżej kartony – także można ponumerować i zrobić listę z całą zawartością każdego takiego worka.

4. Pakowanie „na raty” i wysyłanie paczek do Polski

Ostatnim z najbardziej przydatnych sposobów na „ogarnięcie” przeprowadzki z zagranicy do Polski jest tak zwane pakowanie „na raty” i wysłanie przynajmniej części dobytku wcześniej paczkami do PL. Polecająca to rozwiązanie internautka napisała: „Ja wróciłam też z Holandii rok temu. Pakowałam na raty niepotrzebne rzeczy i wysyłałam transportem do Polski. Ostatnie 2 tygodnie najważniejsze rzeczy do kartonów, do worków ubrania”. Inni, zamiast przesyłania, przewozili rzeczy partiami, jeżdżąc do Polski na krótkie urlopy. Oczywiście, wysyłanie wcześniej paczek do Polski sprawdzi się tylko w przypadku, gdy w ogóle mamy dokąd te paczki wysłać, jednak z pewnością uprości to ostateczne przewożenie dobytku i być może umożliwi wynajem mniejszego samochodu na przeprowadzkę. Najlepiej więc najpierw wykalkulować, co się bardziej opłaca – wysyłka paczek do Polski, czy większy samochód do transportu.

Teksty tygodnia

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie