Powrót do Polski a kwalifikacje zawodowe z UK lub Irlandii. Czy polscy pracodawcy uznają doświadczenie zagraniczne?

Fot. Getty

Czy kwalifikacje zawodowe zdobyte w Wielkiej Brytanii lub Irlandii są uznawane przez polskich pracodawców? Jakie atuty na polskim rynku pracy mają Polacy, którzy zdobyli wykształcenie i doświadczenie na Wyspach? Czy po powrocie do Polski konieczne jest przekwalifikowanie się, czy może istnieją możliwości wykorzystania zagranicznego doświadczenia? Odpowiadamy.

Wielu Polaków, którzy swoje doświadczenie i kwalifikacje zawodowe – na przykład w zakresie księgowości – zdobyli w UK lub w Irlandii, boi się wrócić do Polski. Osoby te są często przekonane, że ich wykształcenie i doświadczenie nie zostanie uznane przez polskich pracodawców, a w konsekwencji staną przed koniecznością przyjęcia w Polsce posady poniżej własnych kwalifikacji.

Czy polscy pracodawcy uznają zagraniczne kwalifikacje zawodowe?

Jak się jednak okazuje – nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wielu polskich pracodawców z otwartymi ramionami przyjmuje pracowników, którzy swoje doświadczenie i kwalifikacje zdobyli za granicą. Dlaczego? Polskie firmy działają obecnie na coraz szerszym polu, często międzynarodowym – dlatego niejednokrotnie szukają właśnie takich pracowników, którzy posiadają wiedzę i umiejętności dotyczące realiów zagranicznych. Firmy te zwykle oferują możliwość rozwoju w wyuczonym na Wyspach zawodzie oraz atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Dobrym przykładem jest firma Admiral Tax, która zatrudnia osoby z księgowym doświadczeniem zagranicznym – szczególnie brytyjskim lub irlandzkim. Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzająca Admiral Tax, podkreśla:

„Nasza firma zatrudnia w Krakowie osoby z doświadczeniem pracy w księgowości zdobytym w UK i Irlandii. Pracując dla nas, osoby te nadal prowadzą księgowość spółek brytyjskich i irlandzkich, nadal są w kontakcie z językiem. Osoby te nie muszą się przekwalifikowywać, ponieważ mają właśnie takie doświadczenie i kwalifikacje, jakich nam potrzeba i doskonale poruszają się w realiach firm działających na Wyspach. Co więcej, mieszkając w dowolnym miejscu w Polsce, otrzymują polską umowę o pracę, a pracują zdalnie, prowadząc księgowość brytyjską i irlandzką. Nabór jest stały, bo nasza firma prężnie się rozwija”.

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Czy warto pracować zdalnie? W związku z pandemią rynek na całym świecie przeszedł radykalną przemianę – ponieważ pracodawcy zostali niejako zmuszeni do przekształcenia firm tak, aby jak najwięcej obowiązków mogło zostać wykonanych zdalnie. Zmiana ta wydaje się raczej dość stałym trendem na obecnym rynku.

Niespodziewanie, dla pracowników praca zdalna okazała się nieść szereg udogodnień, wśród których najczęściej wymieniane to oczywiście wygodna, możliwość pracowania w dowolnym miejscu, możliwość lepszego podporządkowania pracy sytuacji życiowej, oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach do/z pracy, a także na jedzeniu na mieście w przerwach na lunch.

Dla osób powracających z emigracji do Polski z pewnością wiele z tych zalet okaże się bardzo atrakcyjnych, pozwalających lepiej dostosować pracę do aktualnej sytuacji życiowej – przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego wyuczonego zawodu. Oferty pracy w Admiral Tax można znaleźć na stronie internetowej: https://www.admiraltax.pl/kariera/.

Teksty tygodnia

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie