Fot. Getty
Wracasz do Polski i zastanawiasz się, czy nadal będą Ci przysługiwać zasiłki lub emerytura z UK? Przedstawiamy rządowe wytyczne dotyczące możliwości pobierania i aplikowania o brytyjskie świadczenia poza granicą UK. Zobacz, co Ci przysługuje po powrocie do Polski.
Na oficjalnej rządowej stronie znaleźć można wytyczne, dotyczące zasad ubiegania się o brytyjskie świadczenia w przypadku przeprowadzki do innego kraju. Niektóre zasiłki można pobierać i wnioskować o nie, będąc za granicą tymczasowo lub na stałe, lub też mając już zaplanowaną przeprowadzkę – np. do Polski.
W razie wyjazdu z UK, w pierwszej kolejności należy poinformować o zmianie adresu odpowiednie instytucje, takie jak lokalne Jobcentre Plus lub biuro, które ma Ci wpłacać zasiłek, gdy będziesz za granicą. Trzeba też poinformować HMRC.
Czytaj także: Zasiłki i emerytury dla obywateli UE w przypadku twardego Brexitu
Czy można wnioskować o brytyjskie świadczenia będąc poza granicą UK?
Jeśli zamierzasz (lub już mieszkasz) w kraju członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub w kraju, który podpisał z Wielką Brytanią specjalną umowę, to możesz ubiegać się brytyjskie zasiłki, a także o świadczenia oferowane w kraju, do którego się przeprowadzasz (w którym mieszkasz). Polska jest krajem członkowskim EOG.
Warunkiem koniecznym uzyskania benefitów jest między innymi zaświadczenie o opłaconym w UK National Insurance.
Polecane: Wracasz do Polski? Oto lista 14 najważniejszych spraw do załatwienia przed wyprowadzką
Jakie brytyjskie świadczenia przysługują za granicą?
Jeśli spełnia się szczegółowe warunki – które różnią się w zależności od świadczenia – można ubiegać się poniższe zasiłki:
- Jobseeker’s Allowance
- Maternity Allowance
- Child Benefit
- tax credits
- Guardian’s Allowance
- Zasiłki z tytułu choroby lub urazu
- Zasiłki z tytułu niepełnosprawności (jednak prawo do nich zależy od konkretnego przypadku oraz od tego, do jakiego kraju wyjeżdżasz i na jak długo)
- Winter Fuel Payments
- Zasiłki związane ze śmiercią bliskiej osoby
Co ważne, w przypadku każdego ze wskazanych zasiłków, trzeba spełnić określone szczegółowe kryteria, by móc skorzystać z brytyjskich benefitów poza UK. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na brytyjskich stronach rządowych: https://www.gov.uk/claim-benefits-abroad.
Dowiedz się więcej: Czym jest Universal Credit, ile wynosi i kto może go otrzymać? ZOBACZ najważniejsze informacje o brytyjskim zasiłku powszechnym
Kiedy dopuszczasz się oszustwa?
Na stronie rządowej czytamy o następujących sytuacjach, w których zachodzi oszustwo:
- nie powiedziałeś urzędowi, który wypłaca Ci świadczenia, że wyjeżdżasz za granicę, nawet jeśli jest to tylko krótka wizyta
- celowo nie zgłaszasz zmiany swojej sytuacji podczas pobytu za granicą, takiej jak zakup nieruchomości, praca lub ubieganie się o emeryturę lub zasiłek z innego kraju
- kłamiesz w celu uzyskania świadczeń, np. ubiegasz się o emeryturę lub rentę osoby zmarłej za granicą.
Prawo do brytyjskich zasiłków po Brexicie
Trzeba pamiętać, że w związku z Brexitem obecnie prawo do brytyjskich zasiłków mają ci obywatele UE/EOG (w tym Polski), którzy posiadają settled lub pre-settled status, lub czekają na decyzję Home Office. Jeśli przegapiłeś termin na złożenie wniosku o status, wciąż możesz aplikować. Szczegóły znajdują się w naszym artykule: "SETTLED STATUS: HMRC wzywa Polaków w UK do aplikowania pomimo upływu terminu. Dlaczego warto i jak to zrobić?".
Państwowa emerytura
Obywatele UE, EOG oraz Szwajcarii, którzy otrzymują brytyjską emeryturę państwową, mogą pobierać należne świadczenia za granicą. Mieszkając poza UK można ubiegać się o brytyjską emeryturę państwową – pod warunkiem, że wcześniej zapłaciło się wystarczającą ilość składek na National Insurance w Wielkiej Brytanii.