Praca w Niemczech. Więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów

Niemiecki rząd stwierdził, że w 2024 roku wyda o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników niż rok wcześniej, przed wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej wykwalifikowanych imigrantów.

Nie upłynął jeszcze rok od wprowadzenia przez rząd niemiecki pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników. A z jego szacunków wynika, że łącznie w 2024 roku wyda 200 000 wiz dla wykwalifikowanych imigrantów.

- Advertisement -

Wizy dla wykwalifikowanych imigrantów

Jeśli przewidywania okażą się prawdą, Niemcy wystawią o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów niż w roku 2023. Wspomnianą wyżej ustawę przyjęto w celu złagodzenia rekordowo wysokiego niedoboru pracowników w Niemczech.

Postanowiono umożliwić obywatelom spoza UE z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi lub wykształceniem wyższym podjęcie pracy w Niemczech. Niezależnie od tego, czy dane stanowisko jest bezpośrednio związane z ich kwalifikacjami.

Praca w Niemczech

Obecnie w Niemczech jest 1,34 mln wolnych miejsc pracy. Szef Federalnego Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) oszacował, że rodzimy rynek pracy musi przyjmować 400 000 imigrantów rocznie. Tylko dzięki temu będzie w stanie uzupełnić obecne i przyszłe niedobory.

Okazało się także, że w tym roku Niemcy wydały o 20 proc. więcej wiz studenckich imigrantom spoza UE niż w 2023 roku. Z kolei liczba wiz dla stażystów zawodowych wzrosła o dwie trzecie. A liczba imigrantów, którzy chcą, aby uznano ich kwalifikacje zawodowe, wzrosła o prawie 50 proc.

Wygląda zatem na to, że Niemcy zaczynają czerpać korzyści z przyjęcia pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników, rok po jej wdrożeniu.

Hans Vorländer, ekspert ds. migracji i integracji Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, dodał, że niedobór pracowników w Niemczech nie ogranicza się do wykwalifikowanych pracowników. „Potrzebujemy pracowników w ogóle” – powiedział w wywiadzie dla Rheinische Post.

Ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników spoza UE została uchwalona przez Bundestag 23 czerwca 2023 roku. Dla osób, które chcą przeprowadzić się do Niemiec w celu podjęcia pracy, jest to prawdopodobnie najważniejsza zmiana.

Przeczytaj także

Zielony zwrot wstecz? Niemcy likwidują strefy czystego transportu

W Polsce trwa intensywna debata nad zasadnością wprowadzania stref czystego transportu, a tymczasem Niemcy – które jako jedne z pierwszych wdrożyły takie rozwiązania – zaczynają się z nich wycofywać.

Niemcy nie dadzą sobie rady bez Polaków. Do tej pracy pilnie nas potrzebują

W obliczu narastającego zagrożenia wojennego Niemcy drastycznie zmieniają podejście do kwestii bezpieczeństwa i rynku pracy. Z kraju skoncentrowanego na wygodzie i stabilności stają się państwem zbrojącym się na potęgę. Wraz z tym przesunięciem pojawił się niepokój, ponieważ bez pracowników z zagranicy, w tym z Polski, niemiecka gospodarka może kryzysu nie przetrwać.

Niemieccy politycy chcą dłuższej drogi do uzyskania obywatelstwa

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna oraz Unia Chrześcijańsko-Społeczna zapowiadają radykalne zmiany w polityce migracyjnej Niemiec. Kwestia zasadniczo koncentruje się na zaostrzeniu przepisów dotyczących naturalizacji.

Wysokie zarobki w Niemczech. Duża różnica między wschodem i zachodem

Zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy - w ubiegłym...

Tańsze bilety lotnicze w Niemczech. Od kiedy obniżka?

Niemiecki rząd chce obniżyć podatki od ruchu lotniczego, aby latanie nie było tak kosztowne. Kiedy zatem podróżni będą mogli liczyć na tańsze bilety lotnicze?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport