Praca w Niemczech. Więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów

Niemiecki rząd stwierdził, że w 2024 roku wyda o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników niż rok wcześniej, przed wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej wykwalifikowanych imigrantów.

Nie upłynął jeszcze rok od wprowadzenia przez rząd niemiecki pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników. A z jego szacunków wynika, że łącznie w 2024 roku wyda 200 000 wiz dla wykwalifikowanych imigrantów.

Wizy dla wykwalifikowanych imigrantów

Jeśli przewidywania okażą się prawdą, Niemcy wystawią o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów niż w roku 2023. Wspomnianą wyżej ustawę przyjęto w celu złagodzenia rekordowo wysokiego niedoboru pracowników w Niemczech.

Postanowiono umożliwić obywatelom spoza UE z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi lub wykształceniem wyższym podjęcie pracy w Niemczech. Niezależnie od tego, czy dane stanowisko jest bezpośrednio związane z ich kwalifikacjami.

Praca w Niemczech

Obecnie w Niemczech jest 1,34 mln wolnych miejsc pracy. Szef Federalnego Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) oszacował, że rodzimy rynek pracy musi przyjmować 400 000 imigrantów rocznie. Tylko dzięki temu będzie w stanie uzupełnić obecne i przyszłe niedobory.

Okazało się także, że w tym roku Niemcy wydały o 20 proc. więcej wiz studenckich imigrantom spoza UE niż w 2023 roku. Z kolei liczba wiz dla stażystów zawodowych wzrosła o dwie trzecie. A liczba imigrantów, którzy chcą, aby uznano ich kwalifikacje zawodowe, wzrosła o prawie 50 proc.

Wygląda zatem na to, że Niemcy zaczynają czerpać korzyści z przyjęcia pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników, rok po jej wdrożeniu.

Hans Vorländer, ekspert ds. migracji i integracji Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, dodał, że niedobór pracowników w Niemczech nie ogranicza się do wykwalifikowanych pracowników. „Potrzebujemy pracowników w ogóle” – powiedział w wywiadzie dla Rheinische Post.

Ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników spoza UE została uchwalona przez Bundestag 23 czerwca 2023 roku. Dla osób, które chcą przeprowadzić się do Niemiec w celu podjęcia pracy, jest to prawdopodobnie najważniejsza zmiana.

Przeczytaj także

Dwóch Polaków przyłapanych na przemycie… zwierząt

Dwóch Polaków przyłapano na nielegalnym przemycie egzotycznych zwierząt. Nasi rodacy próbowali wwieźć do Niemiec między innymi dwie zebry i antylopę.

Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

Polka usłyszała dożywotni wyrok więzienia za zamordowanie dwójki dzieci w wyniku swojej niebezpiecznej jazdy samochodem.

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Sklepy otwarte w niedziele. To coraz bardziej możliwe w Niemczech

Bardzo możliwe, że w Niemczech będzie możliwy handel w niedziele. Apeluje o to Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport