Pracodawcy w UK coraz częściej żądają od Polaków potwierdzenia Settled Status. Czy mają już do tego prawo?

Fot. Getty

Pracodawcy w Wielkiej Brytanii coraz częściej żądają od Polaków potwierdzenia Settled Status. Ale czy mogą o to prosić już teraz, zanim zakończył się okres przejściowy?

- Advertisement -

„Hej. Czy u Was w pracy managerowie też już chodzą z dokumentami i wypytują ludzi czy mają Settled Status?” – zapytała w mediach społecznościowych młoda Polka, a pod jej postem szybko zaroiło się od komentarzy. Okazało się bowiem, że nie jest ona jedyną osobą, od której pracodawca już teraz, na długo przed zakończeniem okresu przejściowego, zażądał potwierdzenia statusu w UK. A tym samym możliwości podejmowania na Wyspach legalnego zatrudnienia. 

„Mi przysłali pismo i musiałam wypełnić czy mam i Share code podać”, „Koleżankę gonili w zeszłym roku już”, „Dostałam dokument z firmy, który musiałam wypełnić”, „Chcą, żeby podać im kod”, „U mnie była luźna rozmowa, ale tak”, „Na rozmowie kwalifikacyjnej /TAK” – to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się pod postem Polki, świadczące o tym, że brytyjscy pracodawcy masowo pytają już obywateli UE o posiadany przez nich na Wyspach status. 

Settled Status – do kiedy można składać wnioski?

Zachowanie brytyjskich pracodawców, którzy już teraz żądają od Polaków i innych obywateli UE potwierdzenia swojego statusu na Wyspach, nie jest jednak uprawnione. Wiemy bowiem, że wnioski o Settled Status lub Pre-Settled Status można składać do 30 czerwca 2021 r., a zatem jeszcze przez ponad 8 miesięcy. W tym czasie każdy obywatel kraju unijnego, który mieszka na Wyspach, ma prawo do legalnej pracy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Każdego zatem pracodawcę, który jest niedoinformowany, można odesłać do oficjalnej rządowej strony, gdzie w dziale „Udowodnij pracodawcy swoje prawo do pracy” (ang. „Prove your right to work to an employer”) czytamy co następuje: „Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, to możesz nadal używać paszportu lub narodowego dowodu tożsamości w celu udowodnienia, że do 30 czerwca 2021 r. możesz pracować w Wielkiej Brytanii”. 

 

 

 

Teksty tygodnia

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Na lotnisku w UK rozbił się samolot. Zamienił się w kulę ognia

Po starcie z lotniska London Southend rozbił się samolot. Świadkowie mówią, że po zderzeniu z ziemią maszyna zamieniła się w „kulę ognia”.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie