Przedstawiciele, jakich zawodów są najbardziej poszukiwani w UK?

Kogo najbardziej poszukują przedsiębiorcy na Wyspach? Jak wynika z danych dostarczonych przez Indeed, jeden z najpopularniejszych serwisów z ogłoszeniami o pracę w UK, pracodawcy najbardziej poszukują pielęgniarek. Bardzo duże szanse na zatrudnienie mają również szefowie kuchni i sprzedawcy.

Jak wynika z analizy aktywności brytyjskich pracodawców na platformie Indeed, aż 7% wszystkich wyszukiwań CV dotyczy właśnie pielęgniarek. Być może w skali całego serwisu owe 7 procent mogą nie wydawać się zbyt znaczącym odsetkiem, jednak dla pełnego kontekstu warto dodać, że zainteresowanie przedstawicielami i przedstawicielami tego zawodu było prawie dwukrotnie większe, niż dwóch kolejnych najbardziej popularnych „fachów”. 3.8% wszystkich pracodawców na Indeed szukało sprzedawców, a 3.6% – szefów kuchni.

Najczęściej wyszukiwany zawodów przez pracodawców w UK to…

– Hasła wyszukiwane przez brytyjskie firmy w naszym serwisie wskazują na zawody, w których występują poważne niedobory wykwalifikowanej siły roboczej – zauważa Jack Kennedy, starszy ekonomista Indeed, jak cytujemy za portalem „The Evening Standard”. – Te niedobory utrzymują się już od miesięcy, jeśli nie lat. Nie jest żadną niespodzianką, że kandydaci do pracy na stanowiskach w służbie zdrowia są najbardziej poszukiwani, biorąc pod uwagę trudności, z jakimi NHS w dalszym ciągu boryka się w zakresie pozyskania i utrzymania personelu – zaznacza Kennedy.

Problemy rekrutacyjne w brytyjskim NHS są dobrze udokumentowane. Co więcej, problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości przedstawicieli „białego personelu” został pogłębiony przez Brexit. Jeszcze gdy Wielka Brytania była członkiem UE, istniało dużo zapotrzebowanie w tym zakresie, ale po wyjściu ze struktur unijnych, ten problem stał się jeszcze bardziej naglący. Warto dodać, że w zestawieniu 10 najbardziej poszukiwanych zawodów Indeed znaleźli się również pracownicy pomocniczy (support worker) oraz opiekunowie (care assistant).

Problemy rynku pracy w UK po Brexicie

Z powodu Brexitu da się również zauważyć ogromne zapotrzebowanie na szefów kuchni. Według Jacka Kennedy`ego pracodawcy w UK obecnie nie są w stanie uzupełniać braków na rynku pracy kandydatami spoza Wysp tak, swobodnie, jakby tego chcieli z powodu wprowadzonego systemu migracyjnego.

– Chociaż zatrudnienie międzynarodowych talentów nie zawsze jest proste, od czasu pandemii zainteresowanie w tym zakresie wzrosło – komentuje.

Zestawienie „najpopularniejszych” wśród pracodawców zawodów wg. Indeed:

1. Pielęgniarka 6,9%
2. Sprzedawca 3,8%
3. Szef kuchni 3,6%
4. Pracownik pomocniczy 2,4%
5. Asystent opieki 1,6%
6. Mechanik 1,3%
7. Pracownik obsługi klienta 1,2%
8. Pracownik księgowości 1,2%
9. Elektryk 0,9%
10. Asystent nauczyciela 0,8%

Teksty tygodnia

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Czy nielegalni imigranci z centrów dublińskich w Niemczech trafiają do Polski?

Centra Dublińskie budzą wiele kontrowersji i obaw. Niemcy umieścili takie ośrodki na granicy z Polską, co wzbudzało liczne obawy o przerzucanie problemu nielegalnych imigrantów do Polski.

Przeczytaj także