Przepisy dotyczące prawa do wynajmu (right to rent) dla imigrantów z UE po Brexicie. Czy landlordzi będą musieli sprawdzać nasz status imigracyjny?

Na stronie rządowej pojawiły się najnowsze informacje dotyczące prawa do wynajmu (right to rent) dla imigrantów z UE po Brexicie, skierowanego głównie do landlordów i agencji nieruchomości. Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący dyskryminacji na tle narodowościowym.

Z informacji podanych na gov.uk wynika, że dotychczasowym prawie do wynajmu nie zajdą żadne zmiany, a landlordzi nie będą mogli sprawdzać statusu imigrantów z UE, którym zechcą wynająć mieszkanie, do 31 grudnia 2020 roku w przypadku, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy.

- Advertisement -

Przeczytaj też: Nie dajcie się oszukać! Agencje i landlordzi próbują naliczać opłaty administracyjne za wynajem!

Home Office informuje, że najemcy będą mogli okazać swoje prawo do wynajmu przez okazanie:

– swojego paszportu lub dowodu osobistego

– w przypadku gdy nie pochodzą z kraju UE, będą mogli przedstawić swoją kartę dotyczącą rezydentury.

Na stronie rządowej pojawiła się także informacja, że landlordzi mają „obowiązek” nie dyskryminować swoich najemców na podstawie ich rasy lub narodowości. Nie mogą żądać od obywateli UE, aby pokazali im, że posiadają settled lub pre-settled status przed wprowadzeniem nowym zasad dotyczących wynajmu 1 stycznia 2021 roku.

 

Polecane: Co zmieni się dla imigrantów z UE w przypadku twardego Brexitu, a co po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową?

Teksty tygodnia

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie