Przez błąd urzędników ponad 100 polskich kryminalistów uniknie deportacji do Polski!

Ponad 100 polskich kryminalistów, w tym mordercy i gwałciciele odsiaduje swoje wyroki w brytyjskich więzieniach. Okazuje się, że przez błąd urzędniczy nie zostaną wysłani do Polski.

Pierwotne założenie było takie, że przestępcy zza granicy mieli być deportowani do swoich krajów. Stosowną umowę w tej sprawie ratyfikowało 28 krajów Unii Europejskiej. Władze brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości były przekonane, że będzie to dotyczyć wszystkich więźniów, jednak okazało się, że porozumienie nie obejmuje tych osób, które są rezydentami Wielkiej Brytanii oraz tych, które odsiadują więcej niż 5 lat.

- Advertisement -

Tajemnica zaginięcia "niemieckiej Madeleine McCann" wyjaśniona… po 15 latach!

Błąd ten będzie sporo kosztował brytyjskiego podatnika, ponieważ państwo będzie musiało ponieść koszty odsiadki skazanych Polaków. A te nie są wcale małe. Rocznie koszt odsiadki takiej ilości więźniów wynosi 5,2 mln funtów, koszt trzymania jednego więźnia to 40 tys. funtów, a w ciągu 5 lat daje to sumę 21 mln funtów.

Sprawa ciągnie się od 2008 roku, kiedy w parlamencie rządzili laburzyści. Na błąd trafił szef National Offender Management Service, Michael Spurr, który ujawnił go wczoraj podczas wystąpienia w parlamencie. Wraz z ministrem więziennictwa, Samem Gyimahem musieli odpowiedzieć na pytania, dlaczego w brytyjskich więzieniach przebywa blisko 10 tys. więźniów z innych krajów.

Krytycy mówią, że szumnie ogłoszona przez władze umowa o transferze więźniów między Londynem, a Brukselą została pogwałcona. Twierdzą też, że pokazuje to wadliwość szumnie wprowadzonej i szeroko dyskutowanej umowy o unijnym transferze więźniów.

Horda pijanych bandziorów skatowała 13-letnią dziewczynkę!

„To jest bardzo poważny i wstydliwy błąd. Wzbudza to również poważne obawy dotyczące jakości porad, jakich zasięgają urzędnicy w ministerstwie sprawiedliwości” – powiedział Bob Neill, przewodniczący komitetu sprawiedliwości w Izbie Gmin.

Teksty tygodnia

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie