Punk – paradoks buntu zainspirowany seksualną rewolucją

Dekada dzieci kwiatów ma jednak drugie, bardziej intrygujące i nieokiełznane oblicze. Zrodziło się ono w sercu Londynu, za przyczyną pewnej ekscentryczki, której charyzma, upór i całkowicie nowe podejście do roli, jaką powinna odgrywać w społeczeństwie moda, na zawsze zrewolucjonizowały styl londyńskiej ulicy i pozwoliły na narodziny nowego trendu – fashion punk.

Vivienne Westwood, zainspirowana seksualną rewolucją lat sześćdziesiątych, postanowiła wnieść seks i rock na londyńskie ulice. Rozpoczęła od własnego życia, kiedy związała się z menagerem Sex Pistols, Malcolmem McLarenem, z którym nie tylko kreowała sceniczny wizerunek legendarnego bandu, ale też założyła butik na londyńskiej King’s Road. Jego nazwy zmieniały się w tempie, za którym tylko taki energiczny wulkan jak Westwood był w stanie nadążyć. Każda z nich jednak odnosiła się do dwóch największych inspiracji towarzyszącym projektantce w początkowym okresie jej kariery. Poczynając od Let It Rock, przez Too Fast to Live Too Young to Die, SEX, kończąc w 1976 roku na Seditionaries, nazwa sklepiku zawsze w bardzo dosłowny sposób ukazywała charakter asortymentu, w którym znaczącą większość stanowiły projekty inspirowane S&M. Butik Westwood stał się miejscem, w którym buntownicze nastawienie angielskiej młodzieży lat siedemdziesiątych do socjoekonomicznej sytuacji państwa spotkało się z artystyczną ekspresją tego niezadowolenia. W ten sposób narodził się nowy styl londyńskiej ulicy, a następna dekada tylko rozprzestrzeniła tą tendencję na najważniejsze wybiegi modowe.

- Advertisement -

Nowy trend w Londynie
Punk stał się nowym trendem w Londynie, na długo przed tym, nim został nazwany, zdefiniowany i na stałe wprowadzony do słownika mody. Artystyczny i ekscentryczny trójkąt : Westwood-McLaren-Sex Pistols wykreował nową jakość, prąd modowo-kulturowy, który udowodnił, że styl i sposób ubierania się jest najlepszą manifestacją swoich poglądów. Członkowie zespołu Sex Pistols pochodzili z klasy robotniczej i jako dzieci wychowane w post-wojennej rzeczywistości stawały w opozycji do wszelkich systemowych schematów i ograniczeń. Poprzez swoją muzykę oraz styl kreowany przez Westwood zdołali dotrzeć do nieco młodszych od siebie angielskich nastolatków, którzy z kolei buntowali się przeciwko wszystkiemu, co miało miejsce w przeciągu ostatniej dekady: zimnej wojnie, wojnie w Wietnamie, tłumieniu studenckich protestów na całym świecie oraz próbie wmówienia społeczeństwu życia na najwyższym możliwym poziomie. Punk w rozumieniu muzycznym oraz modowym stał się najbardziej wyrazistym sposobem manifestacji swojego niezadowolenia. Jako nowy prąd połączył w sobie inne, pomniejsze subkultury jak modsi czy skinheadzi, którzy już wcześniej starali się wyrazić swoje poglądy poprzez sposób kreowania swojego wyglądu.

Red and black ... Highlights from Vivienne Westwood's autumn/winter 2009 collection at the Audi Fashion Festival in Singapore.

Paradoksalnie punk powstał również jako forma zniszczenia czy obalenia tego, co w latach siedemdziesiątych było postrzegane w modzie jako trendy. Był wizualną odpowiedzią ludzi nastawionych anty-modowo czy anty-trendowo, którzy sprzeciwiali się wszelkiej kategoryzacji czy falowym zjawiskom, do jakich moda z pewnością należy. Młodzież lubująca się w stylu kreowanym przez Westwood, poprzez wizerunek grupy Sex Pistols, była przeciwna wszelkiej instytucjonalizacji czy obowiązującym standardom. Punk, który wykluł się z ich buntowniczego nastawienia i również miał stać w opozycji do mody, koniec końców stał się nowym trendem – symbolem dekady sprzeciwu, manifestacji i zmian, jakie zaczęły zachodzić w Londynie oraz innych miastach na świecie. Okazał się być nie tylko chwilową formą ekspresji angielskich nastolatków, ale z czasem przerodził się w tendencję świata mody do swego rodzaju destrukcji utartych schematów obowiązujących w modzie. Tendencja ta widoczna jest we współczesnych projektach „królowej punka”, Vivienne Westwood, ale też w twórczości Rei Kawakubo czy domu mody Maison Margiela. Jak widać bunt jest niekończącym się zjawiskiem, które jak niewiele innych czynników, wpływa twórczo na kształtowanie się nowych trendów i inspirujących projektów współczesnych artystów. Punk w wydaniu Vivienne Westwood bez wątpienia jest jednym z nich.

Malwa W.

LoungeMagazyn_01-600x303

Teksty tygodnia

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie