Rekordowy rok szkockiej turystyki – a co z Wielką Brytanią?

Aż o 15.6% turystów więcej odwiedziło Szkocję w roku 2016, Wielka Brytania z kolei zanotowała wzrost na poziomie ledwie 7.2%. Wygląda na to, że morskie klify pokryte popłochem pospolitym przyciągają więcej turystów, niż Big Ben i Tower of London.

Według The Association of Leading Visitor Attractions (ALVA) rośnie liczba turystów odwiedzających Szkocję, ale najpopularniejsze zabytki Wyspy wciąż znajdują się w Wielkiej Brytanii – a w zasadzie w samym Londynie. Właśnie w stolicy Zjednoczonego Królestwa znajdują się najchętniej odwiedzane atrakcje. Pomimo zagrożenia terrorystycznego ludzie z całego świata nadal chętnie jeżdżą do Londynu. Czy zamach z 22 marca w jakiś radykalny sposób wpłynie na tą tendencję? Czas pokaże.

- Advertisement -

Jak Brexit odbije się na cenach, naszych zarobkach i gospodarce?

Co turyści najczęściej zwiedzali w 2016 roku? Aż 6 420 395 trafiło do British Museum, które może uchodzić za prawdziwą turystyczną wizytówkę kraju. Liczba ta z pewnością robi wrażenie, ale po prawdzie największa atrakcja UK zanotował spadek na poziomie 5%. Na drugim miejscu uplasowało się National Gallery (6 262 839), a podium zamyka Tate Modern (5 839 197). Trzeba dodać, że wstęp na wszystkie te obiekty jest bezpłatny.

A co ze Szkocję? Szkockie Muzeum Narodowe odwiedziło 1 810 948 osób – oznacza to wzrost o 16% w stosunku do 2015 roku. Kolejne miejsca należą do zamku w Edynburgu (1 778 548 wzrost o 13%) oraz Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu (1 544 069).

Z ostatniej chwili: Donald Tusk otrzymał list uruchamiający art. 50. Brexit oficjalnie rozpoczęty!

Najistotniejsze jednak wydaje się to, że turyści zostawiają coraz więcej pieniędzy w Szkocji. Tendencja jest bardzo wyraźna – do kraju położonego nad rzeką Tay przyjeżdża coraz więcej osób. Trend ten utrzymuje się i przez najbliższy czas utrzymywać się będzie.

Teksty tygodnia

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Irlandzki Cork na nowych torach. Rusza druga faza kolejowej rewolucji

W centrum inwestycji znajduje się nowa 18-kilometrowa linia kolejowa, łącząca Ballincollig na zachodzie z Mahon Point na wschodzie Cork.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Przeczytaj także