Remont w UK – o czym pamiętać, czego unikać, na co uważać (1)

Planując remont swojego domu w Wielkiej Brytanii warto sprawdzić czy będziesz potrzebował pozwolenia na wykonanie prac.

Przy mniejszych remontach, polegających na zmianie aranżacji wnętrza, kupienia nowych mebli czy montowaniu paneli słonecznych żadne specjalne pozwolenia nie są potrzebne. Jeśli jednak planujesz jakąś solidniejszą przebudową swoich czterech kątów będzie ci potrzebne pozwolenie wydawane przez Local Planning Authority.

Aby je otrzymać trzeba złożyć odpowiedni wniosek o jego wydanie. Z wydaniem pozwolenia jest związana opłata urzędowa, która różni się w zależności od planowanych prac, jednak zazwyczaj oscyluje ona w granicach 100-200 funtów (kalkulator opłat jest dostępny na www.planningportal.gov.uk). Jeśli nie uda Ci się zdążyć załatwić papierów przed rozpoczęciem prac można to zrobić po ich ukończeniu, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że wzrosną koszta.

Nie warto ryzykować z remontem „na dziko” – jeśli nie udokumentujemy swoich prac czekają nas nie tylko wysokie kary, ale możemy mieć później problemy ze sprzedażą naszej nieruchomości.

 

1 - front

Nie potrzebujesz pozwolenia, jeśli planujesz:

– przemalować zewnętrzne ściany domu,
– zamontować na fasadzie alarm przeciwwłamaniowy,
– wymienić okna i drzwi na wyglądające podobnie jak stare,
– naprawić, wymienić rynnę,
– zamontować na dachu panele słoneczne,
– przebudować, usunąć, dodać komin,
– zbudować dobudówkę, ale tylko i wyłącznie w przypadku, jeśli nie będzie ona szersza niż połowa szerokości domu i nie wyższa niż 4 m,
– utwardzić frontową powierzchnię ogrodu (o ile będzie ona utwardzona materiałem przepuszczającym wodę, np. żwirem, specjalnym betonem lub porowatym asfaltem),
– posadzić w ogrodzie drzewa,
– zabudować nie więcej niż 50 proc. powierzchni ogrodu.

 

32

Możesz potrzebować pozwolenia, jeśli planujesz:

– zainstalować antenę satelitarną na fasadzie budynku,
– zainstalować na dachu wiatrak,
– zbudować dobudówkę szerszą niż połowa szerokości domu i posiadającą więcej niż jedno piętro.

Na pewno potrzebujesz uzyskać pozwolenie, jeśli chcesz:

– przebudować, wybudować dodatkowy mur, ogrodzenie lub bramę (o wysokości ponad 1 m w miejscu sąsiadującym z ulicą/chodnikiem, o wysokości ponad 2 m w innych miejscach),
– utwardzić większą niż 5 m kw. frontową powierzchnię ogrodu przy pomocy materiałów, które nie przepuszczają wody,
– nad wejściem dobudować ganek, którego podłoga będzie miała powierzchnię większą niż 3 m kw., wysokość będzie wynosiła więcej niż 3 m ponad poziom ziemi lub który będzie się znajdował w odległości mniejszej niż 2 m od granicy z sąsiadującą działką lub ulicą.

Sponsorem cyklu tekstów „Remont w UK – o czym pamiętać, czego unikać, na co uważać” jest Northampton Mrówka Building Supplies, największa polska hurtownia materiałów budowlanych w Wielkiej Brytanii. 

Mrówka Northampton
15 Quorn Way
Northampton
NN1 2PN, UK

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie