Ryanair musi zwrócić koszty biletu klientowi, który odmówił lotu, bo nie chciał złamać zaleceń covidowych

Ryanair otrzymał nakaz zwrotu pieniędzy za bilet klientowi, który w trakcie pandemii odmówił lotu, gdyż był on niezgodny z zaleceniami rządowymi dotyczącymi ograniczenia podróży do niezbędnych. Mężczyzna otrzymał ponad 400 funtów od linii lotniczych.

Przypadek mężczyzny z Gloucestershire, który wygrał sprawę sądową przeciwko Ryanairowi, może być przełomowy. Osoby, które w czasie pandemii zastosowały się do zaleceń rządowych o tym, aby nie podróżować i zrezygnowały z zaplanowanego wcześniej lotu, mogą starać się o odzyskanie pieniędzy za bilet.

Ryanair zwróci klientowi pieniądze

Zgodnie z decyzją sądu ds. drobnych roszczeń klient Ryanaira otrzyma ponad 400 funtów w ramach zwrotu pieniędzy za bilet, z którego nie skorzystał. Mężczyzna argumentował na rozprawie, że powinien otrzymać zwrot pieniędzy, które wydał na lot Ryanairem, a lotu tego nie odbył z powodu rządowej porady, aby nie podróżować podczas pandemii.

Chociaż decyzja nie stanowi precedensu prawnego, słynny brytyjski ekspert ds. oszczędzania, Martin Lewis, twierdzi, że można tę sprawę wykorzystać jako przykład orzecznictwa przy wnoszeniu podobnych skarg do sądu. Martin uważa, że ​​teraz może być dobry moment, aby spróbować odzyskać swoje pieniądze.

Wygrana sprawa przeciw Ryanairowi

Nick Blades z Gloucestershire wygrał sprawę przeciwko Ryanairowi w sądzie hrabstwa Gloucester i Cheltenham po tym, jak irlandzkie linie lotnicze początkowo odmówiły mu zwrotu pieniędzy za lot, który zarezerwował z Bristolu do Malagi. Lot odbył się 30 lipca 2020 roku – w czasie pandemii, gdy Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO) sprzeciwiało się podróżom, które nie są niezbędne.

Kiedy mężczyzna zdecydował się nie podróżować i chciał odzyskać pieniądze za bilet, Ryanair dwukrotnie odmówił mu zwrotu. Odmówiono mu zwrotu pieniędzy w związku z pierwszą skargą, a następnie ponownie, gdy ją eskalował. Argumentem Ryanaira było to, że lot nie został odwołany, więc zwrot pieniędzy nie był należny.

Sąd jednak zgodził się z Nickiem Bladesem i przyznał mu 429 funtów, na które składała się cena jego lotu i 90 funtów opłat sądowych. Ryanair wcześniej zaoferował mężczyźnie voucher na podróż o wartości 339,36 funtów, ale ten chciał zwrotu gotówki.

Komentarz Ryanaira

Ryanair powiedział Money Saving Expert: „Chociaż nie komentujemy indywidualnych przypadków, nasze Ogólne Warunki Przewozu, które są dostępne na każdym etapie procesu rezerwacji i na które pasażerowie wyraźnie zgadzają się przed zakończeniem rezerwacji, przewidują, że możemy odmówić przewozu, w przypadku gdy pasażer jest winien pieniądze za poprzedni lot z powodu ponownego obciążenia nas płatnością”.

Jak odzyskać swoje pieniądze?

Zgodnie z radą Money Saving Expert, w przypadku, gdy nadal linie lotnicze są nam winne pieniądze za lot, którego nie odbyliśmy ze względu na wytyczne dotyczące Covid, należy wykonać następujące czynności:

– Złożyć skargę do linii lotniczej: Ryanair oświadcza w swoich warunkach, że, jeśli loty nadal się odbywają, nie podlegają one zwrotowi, jednak British Airways, Easyjet, Jet2 i Virgin Atlantic dały pasażerom możliwość zmiany rezerwacji lub zażądania vouchera;

– Złożyć skargę do regulatora linii lotniczych: To alternatywny system rozstrzygania sporów (ADR) o nazwie AviationADR. Jednak nic nie osiągniemy, jeśli nie złożyliśmy wcześniej skargi do Ryanaira. Musimy dać linii lotniczej co najmniej osiem tygodni na odpowiedź. Ekspert ds. oszczędzania, Martin Lewis, sugeruje, że możemy spróbować złożyć skargę do organu regulacyjnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

– Można spróbować Chargeback: Jeśli zapłaciliśmy kartą kredytową, cena naszego biletu była mniejsza niż 100 GBP na karcie kredytowej, warto spróbować Chargeback.

– Można iść do sądu ds. drobnych roszczeń. Wiąże się to z opłatą sądową, ale możemy ją odzyskać, jeśli wygramy. Musimy jednak liczyć się z tym, że, jeśli przegramy, nie odzyskamy opłat i być może będziemy musieli pokryć wydatki (ale nie koszty prawne) drugiej stronie.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zasady podróży Ryanairem w 2023 roku. Ważne informacje dotyczące odprawy, bagażu podręcznego i nie tylko

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

Dzielenie konta Netflix jest od teraz oficjalnie traktowane jak przestępstwo

Pasażerowie Ryanaira zostali zamknięci w korytarzu na London Stansted i spóźnili się na samolot

Nowy pociąg sypialny zabierze pasażerów z Londynu do Berlina w mniej niż 16 godzin

Teksty tygodnia

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie