Sąd Najwyższy w UK zobowiązał lokalny council do sfinansowania nauki języka ojczystego 9-latkowi z Polski

Brytyjski rząd przekazując dziewięciolatka z Polski pod opiekę rodziny zastępczej zobowiązał Cardiff City Council do opłacenia lekcji języka ojczystego, bo "ważne jest, aby zachował kontakt ze swoim dziedziectwem".

Historia dziewięcioletniego chłopca z Polski, o której czytamy na łamach "The Daily Mail" chwyta za serce. Wraz ze swoją matką przyjechał on do walijskiego Cardiff w wieku sześciu lat, trzy lata temu. Niestety, po pewnym czasie kobieta wróciła do Polski porzucając przy tym swoją pociechę. Dziecko zostało pod opieką ówczesnego partnera. Jak się szybko okazało, mężczyzna wcześniej był karany za pedofilię.

- Advertisement -

Brytyjczycy wezmą przykład z systemu edukacji obowiązującego w Polsce

Pracownikom służb socjalnych udało się przekazać dziewięciolatka rodzinie zastępczej, a jego sprawa trafiła na sądową wokandę. Proces w wydziale rodzinnym (Family Division) w londyńskiem Sądzie Najwyższym Zjednoczonego Królestwa prowadził Sędzia Francis, a więc ten sam który orzekał w sprawie Charliego Garda.

Ostatecznie chłopiec pozostanie w rodzinie zastępczej, w której przebywał do tej pory, po tym jak został odebrany od byłego już partnera swojej matki. Co więcej, Sędzia Francis wydał wyrok, na mocy którego lokalne władze mają… finansować jego naukę języka polskiego!

Ksiądz w Polsce święci McDonalda, aby „chronić od złych rzeczywistości nadprzyrodzonych”

"Chłopiec jest Polakiem. Jest więc bardzo ważne, aby mógł zachować kontakt ze swoim polskim dziedzictwem" – uzasadnił swój wyrok. "Jak rozumiem jego rodzice zastępczy mają polskich sąsiadów, z którymi będzie mógł rozmawiać." Oprócz tego Cardiff City Council ma w pełni pokryć koszty nauki ojczystego języka.

Jak oceniacie ten wyrok? Czy według was Sąd Najwyższy postąpił sprawiedliwie czy jednak takie sięgnięcie do kieszenie brytyjskiego podatnika nie do końca jest w porządku?

 

Teksty tygodnia

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie