Smog zabija ponad 9 tys. mieszkańców Londynu rocznie

W wyniku długotrwałego wdychania trujących oparów, które spowijają stolicę Wielkiej Brytanii, umiera dwa razy więcej osób, niż początkowo sądzono. Liczba zgonów przekracza obecnie 9 tysięcy rocznie. 

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z King’s College London wynika, że odnotowywane w stolicy przedwczesne zgony to wynik działania dwóch trujących substancji: pyłu PM2.5 i dwutlenku azotu.

- Advertisement -

Inicjatywa, aby zbadać ile osób rzeczywiście cierpi w wyniku zanieczyszczenia powietrza, wyszła od władz miejskich oraz Transport for London. Jest to prawdopodobnie pierwsza próba dokładnego oszacowania ile ofiar pochłania rocznie emisja gazów produkowanych głównie przez samochody napędzane silnikami diesla, ciężarówki i autobusy.

Największymi producentami zanieczyszczeń w UK są Londyn, Birmingham i Leeds – żadne z tych miast nie zdołało spełnić narzuconych przez UE limitów redukcji dwutlenku azotu. W związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości zostały więc zobowiązane, aby przed końcem roku przedstawić oficjalny plan działania w kwestii naprawy jakości powietrza.

Zdaniem Matthew Pencharza – zastępcy burmistrza ds. środowiska i energii, władze lokalne nie mają już jednak w kwestii zanieczyszczeń dużego pola manewru, a decyzje, które rzeczywiście pozwolą wprowadzić znaczące zmiany, muszą zapaść na wyższych szczeblach. „Wyniki najnowszych badań to istotny sygnał dla rządu” – twierdzi.

Z raportu wynika, że większość zgonów będących wynikiem działania pyłów PM2.5 powodują cząsteczki wytwarzane poza stolicą. Z koleji zabójczy dwutlenek azotu jest niemal w całości produktem poruszających się po Londynie pojazdów.

Burmistrz Boris Johnson, po tym, jak Oxford Street obwołano najbardziej zanieczyszczoną ulicą na świecie, zapowiedział w zeszłym roku wdrożenie planu wymiany napędzanych dieslem autobusów komunikacji miejskiej.

Teksty tygodnia

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Nawet 2000 funtów odszkodowania za przerwy w dostawie wody

Odszkodowanie za brak wody, przerwy w jej dostawie lub awarie usług wodnych wzrasta dziesięciokrotnie dla gospodarstw domowych.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie