Strajk funkcjonariuszy Border Force na lotnisku Heathrow

Funkcjonowanie londyńskiego lotniska Heathrow zakłóci strajk funkcjonariuszy Straży Granicznej. Akcja protestacyjna została zaplanowana w szczycie letnich powrotów. Strajk brytyjskiego Border Force potrwa przez trzy dni, zacznie się 31 sierpnia i potrwa do 3 września 2024 roku.

Trzydniowy strajk funkcjonariuszy Straży Granicznej zatrudnionych w porcie lotniczym Heathrow w Londynie „prawdopodobnie spowoduje poważne zakłócenia” w jego funkcjonowaniu, jak zapowiada przedstawiciel związku zawodowego Public and Commercial Services Union (PCS). Akcja protestacyjna będzie trwać od 31 sierpnia do 3 września, jak napisaliśmy wyżej.

- Advertisement -

W tym czasie funkcjonariusze Border Force, którzy są członkami PCS (ich liczba sięga 650 osób), nie będą wykonywać swoich obowiązków w ramach kontroli paszportowych w terminalach 2, 3, 4 i 5. To jeszcze nie wszystko, bo po 3 września, aż do dnia 22 września będzie prowadzić tzw. strajk włoski oraz odmawiać wykonywania pracy w ramach nadgodzin.

Kiedy odbędzie się akcja protestacyjna?

Strajk PCS został zaplanowany w okresie dużego ruchu na lotnisko Heathrow. Jest on spowodowany kończącymi się wakacjami szkolnymi i nadal trwającym sezonem urlopowym.

Co jest przyczyną strajku funkcjonariuszy brytyjskiej Straży Granicznej? Rzecznik PCS powiedział, że spór pracowniczy, który rozpoczął się w kwietniu, dotyczy zmian w zakresie niezadowalających i krzywdzących warunków pracy. Chodzi o wprowadzenie w kwietniu 2024 roku „sztywnych grafików”, które nie pozwalają na żadną elastyczność ze strony pracowników. Z tego powodu z pracy zrezygnowało już 160 osób.

O co walczą funkcjonariusze Border Force?

– Nasi ciężko pracujący koledzy na lotnisku Heathrow są bardzo dumni z dbania o bezpieczeństwo granic naszego kraju. Jednak wielu z nich jest zmuszanych do rezygnacji z pracy, którą kochają – komentuje rzecznik PCS. – Wiemy, że nasz strajk prawdopodobnie spowoduje poważne utrudnienia dla podróżnych korzystających z lotniska Heathrow pod koniec lata. Ale strajku można uniknąć, jeśli pracodawca wysłucha obaw naszych członków – dodaje.

Dodajmy, iż PCS strajkowali już w tej sprawie przez siedem dni w kwietniu, maju oraz ostatnio czerwcu 2024.

Teksty tygodnia

Ubóstwo dzieci w Wielkiej Brytanii osiąga rekordowe rozmiary!

Czy dzieci powinny marzyć o tym, by “znowu spróbować bekonu”? Albo bać się, że w nocy, w drodze do łazienki spotkają ogromnego szczura?

Ryanair pozwoli pasażerom zabrać większy bagaż

Na pokład samolotu Ryanaira będzie można wnosić większy bagaż osobisty bez ponoszenia dodatkowych opłat. To odpowiedź na unijne przepisy dotyczące ujednolicenia zasad przewozu bagażu we wszystkich liniach lotniczych działających na terenie wspólnoty europejskiej.

Wirus polio znów wykryty w Niemczech. Sprawdź, jak się przed nim ochronić

Instytut Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed ponownym zagrożeniem związanym z wirusem polio. W ostatnich tygodniach w Niemczech wykryto go w próbkach ścieków z miast takich jak Drezno, Moguncja, Monachium i Stuttgart.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Przeczytaj także