Szef DNB mówi o „społecznych kosztach” zatrudniania imigrantów w Holandii

Szef holenderskiego banku centralnego w bardzo zdecydowany sposób wypowiedział się w sprawie imigrantów pracujących w „Kraju tulipanów”. Klaas Knot zwraca uwagę na szeroko pojęte koszty związane z zatrudnianiem w Holanadi imigrantów.

W programie telewizyjnym WNL op Zondag Klaas Knot wezwał do lepszego egzekwowania prawa praca w przypadku pracowników pochodzących z innych krajów. Prezes De Nederlandsche Bank (DNB) zwracał uwagę szczególnie na regulacje związane z zapewnieniem minimalnego wynagrodzenia. Zwracał uwagę nie tylko na sytuację życiową i finansową takich pracowników, ale również na szeroko pojęte społeczne koszty, które z tego tytułu ponosi holenderskie społeczeństwo. Jednocześnie jego zdaniem wykonywanie prac na nisko płatnych stanowiskach nie tworzy wartości dodanej dla całej holenderskiej gospodarki, a wiążę się ze „społecznym obciążeniem”.

– Jeśli spojrzeć na liczbę imigrantów pracujących w Holandii, to około połowa z nich otrzymuje płacę minimalną lub niższą i mieszka w złych warunkach – komentował szef DNB, odnosząc się do oficjalnych danych Nederlandse Arbeidsinspectie, holenderskiej inspekcji pracy.

Imigranci zarabiający płacę minimalną tworzą „społeczne obciążenie” 

– Powoduje to trudności społeczne dla lokalnej ludności i okolicznych społeczności. To wszystko nie dzieje się kosztem danego pracodawcy, ale stanowi obciążenie w kategoriach socjalnych. Ostatecznie, kwestia dotyczy egzekwowania już obowiązujących przepisów – podsumowuje Klaas Knot.

Warto w tym miejscu dodać, iż prezes Knot w styczniu 2024 roku zaznaczał, że Holandia powinna przyciągać bardziej „wartościowych” imigrantów, lepiej wykształconych, których praca w efektywniejszy sposób przekłada się na wzmocnienie krajowego PKB.

Holandia powinna przyciągać bardziej „wartościowych” imigrantów

Według bankiera stojącego na czele DNB wysoko wykwalifikowani zagraniczni pracownicy „zapewniają ponadprzeciętny wzrost naszej gospodarki i powiększanie ogólnego dobrobytu”.

– Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to odwrócić się plecami do Europy. Z integracji europejskiej i integracji z krajami spoza Europy korzystamy jak nikt inny. Nie powinniśmy zaczynać od uboju kury znoszącej złote jajka – mówił wówczas prezes DNB.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport