Szkocja: Zapraszamy Polaków na cztery spotkania informacyjnie dot. Brexitu

Konsulat Generalny RP w Edynburgu informuje o cyklu spotkań informacyjnych przeznaczonych dla Polaków przebywających na Wyspie. Ich tematem będzie status obywateli UE po Brexicie.

W sumie zaplanowano cztery spotkania dla Polaków mieszkających w Szkocji. Odbędą się one kolejno 14, 28 i 30 kwietnia (odpowiednio w Inverness, Edynburgu i Aberdeen) oraz 2 maja (Glasgow). Organizatorzy zaplanowali sesję paneli eksperckich – o bezpłatną poradę będzie można spytać prawników imigracyjnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, a swoje stoiska wystawią wolontariusze ze stowarzyszeń imigranckich. Wszyscy oni będą służyć swoją wiedzą i pomocą.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Mężczyzna dźgnięty nożem w zatłoczonym pociągu w Londynie

Jak można się domyślić wiodącym tematem będą zagadnienia związane z Brexitem i jego skutkami dla Polaków mieszkających w Szkocji – będzie można dowiedzieć się więcej o kwestiach związanych ze stałą rezydenturą, prawami stałego pobytu, słynnym "settled status", prawach konsumenckich, a także dostępie do świadczeń socjalnych i benefitów różnego rodzaju.

Jak czytamy na stronie Konsulatu spotkania odbędą się w ramach projektu "EU Citizens’ Rights Project" przygotowanego przez organizację non-profit Public Policy Events. Kieruje nią Mark Lazarowicz, adwokat zajmujący się prawem unijnym, były członek parlamentu w Westminster z okręgu Edinburgh North and Leith.

Tusk: „Nie lubię Brexitu, a czasem jestem nawet wściekły z jego powodu”

Projekt wspierany jest między innymi przez organizacje takie jak Edinburgh and Lothian Regional Equality Council, New Europeans, Centre for Scottish Public Policy oraz Polish Cultural Festival Asociation. Otrzymał on także wsparcie finansowe Biura Komisji Europejskiej w Edynburgu.

"W ostatnich miesiącach, na wielu spotkaniach pytano mnie o prawa obywateli UE po Brexicie" – komentuje Lazarowicz. "Za każdym razem wśród pytających było sporo zatroskanych osób. Wiele osób, które mieszkają w Szkocji od lat, a nawet dekad, nie są teraz pewne swojej przyszłości w kraju. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zapewni 200 tys. unijnym obywatelom w Szkocji uczciwą, sprawdzoną i aktualną wiedzę na temat Brexitu i tego, co on oznacza dla nich i ich rodzin".

Po więcej szczegółów odsyłamy na strony: Public Policy Events oraz EU Citizens Rights Project – Scotland.

 

Teksty tygodnia

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie