Szkockie policjantki będą mogły nosić hidżaby

Hidżab częścią policyjnego munduru? Jak najbardziej! W Szkocji, aby zwiększyć etnicznie zróżnicowanie służb policyjnych zdecydowano się na na uczynienie tradycyjnego muzułmańskiego nakrycia głowy opcjonalną częścią munduru.

Jaki cel ma taka decyzja? Ma to zachęcić muzułmanki, aby chętniej i liczniej wstępowały do policji. Pierwsze przymiarki do zmian w policyjnej garderobie pojawiły się już w czerwcu, gdy na konferencji prasowej przedstawiono założenia nowego programu i zapowiedziano testowanie takiego rozwiązania w praktyce.

- Advertisement -

Zarządzający zasobami szkockiej policji Peter Blair tłumaczył ten krok chęcią burzenia „niepotrzebnych barier” w procesie rekrutacji. Jak widać testy okazały się udane, bo projekt już wkrótce realizowany będzie w szerszym zakresie.

Eksplozja w Brukseli! Czy to kolejny zamach ISIS?

„Jestem bardzo zadowolony, że mogę ogłosić tę decyzję. Dziękuję za wsparcie zarówno społeczności muzułmańskiej, jak i zaangażowanie funkcjonariuszy policji i wszystkich naszych pracowników” – komentował z kolei Phil Gormley, podkreślając jak ważne jest, aby zróżnicowanie etniczne tych, którzy strzegą porządku było adekwatne do ogólnej dywersyfikacji społecznej.

A ów stosunek policjantów do szkockiej populacji wygląda? Tylko około jeden procent mundurowych można uznać za przedstawicieli mniejszości etnicznych lub religijnych. W całym kraju ten współczynnik sięga 4%. W sumie z 17 tysięcy gliniarzy w Szkocji zaledwie 175 pochodzi z Azji lub Afryki.

Założył portal internetowy, przez który ludzie zapraszają uchodźców do swoich domów

W ubiegłym roku jedynie 127 osób pasujących do definicji etnicznie lub religijnie zróżnicowanych ubiegało się o pracę o takim charakterze. Władze chciałaby, żeby było ich aż 650. Warto dodać, że w Londynie hidżab już od piętnastu lat może być noszony przez funkcjonariuszki.

Teksty tygodnia

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Jak zdobyć 150 funtów? Dodatkowe pieniądze dla milionów rodzin!

Czasami zmiany przepisów działają na korzyść obywateli. Tak jest w tym przypadku. Bowiem modyfikacja prawna sprawiła, że miliony rodzin w Wielkiej Brytanii mogą dostać dodatkowe 150 funtów? Czy to dużo?

Ceny domów w UK spadają. Jednak o nabywców ciężko

Sprzedawcy nieruchomości musieli zmierzyć się z najcięższą konkurencją od dekady. To z kolei sprawiło, że ceny domów w UK poszły w dół.

Rzeki w Wielkiej Brytanii są masowo skażone chemikaliami

Zespół naukowców z York University opublikował niepokojące wyniki badań, które pokazują skalę skażenia rzek w Zjednoczonym Królestwie przez tzw. wieczne chemikalia. Analiza próbek pobranych z ponad 30 rzek z terenu Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykazała obecność kwasu trifluorooctowego w niemal wszystkich badanych miejscach.

Lepszy zasięg dla użytkowników. Na fuzji Vodafone i Three skorzystają miliony ludzi

Fuzja dwóch gigantów rynku telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii – Vodafone i Three – przynosi realne zmiany dla użytkowników. Po zatwierdzeniu transakcji o wartości 15 miliardów funtów nowo powstała sieć VodafoneThree zapowiedziała szereg korzyści dla klientów, które mają być wprowadzone w najbliższych tygodniach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie